Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huczne otwarcie zagłębiowskiej części drogi świętego Jakuba

Magdalena Nowacka
Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego z symbolem drogi św. Jakuba na górze Dorotce
Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego z symbolem drogi św. Jakuba na górze Dorotce Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
W niedzielę (8 sierpnia) o godzinie 22, Góra św. Doroty w Będzinie Grodźcu, zwana przez mieszkańców dzielnicy po prostu Dorotką, będzie widziana przez mieszkańców całego Śląska i Zagłębia. Jeśli ktoś dysponuje teleskopem, będzie ją mógł zobaczyć nawet z Beskidów.

"Dorotkę" będzie widać z okazji otwarcia tu fragmentu zagłębiowskiego odcinka drogi św. Jakuba. Jutro będzie tam słychać ryk motocykli, gwar mieszkańców, a w górę wystrzelą fajerwerki i światła laserów.

Cały szlak zagłębiowski ma około 120 kilometrów. Odtworzeniem i oznakowaniem tej średniowiecznej trasy pątniczej zajęło się Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą będzińskiego Starostwa Powiatowego oraz motocyklistów i księdza Piotra Pilśniaka z grodzieckiej parafii.

Motocykliści chcą to miejsce uczynić zagłębiowskim punktem zlotu miłośników motocykli. W ubiegłym roku byli tu pierwszy raz, u podnóża góry.

- W tym roku wjadą na jej szczyt i będą się modlić w kościele św. Doroty - mówi ksiądz Piotr Pilśniak, inicjator zlotu.

Impreza rozpocznie się o godzinie jedenastej pielgrzymką wiernych z kościoła pw. św. Katarzyny w Grodźcu do kościoła św. Doroty. O 12 odprawiona zostanie suma odpustowa, na której zostanie poświęcona tablica informująca o historii szlaku, jak również muszla, symbol szlaku św. Jakuba. Muszla zostanie wmurowana tuż przy drzwiach do świątyni.

- Po mszy zapraszamy na "Dalekie obserwacje". Specjalne stowarzyszenie obserwatorów opowie i pokaże, jak Góra św. Doroty jest widziana z innych miast naszego województwa. A widać ją nie tylko z Zagłębia, ale także z Katowic, Bytomia, Tarnowskich Gór. Co ciekawe, średni zakres horyzontu odległości, z jakiej można widzieć to miejsce, wynosi 80 kilometrów. Przy dobrej widoczności można je obserwować ze schroniska Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim - mówi Janusz Mieduniecki, naczelnik Wydziału Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Będzinie

W czasie, kiedy jedni będą poznawać tajemnice obserwatorów, ponad 500 motocyklistów z całego województwa ruszy około godziny 14 spod parkingu przy kościele pw. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. Przejadą ulicami Dąbrowy, Sosnowca i Będzina. Na szlak mają dotrzeć przed godziną 16 i wziąć udział w specjalnym nabożeństwie w ich intencji, a także w intencji ich zmarłych kolegów.

Do godziny 19 będzie też można zobaczyć i posłuchać występu Mariusza Kalagi, Partners oraz zespołu Eier.

Około godziny 19.30 nastąpi oficjalne otwarcie zagłębiowskiego szlaku św. Jakuba. - Mamy nadzieję, że przyjdzie jak najwięcej osób - mówi Dariusz Jurek, prezes FdZD. - Przed kościołem będzie wystawa z informacjami o historii i idei szlaku. A my już znakujemy dalsze części. I liczymy na włączenie się w realizację tego projektu innych miast, przez które będą przebiegały jego dalsze etapy. Tak, jak to zrobiło będzińskie Starostwo Powiatowe.

Dlaczego wszystko będzie się odbywało na Dorotce?

- Kiedyś góra Dorotka była miejscem pielgrzymek, jest z nią związanych sporo legend. To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w powiecie i województwie, chcemy, aby było o nim głośno - mówi Janusz Mieduniecki.

Co to jest szlak św. Jakuba?

Droga św. Jakuba to pielgrzymkowy szlak do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. W ciągu wieków powstała cała sieć dróg, które wiodły od Morza Bałtyckiego przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję aż do Santiago. W całej Polsce jest kilka takich tras, które obecnie na prośbę Rady Europy są odtwarzane. Średniowieczny szlak św. Jakuba na terenach południowej Polski pokrywał się ze szlakiem handlowym Via Regia. To szlak, który przemierzali pątnicy zwykle samotnie, lub najwyżej w kilka osób. Szlak poza charakterem religijnym, ma też wymiar kulturalno-turystyczny.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto