Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oceniacie pracę będzińskiej służby zdrowia?

kk
kk
Narodowy Fundusz Zdrowia obcina kontrakty. W Grodźcu zlikwidowano aż sześć specjalistycznych poradni. Mieszkańcy są tym faktem bardzo zaniepokojeni.

Od poniedziałku w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie nie działały komputery. Niestety pacjenci, którzy byli umówieni na wizytę
u specjalistów byli zmuszeni zmienić terminy i umówić się na inne dni.

- Prawdę powiedziawszy śmieszy mnie ta cała sytuacja. Już nawet nie mam siły się denerwować - mówi Anna Duda. - Czekałam cztery miesiące, to przecież mogę poczekać jeszcze, ich to i tak nie obchodzi - dodaje mieszkanka Będzina.

Niekończące się kolejki do lekarzy to problem w całej Polsce. Będzin niczym nie odstaje od tych statystyk. Sprawdziliśmy gdzie są największe kolejki do poradni
i gdzie zostały obcięte kontrakty NFZ. Państwowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Będzinie posiada 34 poradnie specjalistyczne, w tym 18 poradni, które mieszczą
się przy szpitalach w Będzinie w Poliklinice Rehabilitacji, fizjoterapii. dodatkowo 22 poradnie lekarzy rodzinnych.

Najdłużej trzeba czekać niestety do poradni endokrynologicznej, gastrologicznej, hematologicznej, kardiologicznej, neurologicznej i reumatologicznej.
Na wizytę u lekarza w tych poradniach czeka się bardzo długo. W niektórych przypadkach nawet kilka miesięcy. Niezmiennie najdłużej trzeba czekać do lekarza
w poradni gastrologicznej. Czas oczekiwania na wizytę w tej poradni to nawet pięć miesięcy.

Równie długo trzeba czekać na wizytę u urologa, bo aż trzy miesiące i do endokrynologa, ponad cztery miesiące. Tymczasem dla ludzi chorych czas gra wielką rolę.
Ta sytuacja jest wynikiem mniejszych limitów nałożonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które i tak są przekraczane.

- Oczywiście pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej opieki są przyjmowani niezależnie od tego czy przekroczyliśmy limit czy nie - tłumaczy Jacek Kołacz dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie. - Nieznacznie zwiększono limit na leczenie pacjentów w poradniach przeciwbólowych, rehabilitacyjnych oraz w neurologicznej - dodaje.

Niestety w Grodźcu, dzielnicy Będzina, w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej zlikwidowano ostatnio aż sześć poradni.

- To skandal! Jak można było dopuścić do takiej sytuacji - mówi zbulwersowana Halina Śpiewak-Jarosińska mieszkanka Grodźca. - Do czego to dochodzi? Płacę
co miesiąc składkę zdrowotną w wysokości 130 zł, żeby móc korzystać normalnie z przychodni, a tutaj nagle jest zlikwidowanych aż sześć poradni. Coś tu jest bardzo nie tak - dodaje zbulwersowana. Podczas spotkania z mieszkańcami, na którym byli również obecni radni miasta i powiatu dyrektorka NZOZ Medica
w Grodźcu kategorycznie zaprzeczyła, aby brak kontraktów na zlikwidowane poradnie był skutkiem błędów zawartych we wnioskach do NFZ.
Próbowaliśmy się skontaktować z dyrektorką NZOZ Medica jednak nie znalazła dla nas czasu.

Faktem jest jednak, że poradnie okulistyczna, laryngologiczna, reumatologiczna, endokrynologiczna, neurologiczna oraz dermatologiczna nie świadczą już usług swoim pacjentom.

- Jeżeli nie zapewnia się pacjentom usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy ich poinformować gdzie najbliżej mogą się zgłosić - tłumaczy Małgorzata Kiewlicz, radna Będzina. - Zasugerowałam Pani dyrektor, by wywiesiła informację dla pacjentów gdzie najbliżej mogą skorzystać z poradni specjalistycznych, których nie ma już w przychodni w Grodźcu - dodaje będzińska radna. - To przykra sytuacja dla osób starszych, gdyż często schorowani
nie są w stanie dojeżdżać na prześwietlenia do Piekar Śląskich a potem ponownie tam pojechać po wyniki. Sugerowano dyrekcji by odsyłać pacjentów na Syberkę do przychodni na prześwietlenia, jednak ze względu na rachunek ekonomiczny schorowanych starszych pacjentów odsyła się do Piekar Śląskich - kontynuuje Małgorzata Kiewlicz.

Zdezorientowani pacjenci twierdzą, że o nich zapomniano i nikt tak naprawdę się nimi nie interesuje.

Dyrektorka NZOZ w Grodźcu złożyła odwołanie do NFZ. Z początkiem marca będzie wiadomo czy poradnie będą znowu mogły znowu działać.

Poradnie w Będzinie które nie otrzymały kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia to poradnia medycyny sportowej oraz poradnia preluksacyjna. W przypadku tej drugiej po raz kolejny został rozpisany konkurs, gdyż jest to jedyna jedyna taka poradnia w powiecie.

Oczywiście możemy uniknąć długich kolejek i zapisać się na lekarską wizytę prywatną bez konieczności czekania. Minus jest taki, że za tę wizytę trzeba zapłacić. Niezależnie od tego, czy jesteśmy ubezpieczeni czy nie.

Napiszcie jak oceniacie pracę będzińskiej służby zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto