Kamienica Konarzewskich w Czeladzi oficjalnie otwarta. Zobaczcie, jak wyglądała inauguracja

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądało oficjalne otwarcie Kamienicy Konarzewskich na czeladzkim rynku 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądało oficjalne otwarcie Kamienicy Konarzewskich na czeladzkim rynku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Mierzwa/UM Czeladź
Podczas ostatniego weekendu, 19 września, odbyło się uroczyste otwarcie Kamienicy Konarzewskich w Czeladzi. Budynek przy ul. Rynek 22, o ponad 100-letniej historii, odzyskał swój dawny blask po rozpoczętym w 2019 roku gruntownym remoncie. Inauguracji towarzyszyła muzyka oraz wielki pokaz multimedialny.

Podczas inauguracji pojawili się m.in. burmistrz Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła, a także dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Jóźwin-Rybska oraz radni Rady Miejskiej w Czeladzi. W przecięciu wstęgi uczestniczyli także parlamentarzyści: Barbara Dolniak i Rafał Adamczyk.

- Kamienica Konarzewskich przez ponad 100 lat zdobiła nasz rynek. Jednakże od około 30 lat budynek niszczał, aż w końcu stał się ruiną. Jestem bardzo zadowolony z tego, że po zakończonej w 2020 roku modernizacji odzyskał on swój dawny blask. Obiekt ten ma służyć wszystkim mieszkańcom, dlatego został dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Otwarciu budynku towarzyszył koncert projektu „Czeladź Śpiewa”, który składa się z lokalnych muzyków. Całość zwieńczył niezwykle widowiskowy pokaz audiowizualny. Jego punktem kulminacyjnym był mapping, w czasie którego zaprezentowano przemiany w mieście, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Kamienica Konarzewskich trafiła do miasta, teraz odzyskała dawny blask

Kamienica Konarzewskich mieści się przy ulicy Rynek 22 w Czeladzi. Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Regularnie odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe.

Jak informuje miasto w 1992 roku zmarła córka właścicieli kamienicy - Stanisława Konarzewska. Posiadłość trafiła w ręce jej kuzynki, a w 2007 roku sprzedana została miastu. Niestety, przez wiele lat budynek niszczał i szpecił wizerunek starego miasta.

Temat gruntownego remontu wrócił kilka lat temu. Miasto otrzymało ponad 3 mln zł na rozbudowę i modernizację kamienicy. Zakres prac był ogromny. Obejmował roboty rozbiórkowe budynków gospodarczych, roboty adaptacyjne, rozbudowę istniejącego budynku o nową część, zaadaptowaną na pomieszczenia CUSiAL, połączenie przewiązką części pierwotnej i rozbudowywanej, utworzenie placyku wewnętrznego z powierzchnią biologicznie czynną, wykonanie dwóch pochylni dla osób niepełnosprawnych, doprowadzenie nowych przyłączy oraz zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania centrum Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.

Tam będą realizowane zadania, służące aktywizacji i reintegracji zawodowej poprzez doradztwo zawodowe, opiekę trenera pracy i pośrednictwo pracy. Promowanie równości szans i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, realizowane będzie miedzy innymi w formie warsztatów aktywizacji społecznej, arteterapii i autorefleksji.
Miasto pozyskało na przebudowę kamienicy dofinansowanie w kwocie ponad 3 mln zł, a dodatkowe 900 tys. zł na prowadzenie działalności społecznej w tym obiekcie. Remont o wartości 5,7 mln zł wykonało konsorcjum firm z Siemianowic Śląskich, które należą do Grupy Efekt.

Kamienica służy i będzie służyć miastu i mieszkańcom

Kamienica Konarzewskich jest cały czas wykorzystywana przez miasto. W okresie wakacyjnym w ramach akcji „Lato w mieście” w budynku odbywały się spotkania przeznaczone dla harcerzy oraz zajęcia terapeutyczno-artystyczne, organizowane przez MOSiR przy współpracy MOPS Czeladź. Ponadto w kamienicy miały również miejsce zajęcia z tańca liniowego, które były prowadzone przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. W wakacje można było również skorzystać z warsztatów dziennikarskich, zorganizowanych przez MOSiR.

- Warto dodać, że w budynku funkcjonuje Punkt Konsultacyjno Informacyjny, w którym od poniedziałku do piątku realizuje takie zadania jak: konsultacje w sprawach przemocy domowej, zajęcia psychoterapeutyczne dla dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, porady prawne, konsultacje dla osób uzależnionych od narkotyków i ich rodzin, konsultacje dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Pomieszczenia w kamienicy są wykorzystywane także przez Klub Seniora Wrzos, działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie systematycznie spotykają się seniorzy naszego miasta – wylicza Jakub Kubasik, rzecznik czeladzkiego Urzędu Miasta.

Ponadto w kamienicy Zespół ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi realizuje projekt "Rynek - Nowe Możliwości", współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Grupę docelową w projekcie stanowią osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo, niepełnosprawne osoby wykluczone lub zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

W ramach reintegracji społecznej i zawodowej realizowane są: trening umiejętności społecznych, job-coaching, kurs obsługi komputera, spotkania grupy wsparcia, pośrednictwo pracy, szkolenia podnoszące kwalifikacje. W ramach działań środowiskowych na rzecz społeczności lokalnej są realizowane animacje społeczności lokalnej, zajęcia integracyjne sportowo-ruchowe, edukacyjne, plastyczne, poradnictwo psychologiczne i prawne, wyjścia edukacyjno-integracyjne.

- Na parterze kamienicy mieści się m.in. Punkt Informacji Miejskiej, natomiast planujemy także, aby część miejsca, którym dysponujemy, została przeznaczona na działalność gastronomiczną – mówi rzecznik czeladzkiego Urzędu Miasta.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie