Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kania ruda w Nadleśnictwie Siewierz! Ptak drapieżny bardzo rzadko u nas się pojawia, a teraz gniazduje para. To już pewne

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Obecność kani rudej oficjalnie została potwierdzona na terenie Nadleśnictwa Siewierz

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obecność kani rudej oficjalnie została potwierdzona na terenie Nadleśnictwa Siewierz Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Foto: RDLP w Poznaniu/Grzegorz Maciorowski/NadleśnictwoSiewierz
W Nadleśnictwie Siewierz gnieździ się kania ruda. Zaobserwowana została w kwietniu tego roku, ale dopiero teraz obecność tego objętego ochroną ptaka zostało oficjalnie potwierdzone.

Konieczna była do tego weryfikacja informacji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, spisanie notatki z obserwacji, potwierdzenie obecności ptaków i gniazda przez świadków, a także oficjalne wyznaczenie na mapie strefy ochronnej. Wówczas oficjalnie uznane zostaje występowanie gatunku chronionego.

- Jak łatwo się domyślić, wizyta przedstawicieli Regionalna Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach potwierdziła zarówno występowanie pary kani rudych jak również gniazda. Strefy ochronne oficjalnie naniesiono na mapy. Czekamy na przychówek – przekazało Nadleśnictwo Siewierz.

W Polsce kania ruda objęta ochroną gatunkową ścisłą, wymaga ochrony czynnej. Dlatego decyzją nadleśniczego natychmiast po zaobserwowaniu ptaka przerwane zostały prace pielęgnacyjne a wokół gniazda stworzona została stała strefa ochronna. Ta będzie obowiązywać: cały rok do 100 metrów, a okresowo (od 1 marca do 31 sierpnia) – 500 metrów. Według szacunków programu Monitoring Ptaków Drapieżnych, w latach 2013–2018 krajowa populacja lęgowa liczyła 1500–2100 par z trendem wzrostowym, jednak nie u nas.

Nadleśnictwo Siewierz nie znajduje się na terenie występowania tego gatunku ani w okresie lęgowym, ani całorocznego występowania.

- Fakt, że kolejny rzadki gatunek znalazł dla siebie odpowiednie siedlisko w Nadleśnictwie Siewierz jednoznacznie świadczy o tym, że leśnicy prowadzą, przemyślaną, właściwą i z poszanowaniem potrzeb przyrodniczych gospodarkę leśną. Naturalnie, ze względów bezpieczeństwa, nie podajemy szczegółów dotyczących miejsca lęgowego – podkreśla Nadleśnictwo Siewierz.

Na koniec warto zaznaczyć, że kania ruda, to agresywny gatunek w stosunku do innych skrzydlatych drapieżników, dlatego tam gdzie znajduje się jej gniazdo, zwykle nie ma innych gatunków szponiastych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto