Nasza Loteria

Imię i nazwisko można zmienić

(gk)
Do Urszuli Godzic z będzińskiego USC z prośbą o zmianę nazwiska najczęściej zgłaszają się rozwódki.
Do Urszuli Godzic z będzińskiego USC z prośbą o zmianę nazwiska najczęściej zgłaszają się rozwódki.
Na zmianę imienia lub nazwiska wciąż decydują się nieliczni. W obawie przed urzędniczymi formalnościami i kosztami większość niezadowolonych z tego, jakim imieniem obdarzyli ich rodzice, nie myślą o zmianach.

Na zmianę imienia lub nazwiska wciąż decydują się nieliczni. W obawie przed urzędniczymi formalnościami i kosztami większość niezadowolonych z tego, jakim imieniem obdarzyli ich rodzice, nie myślą o zmianach.

Tymczasem formalności i koszty zmian nie są wcale tak duże.

- Wystarczy w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć odpowiednio umotywowane podanie. Za wydanie decyzji płaci się 30 złotych, a dodatkowo jeszcze 5 zł przy składaniu podania - informuje Anna Stobińska z dąbrowskiego USC.

Najczęściej o zmianę, zwłaszcza nazwisk, starają się kobiety, które po rozwodzie w ustawowym terminie trzech miesięcy nie złożyły przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego deklaracji, że chcą wrócić do nazwiska panieńskiego.

- Takich przypadków rzeczywiście jest najwięcej, ale zdarzają się też inne. Czasem kobiety starają się o zmianę nazwiska swoich dzieci, gdy te noszą nazwisko ojca, któremu odebrano prawa rodzicielskie. Sprawą interesowała się też mieszkanka, która została wydalona z Anglii, ale dotąd nie zdecydowała się na zmianę - mówi Teresa Hepner, kierownik będzińskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Zgodnie z zapisami ustawy nazwisko lub imię można też zmienić, gdy ośmiesza ono osobę, która je nosi. Tutaj sprawa jest już bardziej skomplikowana, bo czasem zdarzają się rozbieżności w ocenie tego, co jest śmieszne, a co nie jest. Anna Stobińska z uśmiechem wspomina jedną z sytuacji, która zdarzyła się w dąbrowskim USC.

- Przyszła do nas kobieta, która koniecznie chciała zmienić nazwisko dziecku, bo bała się, że kiedy maluch pójdzie do szkoły, to koledzy będą się z niego śmiać. Żeby załatwić tę sprawę odesłałam ją do pracownika USC, który nosił dokładnie takie samo nazwisko, z jakiego ona chciała zrezygnować - opowiada Anna Stobińska.

Zazwyczaj wnioski o zmianę imienia lub nazwiska rozpatrywane są pozytywnie.

- Na 45 podań, które dotąd wpłynęły, tylko raz zdarzyło się nam wydać odmowę. Zazwyczaj kiedy sprawa trafia do nas, jest dobrze przemyślana i rzeczywiście są przesłanki do zmian - twierdzi Halina Prochaska z Urzędu Stanu Cywilnego w Jaworznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

DŁ - Spektakl "Korepetycje z Miłości" w Tetrze Powszechnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto