W będzińskich szkołach obchodzono Europejski Dzień Języków Obcych. Przygotowano moc konkursów dotyczących różnych krajów europejskich, recytowano wiersze, śpiewano piosenki i prezentowano skecze w wielu językach. Odbywały się pokazy strojów narodowych, a także komputerowe prezentacje wybranych krajów.
Barwną oprawę miała uroczystość w III LO im. C. K. Norwida. Najważniejszą częścią programu był konkurs dla klas I i II na najlepszą prezentację kraju europejskiego. Konkurs składał się z czterech części, a każda z nich podlegała ocenie jury składającego się z organizatorów imprezy.
W części pierwszej oceniany był wystrój klas, a także stroje ludowe i potrawy charakterystyczne dla danego państwa. Ostatnim etapem był pokaz każdej z drużyn krótkiego programu słowno-muzycznego, który miał przybliżyć kulturę prezentowanego kraju.
Napoleon i Zeus
Młodzież bardzo poważnie podeszła do szkolnej rywalizacji. W klasie francuskiej można było zobaczyć Coco Channel czy Napoleona Bonaparte.
Sala grecka pełna była bogów z Olimpu, na czele z gromowładnym Zeusem. W sali hiszpańskiej duży strach wzbudzał rozszalały byk, którego próbował poskromić torreador. Z kolei w klasie prezentującej Finlandię wszystkich gości witał św. Mikołaj.
Komisja mogła też skosztować wielu wspaniałych potraw każdego z krajów. Poza potrawami znanymi niemal wszystkim smakoszom (pizza, spaghetti czy pierogi ruskie) były również te bardziej wyszukane. Z pewnością żadnej z nich nie można by było skonsumować w normalnej restauracji.
Zaśpiewał Ramazotti
Podczas prezentacji słowno-muzycznych największą owację zdobyła dwójka chłopców ucharakteryzowanych na rosyjski duet Tatu. Wspaniale prezentowali się także gwiazdorzy z Włoch, Eros Ramazotti i Andrea Boticelli. Wszystkich obecnych do czerwoności rozgrzał kankan w wykonaniu klasy prezentującej Francję.
Zwyciężyła klasa prezentująca kulturę hiszpańską. W nagrodę uczniowie przez trzy dni odpoczywali od części obowiązków szkolnych (nie byli w tym czasie odpytywani).
- Wszystkie drużyny wykazały się dużą inwencją przy prezentacji wybranych krajów. Nie ułatwiło nam to wyboru zwycięzcy - przyznała Beata Gajewska, dyrektor III LO.
Niespodzianką dla uczestników był występ Martina Chavesa, lektora języka hiszpańskiego. Wokalny występ pochodzącego z Argentyny nauczyciela przypadł do gustu szczególnie żeńskiej części widowni.
Uroczystość zakończyła się prezentacją multimedialną historii flagi brytyjskiej, przygotowaną przez przedstawicieli szkoły Level.

Warsztaty dla kobiet w Lublinie. O wypaleniu zawodowym
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?