Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny twórca

Łukasz Podlejski
W pracy Dorian korzysta z kilku instrumentów. Sam komponuje, aranżuje, nagrywa i utrwala utwory na płytach.
W pracy Dorian korzysta z kilku instrumentów. Sam komponuje, aranżuje, nagrywa i utrwala utwory na płytach.
Pasją Doriana Przystalskiego od zawsze była muzyka. Absolwent szkoły muzycznej w klasie fortepianu i wielki miłośnik muzyki elektronicznej przez cztery lata pracował nad własną płytą. Nie było to łatwe zadanie.

Pasją Doriana Przystalskiego od zawsze była muzyka. Absolwent szkoły muzycznej w klasie fortepianu i wielki miłośnik muzyki elektronicznej przez cztery lata pracował nad własną płytą. Nie było to łatwe zadanie. Dorian samodzielnie zajął się kompozycją, produkcją, aranżacją, wykonaniem i realizacją materiału muzycznego. Teraz jego krążek będzie można kupić za pośrednictwem internetu.

Pokój pełen sprzętu

Obszerny pokój został specjalnie wyciszony, by uniknąć szumów podczas nagrań. Centralne miejsce zajmuje sprzęt grający: sampler, syntezator analogowy, sprzęt nagłaśniający i komputer. W kącie stoi jeszcze stary komputer Atari z lat 80. Technika warta dobrych kilkanaście tysięcy złotych. To prawdziwe ministudio muzyczne, na które Dorian pracował latami.

- Zafascynowałem się muzyką elektroniczną pod koniec lat 80. Wtedy po raz pierwszy przesłuchałem płytę ,Oxygene" Jean Michel Jarre'a. Chodziłem już wtedy do Szkoły Muzycznej. Byłem zaskoczony, że taką muzykę można zrobić za pomocą sprzętu analogowego - opowiada Dorian.

Kupił jeden z pierwszych na rynku odtwarzaczy płyt kompaktowych i zaczął słuchać. Potem przyszła kolej na skompletowanie sprzętu. Keyboard Yamaha nabył w 1988 roku. Wtedy wydawał mu się świetny, ale wkrótce odkrył, iż sprzęt ten ma tylko 100 brzmień. Profesjonalny syntezator Korg był już lepszy.

- Opierał się na skomplikowanej syntezie wektorowej i syntezie fali. Zanim go kupiłem, korzystałem z syntezatora w Ośrodku Kultury w Będzinie. Wtedy bardzo podobał mi się Mike Oldfield. A pierwszy własny syntezator kupiłem w 1997 roku, sprzedając pianino. Co ciekawe, pochodził z linii produkcyjnej, którą rozpoczęto w 1994 - wspomina muzyk.

Zaczął nagrywać

Nagrał pierwsze demo, składające się utworów instrumentalnych. Ono nigdy się nie ukazało. Dopiero drugi album, zatytułowany "Anitmatter" znalazł się w sieci internetowej. Młody muzyk nawiązał kontakt z wytwórnią Underwatermusic, promującą muzyczne talenty w internecie. Dzięki temu ma szansę, że jego utwory usłyszą fani muzyki elektronicznej w Stanach Zjednoczonych czy Australii.

- Wysłałem nagrania demo, po czym dostałem list, mówiący że moje kompozycje spodobały się. Musiałem tylko zmienić tytuły na anglojęzyczne. Tak z Antymaterii powstało Antimatter - opowiada Dorian.

Ważna jest fascznacja

W nagrywaniu muzyki nie widzi jednak szansy łatwego zarobku.
- Gram od 1986 roku praktycznie cały czas. Znajomi pytają się, czy jeszcze to robię. Mam nadzieję, że ta płyta coś zmieni w moim życiu. Komponuję jednak z potrzeby serca, a nie chęci zysku - mówi.

Współpracuje z muzykiem Andrzejem Sarapatą. Chce uczyć się, jak grać jeszcze lepiej. Fascynuje go atmosfera chwili, niezwykłe wrażenia, jakich doświadcza podczas podróży. Żeby nagrać pierwszy album, pracował ponad 4 lata. Uwielbia programować, zmieniać system perkusyjny, modyfikować strukturę brzmienia. Aby poznać możliwości swego sprzętu, pracował w różnych systemach operacyjnych. Lubi eksperymenty dźwiękowe.

- Czuję się bardziej producentem niż muzykiem. Gdybym po wydaniu debiutanckiego albumu miał grać koncerty, chciałbym, by dołączył do mnie drugi muzyk, używający instrumentów elektronicznych. Obecnie nagrywam materiał dla kapeli rockowej i współpracuję nad miksowaniem utworów. Muzyka jest dla mnie wielką pasją - mówi będziński muzyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto