Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grabie, łopaty i wykłady

Magdalena Nowacka
Adam Cichon, Michał Gajek, Arkadiusz Halan, Paweł Wróbel, Emil Krakowiak pod okiem radnego Mariana Pietrzyka porządkują Górę Zamkową.
Adam Cichon, Michał Gajek, Arkadiusz Halan, Paweł Wróbel, Emil Krakowiak pod okiem radnego Mariana Pietrzyka porządkują Górę Zamkową.
Pogoda dopisała, zapał był wielki a efekty widoczne. Tak można podsumować tegoroczny Dzień Ziemi organizowany w mieście. Impreza, podobnie jak w całej Polsce, była obchodzona już po raz czternasty.

Pogoda dopisała, zapał był wielki a efekty widoczne. Tak można podsumować tegoroczny Dzień Ziemi organizowany w mieście. Impreza, podobnie jak w całej Polsce, była obchodzona już po raz czternasty.

Wspólnie z Wydziałem Edukacji UM w Będzinie przeprowadzono akcje sprzątania, liczne konkursy, gry, zabawy i przedstawienia o tematyce ekologicznej. Wraz z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu UM zorganizował też otwarte Dni Ziemi na wydziale. 260 gimnazjalistów zwiedziło Muzeum Nauk o Ziemi, pracownie naukowe oraz taras widokowego na dachu wieżowca.

Razem z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego (ZPKWŚ), mieszczącym się przy przy ulicy Krasickiego w Będzinie, zdobywano wiedzę na megawarsztatach. Oprócz konkursów i loterii fantowych można było posłuchać wykładu oraz zapoznać się z działalnością ZPKWŚ.

We wspólne świętowanie włączyło się także Towarzystwo Przyjaciół Będzina i I Chorągiew Czarnego Rycerza Kasztelanii Będzińskiej - Bractwo Rycerskie.

Kilka dni przed Dniem Ziemi rycerze sprzątali okolice Zamku. Członkowie TPB zorganizowali natomiast wielkie sprzątanie całej Góry Zamkowej.

- Do sprzątania włączyli się uczniowie wszystkich typów szkół. Najmłodsi rozpoczęli od zbierania papierów, butelek i innych drobnych śmieci. W następnym etapie trzeba było zająć się oczyszczeniem krawężników i wycięciem samosiejek - opowiadał Waldemar Szydło, prezes TPB.

Chętnych uczniów było ponad siedmiuset. Bardzo dużo zgłosiło się ze Szkoły Podstawowej nr 10.

- Nie myśleliśmy, że ten teren jest aż tak zaśmiecony. Najwięcej było butelek i reklamówek. Sprzątałam chętnie i nie czuję zmęczenia. Mamy nadzieję, że będzie tu teraz przyjemniej spacerować - mówiła szóstoklasistka Kasia Świstowska.

Teren podzielono na rewiry, w których nad pracą poszczególnych grup czuwali członkowie TPB. Aleksandra Kolbuszewska szczególnie podkreślała zaangażowanie młodzieży.

- Akcja przeszła moje najśmielsze oczekiwanie. Dzieci włączyły się w pracę z prawdziwym zapałem. Dzięki nim teren określany dawniej jako Ogródek Jordanowski znów wygląda prawie tak jak dawniej. A zaniedbany był strasznie - podkreślała członkini TPB.

Członkowie TPB mają wiele planów związanych z zagospodarowaniem Góry Zamkowej.

- Myślimy o zaproszeniu tu wszystkich handlujących starociami i zrobieniu czegoś w rodzaju "pchlego targu". Wspólnie z parafiami chcielibyśmy także przywrócić zwyczaj organizowania tu odpustów kościelnych. Zastanawiamy się też nad umieszczeniem tu kolumny Jana III Sobieskiego - zdradzał plany na przyszłość Jerzy Sender, wiceprezes towarzystwa.

W tym roku wydano okolicznościową kartkę ze wspomnieniami Zofii Rydel, członkini TPB, na której zawarto opis parku na Górze Zamkowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pracujący przy uporządkowaniu wierzą, że już wkrótce góra wróci do swej minionej świetności sprzed wielu lat.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto