MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dola strażnika

ŁUKASZ PODLEJSKI
Patrole zmotoryzowane to istotna część służby.
Patrole zmotoryzowane to istotna część służby.
Strażnicy miejscy często pozostają w cieniu policji. Ich służbę deprecjonuje się, określając jako mało przydatną. Tymczasem wykonują pożyteczną pracę, przyczyniając się do spadku przestępczych statystyk.

Strażnicy miejscy często pozostają w cieniu policji. Ich służbę deprecjonuje się, określając jako mało przydatną. Tymczasem wykonują pożyteczną pracę, przyczyniając się do spadku przestępczych statystyk. Świadczą o tym przede wszystkim kwartalne zestawienia, sumujące pracę strażników.

W mieście pełni służbę 26 strażników. W pierwszych trzech miesiącach tego roku funkcjonariusze Straży Miejskiej w Będzinie podjęli około 3300 interwencji. Ponad 2200 dotyczyło zanieczyszczeń środowiska, 670 zleceń porządkowych, a 440 ruchu drogowego.

Sprawy dotyczące nielegalnego spożywania alkoholu bądź sprzedawania ich nieletnim to ponad 130 interwencji, a niedopełnienie opieki nad zwierzętami 80.

- Jeden mandat to średnio 70 złotych - mówi Tomasz Szaran, zastępca komendanta będzińskiej SM. - Nakładaliśmy jednak kary i za 20, i za 500 złotych. Jest różnica między przejściem na czerwonym świetle a nielegalnym wyrzucaniem odpadów. Nasze patrole interweniowały też w przypadku 70 awarii technicznych na terenie miasta. Zlokalizowaliśmy również 20 wraków samochodowych.

Tradycyjnie najwięcej interwencji było w centrum miasta, sporo również w takich dzielnicach, jak Syberka, Ksawera czy Grodziec. Podobno nie ma reguły co do wieku sprawców. Wiele spraw związanych było z utrzymaniem czystości w mieście, a do odpowiedzialności pociągano administratorów bądź właścicieli posesji.

- Szczególny nacisk kładzie się na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, takich jak place zabaw, czy deptaki - mówi Marek Przystalski, kierownik zmiany SM. - Wieczorami sprawdzamy tereny przy przedszkolach i szkołach. Przeganiamy stamtąd młodzież, często z jabolami w rękach. Lepiej, żeby dzieci grały na tych boiskach.

- W przypadku osób nieletnich trzeba zwrócić uwagę na zakłócanie porządku oraz spożywanie alkoholu. Generalnie liczba interwencji zwiększa się z roku na rok. Mamy więcej patroli i są one w stanie podjąć więcej spraw. Podczas jednej zmiany patrol jest w stanie przeprowadzić 8-10 interwencji - dodaje Tomasz Szaran.

W nocy Straż Miejska współpracuje z policją. W pierwszym kwartale było 180 takich mieszanych patroli. Wylegitymowały one 1200 osób, interweniowały w 130 przypadkach. W ich wyniku zatrzymano 33 osoby, do Izby Wytrzeźwień przewieziono ponad 100. Jak widać, skuteczność takiej służby wcale nie jest najgorsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto