Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy trzeba uciec przed mrozem

(gk)
Pan Marian do tej pory spędzał zimę w komórce. W tym roku podjął decyzję o przeprowadzce.
Pan Marian do tej pory spędzał zimę w komórce. W tym roku podjął decyzję o przeprowadzce.
Ostatnie noce sprawiły, że schronienia przed zimnem szukali nawet ci bezdomni, którzy w innych okolicznościach stanowczo odmawiali wszelkim propozycjom pomocy.

Ostatnie noce sprawiły, że schronienia przed zimnem szukali nawet ci bezdomni, którzy w innych okolicznościach stanowczo odmawiali wszelkim propozycjom pomocy. W będzińskim Dziennym Domu Pomocy przy ulicy Energetycznej 10 prowadzonym przez Caritas jest czterdzieści osiem miejsc. Placówka oferuje całodzienne wyżywienie, pełne warunki sanitarne i co najważniejsze, ciepły kąt. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona i nie wszyscy mogą skorzystać z tego rodzaju pomocy. Istnieje też inne, poza limitem miejsc, obostrzenie, które sprawia, że nie wszyscy bezdomni mogą z tego rodzaju pomocy skorzystać. Regulamin bezwzględnie zakazuje bowiem spożywania alkoholu, co dla wielu potencjalnych pensjonariuszy jest warunkiem nie do spełnienia.

Mimo tego chętnych, by skorzystać z ciepłego kąta w domu prowadzonym przez Caritas nie brakuje. Trudne warunki pogodowe ostatnich dni sprawiły, że na taką przeprowadzkę zdecydowali się nawet tacy, którzy od lat mieszkają na ulicy i dotąd chwalili sobie takie rozwiązanie.

- Dopóki żyła siostra to było jakoś łatwiej, zbierało się ubrania po śmietnikach, było po prostu trochę lepiej. Teraz każdy kolejny dzień jest trudniejszy — przyznaje Marian Grębosz, który od trzech lat mieszka w komórce przy ulicy 1-go Maja w Będzinie.

Dobrze znany funkcjonariuszom będzińskiej Straży Miejskiej bezdomny w tym roku zdecydował się jednak zimę spędzić w Dziennym Domu Pomocy. Myśl o bliskiej przeprowadzce daje mu wiarę w lepsze jutro i pozwala wytrwać w tych spartańskich warunkach.

- Nie będę ze sobą nic zabierał z mojego skromnego dobytku. Nie muszę pić więc i to nie będzie problem, a z tego co wiem, to warunki w domu w Łagiszy są bardzo dobre — cieszy się będziński bezdomny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto