Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywy wnuczek znów górą. Mieszkanka gminy Bobrowniki straciła aż 80 tysięcy złotych!

OPRAC.: Piotr Sobierajski
arc/zdj.ilustracyjne
Będzińscy policjanci apelują o czujność i rozsądek, zwracają się także z prośbą do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o przestrzeganie ich przed tego typu zdarzeniami. Oszustwa "na krewnych", czy "na policjantów" to w dalszym ciągu prawdziwa plaga, ustrzec przed nimi może jedynie właściwa postawa pokrzywdzonych. W czwartek 23 lipca br. fałszywy krewny kolejny raz dał o sobie znać na terenie powiatu będzińskiego. Niestety, mimo trwającej kampanii wczorajsze zabiegi fałszywego "wnuczka" okazały się skuteczne.

W czwartek 23 lipca br. 82-letnia mieszkanka gminy Bobrowniki straciła ponad 80 tysięcy złotych, po tym gdy odebrała telefon od rzekomego wnuka. Męski głos w słuchawce telefonu, jak to często bywa w podobnych przypadkach, poinformował o pilnej potrzebie zgromadzenia większej gotówki, prosząc jednocześnie o pożyczkę. Łatwowierna seniorka przekazała po pewnym czasie pieniądze osobie wysłanej do jej mieszkania przez oszusta. Pieniędzy seniorka więcej nie zobaczyła, a bliski krewny okazał się perfidnym oszustem.

Poniżej prezentujemy porady, które pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami.

Seniorze! Nie działaj pochopnie

Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć informując: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną, w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się, co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon odwnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc.

Bądź ostrożny!

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Na początku dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".

Pamiętaj!

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę

Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy

nie działaj pochopnie pod presja czasu

po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą

jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto