Joga – sposób na zdrowie i spokojny umysł

Materiał promocyjny Zagłębie Jogi

Żyjesz w pośpiechu? Ciągle za czymś gonisz? Nie masz czasu dla siebie? Czujesz, że twoje ciało prosi, aby się nim zająć, a umysł błaga o chwilę spokoju i ciszy?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmiała „tak”, to rozwiązaniem dla ciebie może okazać się joga. Zwykle to słowo kojarzy się z siedzeniem bezruchu w pozycji lotosu albo wręcz przeciwnie – z zawiązywaniem ciała w dziwne kształty, wymagające nadludzkich umiejętności. I jedno, i drugie wyobrażenie jest w pewnym stopniu prawidłowe, ponieważ w jodze rozróżnia się wiele różnych stylów. Zaczynając od bardziej statycznych rodzajów jogi (jak Hatha joga czy Iyengar joga), przez skupione na filozofii i energii ciała (tu przykładem będzie Kundalini joga), po te typowo dynamiczne, słowem - każdy może znaleźć styl, który będzie odpowiadał jego ciału i umysłowi. W nauczaniu tej ostatniej - jogi dynamicznej specjalizuje się studio Zagłębie Jogi w Będzinie.

Medytacja w ruchu

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest joga dynamiczna i czym różni się od innych stylów? Podczas praktyki skupiamy się głównie na synchronizacji oddechu z ruchem ciała. Większą część zajęć spędzamy poruszając się, a jeśli pozostajemy w asanie (pozycji), to najwyżej na kilka oddechów. W grafiku Zagłębia Jogi znajdziesz 3 style dynamiczne:

Vinyasa, czyli jogowy freestyle, którego intensywność można dowolnie dostosować, a tematyka jest bardzo szeroka. Można znaleźć zajęcia skupione na zagadnieniach typowo anatomicznych, przez filozofię jogi, po przygotowanie do trudniejszej asany. Na zajęciach Vinyasa jogi odnajdzie się każdy, zarówno początkujący, jak i zaawansowany. Czasem te najbardziej „potliwe” zajęcia nazywane są Power Vinyasą – i tam niekiedy wplatane są elementy fitnessu, nadal połączone ze świadomym oddechem i szacunkiem dla ciała.

Ashtanga jest rajem dla osób lubiących rutynę, schemat i porządek. Oparta jest o z góry ustalone sekwencje i serie, które rozwija się o kolejne asany po opanowaniu poprzednich. Każda praktyka ma ten sam schemat, jednak zupełnie nie oznacza to nudy na macie. W Ashtandze jest sześć serii – po opanowaniu pierwszej przechodzi się do drugiej, po drugiej do trzeciej i tak dalej. Przejścia między asanami są dynamiczne, na każdy wdech i każdy wydech przypada osobna pozycja. Czy oznacza to, że Ashtanga jest niesamowicie wymagająca i tylko wybrani się w niej odnajdą? Absolutnie nie. W holistycznym jej wydaniu nauczyciel potrafi dostosować pozycję do ciała osoby praktykującej, proponując jej alternatywną wersję. Ashtanga jest też ćwiczeniem umysłu, ponieważ z czasem zapamiętuje się przypisaną sobie sekwencję. Dzięki temu można ją wykonać indywidualnie, bez nauczyciela – sprzyja to samodzielności w praktyce. Ciało zaczyna płynąć samo, kierowane pamięcią mięśniową, a głowa odpoczywa. Taki stan nazywamy medytacją w ruchu.

Inside Flow – totalna nowość w Polsce, czyli połączenie jogi i tańca. Zajęcia przebiegają w całości do typowo współczesnej muzyki. W ich trakcie krok po kroku uczymy się choreografii, złożonej z pozycji jogi. Po opanowaniu sekwencji wykonywana jest ona do piosenki, do której została ułożona. Lekcji towarzyszy przesłanie, niesione przez wybraną piosenkę. W Inside Flow skupiamy się bardziej na emocjach niż na technicznej perfekcji. Pozycje charakterystyczne dla tego stylu wymagają już pewnej siły i elastyczności w ciele, dlatego ten styl może uchodzić za wymagający – w rzeczywistości wiele zależy od konkretnego flow. Jedno jest pewne – na Inside Flow na pewno nikt nie będzie się nudził i zaliczy niezły trening.

Siła i elastyczność w balansie

Joga dynamiczna może być rozwiązaniem dla osób, którym zależy na poprawieniu kondycji, zbudowaniu siły i elastyczności ciała, a nie odpowiada im siłownia. Na zajęciach jogi pracuje się też nad świadomością oddechu poprzez techniki, zwane w jodze Pranajama – uczą nas relaksacji i wypracowują nawyki, które pomagają w radzeniu sobie ze stresem. W Indiach mówi się, że każdy człowiek ma przypisaną sobie ilość oddechów do wykorzystania w ciągu życia. Dlatego podczas zajęć jogi staramy się wydłużyć oddech, sprawić, że jest świadomy i pełny. Ma to też ogromny wpływ na witalność, ponieważ dzięki głębokiemu oddechowi lepiej natlenia się ciało, a tkanki stają się sprawniejsze.

Pierwszy raz na jodze?

Jak przygotować się do zajęć? Przede wszystkim pozbądź się oczekiwań. Może się okazać, że Twoje ciało jest w lepszym stanie, niż Ci się wydawało, ale może być też odwrotnie. Oprócz tego weź ze sobą wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów i nie jest zbyt eksponujące. Możesz zabrać też butelkę wody. Wiele szkół jogi oferuje ogólnodostępny sprzęt – maty, wałki, bloczki, paski, a w jodze Iyengara także krzesła, koce, drabinki. W Zagłębiu Jogi znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować podczas praktyki. Oznacza to, że nie musisz inwestować, aby przyjść na jogę – po prostu weź dresy lub leginsy i przyjdź na lekcję. Wybierz zajęcia w studiu lub szkole jogi, zamiast fitness klubu – często klimat i atmosfera miejsca wpływa na jakość praktyki. Zauważysz różnicę między nastrojowym pomieszczeniem wypełnionym zapachem kadzideł a salą, w której przed chwilą odbyły się zajęcia zumby i nie ma czasu jej przewietrzyć, podczas gdy za ścianą co chwilę upuszczane są ciężary.

Ważne jest także, aby poznać profil nauczyciela, który będzie prowadził Twoje zajęcia. Sprawdź jego kwalifikacje - jaki kurs ukończył, czy ma międzynarodowy certyfikat, czy sam regularnie praktykuje i się szkoli. Przejdź przez jego/jej social media – większość nauczycieli prowadzi swoje profile, pokazując aktualną praktykę. Nie bój się pójść na jedne zajęcia i odmówić dalszej współpracy, jeśli energia nauczyciela ci nie odpowiada – to nauczyciel jest dla Ciebie i Ty masz się dobrze czuć, będąc przez niego prowadzonym. Przed pierwszymi zajęciami nauczyciel powinien zapytać Cię o Twoje choroby, urazy i kontuzje. Dzięki temu będzie w stanie dopasować sekwencję do Twoich potrzeb, zapobiec pogłębianiu się Twoich problemów zdrowotnych i sprawi, że praktyka jogi będzie bezpieczna. Nauczyciele w Zagłębiu Jogi zadbają o Twoje ciało i umysł, regularnie biorą udział w szkoleniach i kursach doszkalających, aby jak najlepiej prowadzić swoich uczniów na ścieżce jogi.

Zagłębie Jogi jest dla Ciebie!

Jeśli chcesz spróbować jogi innej niż wszystkie, poczuć się lepiej, poznać swoje ciało i zwiększyć jego świadomość, przyjdź na zajęcia do Zagłębia Jogi w Będzinie przy Siemońskiej 11. To nowootwarte studio oferuje szeroką gamę zajęć jogi dynamicznej w stylach Ashtanga, Vinyasa i Inside Flow. Kasia Dąbrowska, właścicielka studia, sama praktykuje od 8 lat i naucza od 6 lat. Z uwagi na ból kręgosłupa zaczęła szukać jogi na Youtube – przyciągnęła ją Ashtanga joga, która jest jej główną praktyką po dziś dzień. Uczyła się od wielu świetnych nauczycieli, znanych na całym jogowym świecie. Obecnie jest jedną z kilku w Polsce nauczycielek Inside Flow, co czyni ją prekursorką tego stylu w kraju.

Zapoznaj się z grafikiem studia i zapisz na zajęcia. Poczuj, jak Twoje ciało opuszcza napięcie, a umysł się uspokaja. Bo joga jest dla każdego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto