Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Gzichów połknął Czeladź. Znacie tę historię?

Stefania Hanusek
Jak Gzichów połknął Czeladź. Znacie tę historię? Na kolejną lekcję będzińskiej historii zaprasza Stefania Hausek, historyk autorka wielu publikacji o Będzinie. Sprawdźcie jak Gzichów połknął Czeladź.

Jak Gzichów połknął Czeladź

Gzichów - dziś jedna z dzielnic Będzina, z historią sięgającą XVII wieku, kiedy to został po raz pierwszy wymieniono go w źródłach pisanych. Rangę tej niewielkiej, rolniczej osady niewątpliwie podniosła budowa siedziby rodowej Mieroszewskich, właścicieli Gzichowa od 1645 roku.

Jeden z ciekawszych epizodów w jego historii miał jednak miejsce w II połowie XIX wieku, kiedy to po upadku powstania styczniowego władze carskie przystąpiły do ostatecznej likwidacji Królestwa Polskiego, nasilając bezwzględną politykę rusyfikacji. Jednym z jej aspektów była zmiana organizacji terenowej, określona nowym podziałem gubernialnym i powiatowym. W efekcie tych zmian w 1867 roku z Gzichowa utworzono gminę, wchodzącą w skład powiatu będzińskiego. Innym rodzajem popowstaniowych represji miała być likwidacja małych miast, pozbawienie ich praw i przywilejów miejskich oraz miejskiego ustroju.

I taki właśnie los spotkał pobliską Czeladź, którą w końcu maja 1870 roku "za karę" wcielono do mniej znaczącego i znacznie gorzej rozwiniętego gospodarczo Gzichowa. W ten sposób historia miasta, które już w średniowieczu uzyskało prawa miejskie, splotła się na kilkadziesiąt lat z losem obecnej dzielnicy Będzina. W granicach funkcjonującej do 1915 roku gminy, oprócz Czeladzi, znalazły się także: Grodziec, Małobądz, Milowice, Preczów i Sarnów. Siedzibą władz gminnych był niewielki, drewniany budynek, położony przy ulicy nazywanej Nikołajewskaja, później Gzichowskaja - obecnie Świerczewskiego.

W czasie I wojny światowej, a dokładniej w 1915 roku, wyodrębniono Czeladź, a sam Gzichów włączono do Będzina, jako kolejną dzielnicę stolicy powiatu. Ostatecznie status miasta Czeladzi został usankcjonowany dekretem o samorządzie miejskim z 1919 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto