Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewa - najlepsza inwestycja w naszą przyszłość

Redakcja

tekst alternatywny

Drzewa – najlepsza inwestycja w naszą przyszłość

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z istnienia nierozerwalnej więzi jaką jesteśmy złączeni z przyrodą, a w szczególności z drzewami. Bez drzew nie rozwinęłaby się żadna cywilizacja, a być może nie istniałoby nawet życie w obecnej postaci. Bez drzew nie byłoby ani papieru, ani mebli, ani węgla kamiennego. Cóż więc lepszego możemy zostawić przyszłym pokoleniom niż posadzone drzewa? Czy każdy z nas posadził w swoim życiu choć jedno drzewo? Czy w cieniu młodego jeszcze dębu, za kilkadziesiąt lat będą odpoczywać nasze wnuki i prawnuki, czy zostawiamy im jedynie betonową pustynię? Sadźmy więc drzewa! Ale w sposób przemyślany! Sadźmy drzewa tam, gdzie maja szanse wyrosnąć. Sadźmy te gatunki drzew, które są wpisane w lokalny krajobraz, sadźmy drzewa rodzime i miododajne. Im więcej drzew w naszym otoczeniu tym lepszą przyszłość zagwarantujemy przyszłym pokoleniom i z tym większą nadzieją będziemy mogli patrzeć w przyszłość.

Drzewa – najdoskonalsze twory świata roślinnego

Drzewa bez wątpienia należą do największych i najstarszych organizmów żyjących na ziemi. Najwyższym drzewem, wyższym nawet od liczących 112 m sekwoi jest eukaliptus królewski osiągający wysokość 143 m! W czołówce największych drzew świata nie może zabraknąć baobabów. Obwód pnia największego z nich wynosi ponad 30 metrów. Wiek tych drzew może wynosić około 800 – 1000 lat. To niewiele w porównaniu choćby z żyjącymi dwa razy dłużej sekwojami i mamutowcami. Niewątpliwym rekordzistą długości życia jest sosna oścista, której wiek oszacowano na blisko 4800 lat. W Polsce najstarszymi drzewami są dęby, które dożywają w naszym klimacie 600 lat.

Drzewa w mieście

Drzewa - któż z nas nie lubi odpoczywać w ich cieniu, ich zieleń koi zmęczone pracą oczy, szelest liści, zapach olejków eterycznych i żywicy łagodzi stres i poprawia naszą kondycje zdrowotną. Drzewa są naszymi odwiecznymi i bezinteresownymi sprzymierzeńcami. Dają nam pożywienie, leki, opał, doskonały materiał budowlany oraz co najistotniejsze produkują tlen, redukując jednocześnie stężenie dwutlenku węgla. Jedno duże drzewo pochłania rocznie tyle dwutlenku węgla, ile dostarczają do atmosfery dwa gospodarstwa domowe, wydzielając w zamian tyle tlenu, ile zużywają trzy osoby. Według badań amerykańskich uczonych jedno drzewo przez 50 lat produkuje tlen o wartości 30 tys. dolarów. Pozostałych funkcji drzew można by wymieniać znacznie więcej, a dzięki rozwojowi nauki poznajemy wciąż nowe. Drzewa stanowią miejsce życia wielu organizmów – zwierząt, grzybów. Liście drzew pochłaniają zanieczyszczenia powietrza. Sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń stałych. Obecność drzew w mieście ogranicza zapylenie nawet o 75%. Transpirująca woda z powierzchni blaszek liściowych korzystnie wpływa na mikroklimat, obniżając temperaturę powietrza w upalne dni. Dlatego tak chętnie odpoczywamy w upalne, letnie dni w lesie czy parku.

Wymieniając funkcje drzew nie sposób pominąć roli estetycznej drzew. Zieleń jest ważnym elementem układów przestrzennych miast, stanowi również o prestiżu danego obszaru, co ma swoje przełożenie na ich wartość ekonomiczną.

Korzyści jakie dają ludziom drzewa można wymieniać bez końca. Pomimo tego część ludzi traktuje drzewa bez należnego im szacunku. Dla wielu, rośliny te stanowią jedynie źródło drewna opałowego lub budowlanego. Drzewa często traktowane są jako zło konieczne, uciążliwość podczas inwestycji. Drzewa w miastach, pomimo zbawiennego wpływu na jakość powietrza, przez wielu postrzegane są jedynie jako zagrożenie. Ogławiane, trute wysypywaną na drogi solą, kaleczone, zabetonowane – to częsty los drzew w miastach. Średnia długość życia drzew w mieści jest o połowę krótsza niż poza terenem zabudowanym. W dodatku dla wielu ludzi drzewa w mieście to istna zmora: „śmiecą” liśćmi, zasłaniają widok, łamią się podczas burz. Na szczęście coraz więcej ludzi, mając na uwadze własne zdrowie jak również jakością życia przyszłych pokoleń, chroni lub przy najmniej nie niszczy naszych zielonych przyjaciół.

Drzewa przy drogach
Wciąż trudnym, wywołującym konflikty tematem jest obecność drzew przy drogach. W świetle nowych przepisów wycinka takich drzew (poza topolami) musi być konsultowana z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska m. in. pod kątem występowania chronionych zwierząt, w tym budzącej strach wśród drogowców pachnicy dębowej. W wielu wypadkach wycinka drzew przydrożnych jest koniecznością, w innych z kolei, decyzje takie wydawane były zbyt pochopnie. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że prawidłowo zaprojektowana zieleń przy drodze pozytywnie wpływa zarówno na bezpieczeństwo ruchu, komfort jazdy, trwałość nawierzchni etc. W przepisach nie ma na ten temat zbyt wiele informacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowe aleje mogą być sadzone w odległości nie mniejszej niż 3 m od krawędzi jezdni, najlepiej za rowem. Nie dotyczy to jednak istniejących alei gdzie odległość ta może być mniejsza. Obecnie coraz częściej oprócz drzew sadzone są grupy krzewów, które mogą pełnić funkcje barier energochłonnych.

Pomimo wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, w tym dotyczącej zadrzewień, wciąż w wielu przypadkach pokutują utarte przesądy i błędne przyzwyczajenia np. dotyczące tzw. „pielęgnacji drzew”, a także niszczenia zadrzewień śródpolnych.

Legnicka Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” w ramach realizowanych projektów stara się niektóre z tych mitów obalić, a także wspomóc oddolne inicjatywy mieszkańców, który chcą sadzić drzewa. W ramach projektu „Drogi dla Natury – aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej” Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” nasadziła 3600 drzew. Organizacją

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto