Gmina Psary świętuje swoje 50-lecie! Co nas czeka z tej okazji?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Gmina Psary powstała w 1973 roku, składa się z 10 sołectw

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gmina Psary powstała w 1973 roku, składa się z 10 sołectw Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary/PAS/Metropolia GZM
Rok 2023 to czas wyjątkowy dla gminy Psary w powiecie będzińskim. Świętuje bowiem swoje 50-lecie. Już dziś władze samorządowe i lokalna społeczność zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania i udziału w zaplanowanych z tej okazji wydarzeniach.

- Rok 2023 upłynie nam pod znakiem obchodów 50-lecia utworzenia Gminy Psary. Z tej okazji zaplanowaliśmy oficjalne uroczystości oraz wydarzenia kulturalne, edukacyjne, artystyczne i sportowe, na które już dziś serdecznie Państwa zapraszam – mówi Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary.

- Jubileusz naszej małej ojczyzny to święto całej lokalnej społeczności, dlatego mam nadzieję, że wspólnie będziemy celebrować ten wyjątkowy czas – dodaje.

Oficjalna inauguracja obchodów odbyła się 30 stycznia podczas Noworocznego Spotkania Samorządowego w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach. Wójt Tomasz Sadłoń zaprezentował na nim jubileuszowe logo, które będzie towarzyszyło wszystkim mieszkańcom przez najbliższy rok oraz opowiedział o zaplanowanych na kolejne miesiące wydarzeniach.

- Świętować będziemy na różne sposoby – w planach mamy uroczystą sesję Rady Gminy Psary, liczne konkursy w szkołach, przedszkolach i mediach społecznościowych, turnieje sportowe i gry terenowe, seanse filmowe, akcje ekologiczne oraz imprezy plenerowe, których zwieńczeniem będzie dwudniowe wydarzenie na stadionie sportowym w Psarach – w pierwszy dzień koncert, a drugi tradycyjne Gminne Dożynki – zapowiada Tomasz Sadłoń.

To także doskonały moment, by wspólnie pochylić się nad historią tej małej ojczyzny, przypomnieć sobie o osobach, które ją tworzyły oraz ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich pięciu dekad. W lokalnym Głosie Gminy Psary, na stronie internetowej i gminnym fanpage’u mają pojawić się ciekawostki oraz fotografie, które znalazły się w kronikach prowadzonych przez minionych 50 lat.

- Zapraszamy wszystkich do udziału w nadchodzących wydarzeniach oraz wspólnego świętowania tego złotego jubileuszu. Sprawmy, by rok 2023 na długo pozostał w naszej pamięci – zachęcają organizatorzy jubileuszowych wydarzeń.

Gmina Psary powstała w 1973 roku, tworzy ją 10 sołectw

Gmina Psary powstała w 1973 roku, ale miejscowości, które wchodzą w skład jej granic administracyjnych mają długą historię. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że na terenie dzisiejszej Gminy Psary żyli ludzie już w czasach prehistorycznych. Jedno ze wzgórz – Mogilnica - było miejscem prasłowiańskiego kultu – w 1931 roku znaleziono tam szczątki cmentarzyska. Równie interesujące były znaleziska na tzw. Żabińcu w Gródkowie, gdzie stwierdzone zostało cmentarzysko całopalne ludności kultury łużyckiej.

Pierwsze wzmianki o Strzyżowicach, Dąbiu i Górze Siewierskiej pojawiają się w dokumentach nadawczych klasztoru w Zwierzyńcu pod Krakowem w XII w. Pod koniec XII w. tereny te przynależne do kasztelani bytomskiej i oświęcimskiej przeszły w ręce Piastów Śląskich. Na przełomie XIV i XV w. powstało Księstwo Siewierskie, obejmujące między innymi tutejsze ziemie. W 1443 r. zostało ono odkupione przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Księstwo, jako dobra biskupie przetrwało do 1790 roku, kiedy to włączone do Korony przeszło pod administrację Rzeczypospolitej.

W okresie zaborów w latach 1794-1807 ziemie te okupowali Prusacy. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. obszar Psar wszedł w skład Królestwa Polskiego i aż do I wojny światowej pozostawał pod administracją zaboru rosyjskiego.

W roku 1867 powstał powiat będziński, obejmujący miasta: Będzin, Sosnowiec oraz 20 gmin. Do gminy Wojkowice Kościelne przyłączono: Brzękowice, Goląszę, Górę Siewierską, Dąbie, Malinowice i Strzyżowice (Starsze). W granicach gminy Bobrowniki znalazły się: Gródków, Psary i Strzyżowice (Młodsze). Jeszcze inne podziały wynikały z administracji kościelnej. Do parafii w Będzinie należały Sarnów i Preczów, do parafii w Grodźcu: Gródków i Psary, do parafii w Siemoni: Strzyżowice i Góra Siewierska, a do parafii w Wojkowicach Kościelnych: Dąbie, Malinowice i Goląsza.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w okresie międzywojennym, ziemie Psar należały do województwa kieleckiego, były podzielone jednak na dwie gminy, do gminy Łagiszy należały: Gródków, Sarnów, Preczów, Psary, a do gminy Wojkowice Kościelne: Brzekowice, Dąbie, Goląsza, Góra Siewierska, Malinowice, Strzyżowice. Po zakończeniu II wojny światowej Psary należały do województwa katowickiego, powiatu będzińskiego. W latach 1954 - 1972 funkcjonowały 4 gromady: Dąbie, Psary (z Gródkowem), Sarnów (z Preczowem) i Strzyżowice (z Górą Siewierską). W obecnym kształcie Gmina Psary funkcjonuje od 1973 r. i obejmuje 10 sołectw.
W obszarze gminy obok funkcji rolniczych rozwijało się górnictwo. Od najdawniejszych czasów w rejonie Góry Siewierskiej istniało górnictwo kruszcowe. Wydobywano tu rudę żelaza, którą przetapiano w kuźniach zbudowanych w roku 1724 pod Siewierzem. Jeszcze w latach 1833 -1856 istniało pięć kopalni rudy żelaza. Rudę żelaza w Strzyżowicach eksploatowano do początków XX w. Początki górnictwa węglowego na terenie Psar sięgają XVIII w.

Najstarsza kopalnia Zagłębia – „Tadeusz” leżała właśnie na tym terenie. Eksploatowano pokłady „Andrzej”, „Tadeusz”, „Hoym”, zalegające pomiędzy wsiami: Psary, Strzyżowice, Wojkowice Kościelne i Gródków. Obszar pokładów węgla nazywano „Zagłębiem Strzyżowickim”. Na terenie gminy eksploatowano także wapienie. Uruchomiona w 1857 r. cementownia w Grodźcu bazowała na eksploatacji wapienia w kamieniołomach: na pograniczu Rogoźnika i Strzyżowic oraz na Wale.

Kilka ciekawostek:

  • Gmina utworzona jest z 10 sołectw: Psary, Sarnów, Dąbie, Preczów, Gródków, Strzyżowice, Góra Siewierska, Goląsza, Brzękowice, Malinowice;
  • Obszar gminy zajmuje powierzchnię geodezyjną 4616 ha;
  • Przybliżony czas dojazdu do lotniska w Pyrzowicach – 15 minut;
  • Przybliżony czas dojazdu do centrum Katowic – 20 minut;
  • Ilość centrów handlowych w promieniu 20 km – ponad 10.
  • Procentowy udział lasów w powierzchni – 14,5 proc.;
  • Procentowy udział użytków rolnych – 71,5 proc.;
  • Ilość zbiorników wodnych w promieniu 15 km – 6;
  • Ilość nowoczesnych ogólnodostępnych boisk wielofunkcyjnych – 7;
  • Ilość stadionów piłkarskich – 6;

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie