Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idą silne mrozy! Warto się na nie przygotować. Oto kilka rad, pamiętajmy też o osobach samotnych

PAS, mat. policji
mat. Polska Press
Zimą szczególnie wtedy, kiedy nastają silne mrozy, warto się na nie przygotować i nie być także obojętnym na to, co dzieje się wokół nas. Wychłodzenie organizmu może mieć wtedy bardzo przykre konsekwencje, a coraz więcej osób niestety ostatnio umiera w kraju, właśnie ze względu na coraz trudniejsze warunki atmosferyczne. Jak ostrzegają synoptycy, do Polski wraca typowo zimowa aura, z bardzo niskimi temperaturami powietrza. Już wkrótce temperatura może spaść w ciągu dnia znacznie poniżej kilku stopni Celsjusza.

Policjanci wraz z nadejściem chłodniejszych nocy, patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. To one są głównie narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudności z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej.

Jak poradzić sobie aby zminimalizować negatywne skutki mrozu?

Ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż ciepłą bieliznę, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Najlepiej zabierz ze sobą termos z gorącą herbatą.

Zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

Powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

Nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

Idąc na dłuższy spacer lub wycieczkę zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Latarka też może się przydać

Nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

Nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

Kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać, nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

Odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody. W przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

Pamiętajcie, jeżeli znajdziecie osobe, która wymaga pomocy, dzwońcie pod nr tel. 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto