Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kasztelanki, czyli kulturalne Oskary

Magdalena Nowacka
Zespół „Dorotka” razem z prowadzącą Stefanią Urgacz na odebranie Kasztelanki przybył w pięknych, regionalnych strojach.
Zespół „Dorotka” razem z prowadzącą Stefanią Urgacz na odebranie Kasztelanki przybył w pięknych, regionalnych strojach.
W Teatrze Dzieci Zagłębia wręczono nagrody starosty będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury czyli "Kasztelanki". Były kwiaty, słowa podziękowań i poczucie docenienia.

W Teatrze Dzieci Zagłębia wręczono nagrody starosty będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury czyli "Kasztelanki". Były kwiaty, słowa podziękowań i poczucie docenienia. Najbardziej cieszyli się ci, którzy propagują tradycje i kulturę w swoim lokalnym środowisku już od wielu lat.

Statuetki, odznaczenia i buława
Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: Regionalny Zespół Folklorystyczny Ziemi Będzińskiej "Dorotka" z Grodźca, Zespół Śpiewaczy "Dąbie", Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach (mający za sobą 50 lat działalności), Marta Rus, instruktorka zespołów tańca nowoczesnego "Focus" i "Focusiki" przy MOK w Sławkowie oraz Teresa Niedbała, dyrektor GOK w Bobrownikach. Na spotkaniu wręczone zostały także honorowe odznaczenia przyznawane przez Ministra Kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej". To odznaczenie otrzymali Bożena Respondek, Maciej Hamankiewicz, przewodniczący Śląskiej Izby Lekarskiej, Janina Jagodzik, prowadząca zespół "Jaworznik", Teresa Niedbała, Irena Lasek z Koła Gospodyń w Sławkowie i Teresa Waluszczyk.

- Do tej pory komisja przyznała 27 statuetek Kasztelanek. Wyróżnieni to zarówno zespoły folklorystyczne, kapele regionalne, zespoły dęte i młodzieżowe. Kasztelanka trafiła również do osób, których pracy zawdzięczamy zachowanie naszych tradycji i historii - mówi Bożena Respondek, starosta będziński.

Wielka niespodzianką było przybycie Sławomira Pietrasa, dyrektora Opery Poznańskiej, który za wspieranie rozwoju społeczno-kulturalnego powiatu otrzymał Buławę Kasztelańską. Sławomir Pietras jest też Honorowym Obywatelem Będzina.

Rozsławiają powiat
Każdy z wyróżnionych zespołów ma za sobą liczne występy na koncertach i festiwalach regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Zespół "Dorotka" ma ich na swoim koncie około 220. Mimo trzyletniej przerwy, od kilku lat zespół znów prężnie działa. Bierze udział w koncertach dla dzieci niepełnosprawnych oraz w domach pomocy społecznej, nie opuszcza przeglądów folklorystycznych.

Podobnie jest w zespole "Dąbie". Jednym z sukcesów zespołu jest m.in. zdobycie III miejsca na festiwalu pieśni zalotnych i miłosnych (gmina Psary) w 2004 i 2005 roku. Oprócz występów wokalnych zespół wystawia przedstawienia teatralne o charakterze ludowym i kabaretowym.

Zespół KG w Leśniakach istnieje już od 50 lat a ostatnio może być dumny m.in. z wyróżnienia na V Rejonowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Powiatu Będzińskiego w Bobrownikach. Natomiast Teresa Niedbała od wielu lat, koordynuje i organizuje życie kulturalne. To dzięki niej na stałe w imprezy gminne wpisało się "Spotkanie z folklorem".

Dzięki Marcie Rus, aż sto osób ze Sławkowa spędza aktywnie czas ucząc się tańca nowoczesnego. Pani Marta opracowuje zarówno układy choreograficzne jak i projektuje stroje. Sama pani Marta była niezwykle zaskoczona i wzruszona.

- Nie spodziewałam się tego wyróżnienia, choć oczywiście wiedziałam, że byłam nominowana. A to dlatego, że na tle tych wszystkich osób, ja działam chyba najkrócej. Wszyscy zdobywcy tych statuetek są osobami naprawdę znanymi i zasłużonymi dla kultury w powiecie. Jestem więc zaszczycona, że znalazłam się w takim gronie. Ta nagroda utwierdza mnie w tym, że to co robię jest doceniane. I myślę, że moje zespołowe dzieci też będą ze mnie dumne - mówiła pani Marta.

Pozostał tylko dylemat, gdzie umieścić honorową nagrodę.

- Jestem bardzo dumna z tej nagrody. Postawię ją na honorowym miejscu tak, aby była widziana przez wszystkich odwiedzających mnie gości - śmiała się pani Marta.



Historia "Kasztelanki"

Nagrodą starosty wyróżniani są najlepsi animatorzy kultury, ludzie, których zaangażowanie, oraz codzienna praca owocuje osiągnięciami podczas przeglądów, festiwali, wystaw i imprez kulturalnych. Po raz pierwszy nagrodę przyznano w 2001 roku. Do nagrody nominowane są osoby i zespoły z miast i gmin powiatu będzińskiego, zgłaszane przez prezydenta, burmistrzów i wójtów gmin. Spośród grona nominowanych komisja składająca się z przedstawicieli poszczególnych gmin i członków Rady Powiatu wybiera laureatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto