MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwadzieścia lat minęło

sebastian reńca
Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Z tej okazji w sali teatralnej Ośrodka Kultury w Będzinie odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego obchodzi swoje dwudzieste urodziny.

Z tej okazji w sali teatralnej Ośrodka Kultury w Będzinie odbyły się uroczystości jubileuszowe.

— Dwadzieścia lat temu powstawały Robotnicze Stowarzyszenia Twórców Kultury. Pierwszą siedzibą RSTK był Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej — opowiada Urszula Włosek–Żmijewska, przewodnicząca Stowarzyszenia. — Do dzisiaj stowarzyszenie zorganizowało około stu wystaw zbiorowych artystów plastyków ze stowarzyszenia na terenie miast Zagłębia Dąbrowskiego.

Stowarzyszenie, liczy około 50 członków, ludzi w różnym wieku i różnych zawodów, podzielone jest na dwie sekcje: literacką i plastyczną.

— Gdy przychodzą do mnie ludzie, którzy piszą, rysują malują, rzeźbią, to czasami czuję się jak osoba, która otwiera skrzynię pełną skarbów, bo nigdy nie wiem, co znajdę na jej dnie — mówi pani Urszula. — Wszyscy oni są osobami naprawdę bardzo wrażliwymi artystycznie. Cenne w nich przede wszystkim jest to, że potrafią zwrócić nam uwagę na pewne sprawy, o których my nie mamy pojęcia.

Urszula Włosek-Żmijewska jest w Stowarzyszeniu od 10 lat. Trafiła do niego dzięki tacie, który zaproponował jej kiedyś, żeby przyszła na spotkanie STKZD.

— Poszłam tam i od razu stwierdziłam, że to jest coś dla mnie i wśród tych ludzi jest moje miejsce — wspomina pani Urszula. — Sama zajmuję się pisaniem wierszy oraz esejów oraz malowaniem.

Przez te wszystkie lata istnienia stowarzyszenia znaleźli się w nim artyści, którym udało się osiągnąć jakiś sukces, choć nie to jest jednak najważniejsze. Liczy się to, że ci ludzie chcą podzielić się z innym swoją twórczością.
W stowarzyszeniu jest coraz mniej tych, którzy są w nim więcej niż 18 lat, a coraz więcej ludzi młodych. To właśnie w nich pani Urszula widzi nadzieję na przyszłość stowarzyszenia. Uważa też, że warto dla nich poświęcać część swojego wolnego czasu.

Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do STKZD, którego siedziba mieści się w będzińskim Ośrodku Kultury przy ul. Małachowskiego 43.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto