Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gród świętował trzy dni

Magdalena Nowacka
Pokaz walk rycerskich na koniach zaprezentowało występujące gościnnie Bractwo Rycerskie z Ogrodzieńca.
Pokaz walk rycerskich na koniach zaprezentowało występujące gościnnie Bractwo Rycerskie z Ogrodzieńca.
Dni Będzina świętowano przez cały weekend. Choć pogoda nie dopisała, imprez sportowych, muzycznych i innych atrakcji nie brakowało. Razem z będzinianami bawili się mieszkańcy innych zagłębiowskich miast, a także ...

Dni Będzina świętowano przez cały weekend. Choć pogoda nie dopisała, imprez sportowych, muzycznych i innych atrakcji nie brakowało. Razem z będzinianami bawili się mieszkańcy innych zagłębiowskich miast, a także zagraniczne delegacje. Będzin odwiedzili goście z partnerskiego miasta Tatabanyana Węgrzech oraz przedstawiciele rosyjskiego Iżewska. Z tymi ostatnim został podpisany przez władze samorządowe list intencyjny o współpracy.

A zaczęło się już w piątek. Punktualnie o godzinie 15 oddano do użytku remontowany Plac Dworcowy. Tym samym zakończono drugi etap rewitalizacji centrum miasta.

Otworzyli plac

Wykonano kompleksową przebudowę rejonu placu dworcowego PKP oraz przyległych części ulic: Małachowskiego, Kościuszki i Modrzejowskiej.

Na rzucie promienistego półkola powstała kolumnada okładana płytami granitowymi z jednoczesnym wyeksponowaniem istniejącego pomnika św. Jadwigi. Przebudowano także fontannę wraz z terenami spacerowymi wokół jej niecki. Zmieniono również całą nawierzchnię, do której wykorzystano granitową i bazaltową kostkę. Nie zabrakło też elementów zieleni, iglaków i kwiatów rabatowych. Ten etap kosztował ponad 3 mln zł.

- Plac zmienił oblicze miasta, oczywiście na korzyść. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze do niedawna było tu tak brzydko - mówi Teresa Przybylska, która razem z mężem przyszła podziwiać nowe oblicze placu dworcowego.

- Teraz plac pasuje do dworca jak kwiatek do kożucha. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestaną - dodał Bogusław Przybylski.

Najwięcej radości miały dzieci, które wskakiwały do fontanny. Choć w większości opinie mieszkańców na temat nowego placu były pozytywne, to jednak znaleźli się też tacy, którzy krytykowali przebudowany fragment centrum.

- Nie podoba mi się. Za nowoczesne - mówił pan Jan, mieszkaniec śródmieścia.

I dodał, że kwiaty zaraz zostaną wyrwane, a fontanna zanieczyszczona przez dzieci i miejscowych ,meneli".
Ogłoszono konkurs na nazwę placu. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec. Pomysły należy zgłaszać do Biura Informacji i Promocji UM, od 15 czerwca do końca grudnia bieżącego roku.

Otwarcie placu zakończono ulicznym spektaklem "Podróż nadziei" w wykonaniu Waldemara Musiała i jego aktorów z Teatru Lalki i Aktora "Arena".

Przy szczęku oręża

W sobotę Będzin zamienił się w średniowieczny gród. Pod zamkiem wyrosły rycerskie namioty i zbudowane ze słomy i desek chaty pospólstwa.

Na rozłożonych kramach można było zaopatrzyć się w drewniane miecze i łuki oraz... konie na biegunach. Nie brakowało stylizowanych na dawne kufli, mis i kubków. Przez cały dzień przybywały bractwa z całej Polski i np. z Czech. Impreza rozpoczęła się wielką paradą przez miasto. Po prezentacji przyszła pora na turnieje: konne, bojowe, łucznicze i zapasy. Oglądano dawne tańce i słuchano muzyki dawnej.

Niezmordowanym konferansjerem imprezy był komes Tomko Konopczyc, a na zgromadzonych spoglądał z wysokości trybuny sam kasztelan będziński - Czarny Rycerz, czyli Krzysztof Uglorz w towarzystwie współczesnych samorządowców. Niestety, największą atrakcję, czyli szturm na zamek i spalenie zbudowanej wioski, z powodu deszczu, musiano przenieść na niedzielę.

Starych przedmiotów czar

W niedzielę wiele osób, tuż po niedzielnej mszy, przyszło na I Targi Staroci, zorganizowane na Górze Zamkowej przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina.

Można było tu zobaczyć i kupić naprawdę niezwykłe przedmioty. Od starego młynka do kawy za złotówkę, przez samochód z zapałek, znaczki, lampy i komódkę stylizowaną na przedwojenną w cenie ponad 8 tysięcy złotych.

Po zachwytach nad zbiorami handlarzy z Bytomia, Krakowa i Tarnowa, mieszkańcy wracając do domów mogli obejrzeć "Galerię na murach", gdzie swoje prace eksponowali zagłębiowscy artyści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto