Dobry występ Mistrzyń Śląska w Sztutowie

Piotr Sobierajski
Od lewej Mirosław Przedpełski (prezez PZPS), Iza Soja i Martyna Wyrwas oraz ich opiekun Jacek Ostrowski.
W Sztutowie odbył się I Ogólnopolski Turniej Młodzików i Młodziczek w siatkówce plażowej o Puchar Prezesa PZPS Mirosława Przedpełskiego. Impreza została potraktowana jako I nieoficjalne Mistrzostwa Polski w tej ...

W Sztutowie odbył się I Ogólnopolski Turniej Młodzików i Młodziczek w siatkówce plażowej o Puchar Prezesa PZPS Mirosława Przedpełskiego. Impreza została potraktowana jako I nieoficjalne Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej. Nasze województwo reprezentowały Mistrzynie Śląska, zawodniczki MUKS Ksawera Będzin Iza Soja i Martyna Wyrwas. Zajęły ostatecznie V-VI miejsce i jak na debiut w takiej poważnej imprezie występ uznać należy za udany.

Turniej rozgrywany był w trudnych warunkach pogodowych. Sędziowie zadecydowali, że w pierwszym dniu spotkania będą rozgrywane do dwóch wygranych setów, do 15 pkt. Będzinianki w pierwszej rundzie pokonały 2:0 (15:9, 15:12 ) reprezentantki Kielc. W kolejnej zwyciężyły uważane za faworytki siatkarki Gedanii Gdańsk 2:0 (15;11, 15:12 ). To dało awans zawodniczkom MUKS "Ksawera" Będzin do grona sześciu najlepszych par turnieju. Zaraz po meczu rozpętała się nad Sztutowem burza iprzerwano zawody. 4-godzinna przerwa okazała się niefortunna dla naszych zawodniczek.

- Wyszły na boisko rozklejone i łatwo dały się ograć siatkarkom UMKS I Tuszyn. Zmniejszyły tym samym swe szanse awansu do wielkiego finału, bo wiadomo już było, że spotkają się z głównymi faworytkami turnieju, mieszaną parą Sylwia Pilarek(Zryw Volley Iława) i Karolina Cichocka(MUKS Volley Wołomin) - relacjonuje trener zawodniczek MUKS Ksawera Będzin, Jacek Ostrowski.

Nikt nie dawał szans będziniankom, ale te zagrały znakomicie. Po początkowych problemach dzięki dobrym zagrywkom objęły prowadzenie 11:10, wygrywając seta 21:14. W drugim secie od początku trwała wspaniała walka i wynik oscylował blisko remisu ( 5:5, 8:7, 10:11). Po przerwie będzinianki podkręciły tempo gry, grały bezbłędnie zagrywką i dobrze wyczuwały ataki przeciwniczek. Było 20:17 dla naszych dziewcząt i wydawało się, że zwycięstwo jest blisko. Najpierw Iza Soja zaatakowała jednak w w aut (20:18 ), a za chwile złym przyjęciem popisała się Martyna Wyrwas (20:19), ale gdy wszyscy z radości podnieśli ręce i wydawało się, że jest koniec (atak w aut zawodniczki MUKS Volley Wołomin), dał o sobie znać sędzia.

- Odgwizdał kontrowersyjny błąd dotknięcia siatki przez Izę Soję. Ta decyzja wprowadziła niesamowite zamieszanie i nerwowość w poczynaniach będzinianek, które za chwilę zeszły z boiska pokonane w stosunku 20:22. Po tej fatalnej końcówce wydawało się, że para warmińsko-mazurska nie da się podnieść zdruzgotanej parze z Będzina. Jednak dziewczęta pokazały charakter i do decydującego seta wyszły skoncentrowane. Od początku uzyskały przewagę paru punktów, ale za szybko uwierzyły w końcowy sukces - mówi Jacek Ostrowski.

Zrobiło się 13:12. Po ewidentnym błędzie i dotknięciu siatki całym ciałem przez Sylwię Pilarek sędzia nie dopatrzył się błędu i przyznał po udanym bloku punkt przeciwniczkom (13:13). Reakcją były gwizdy widowni i trenerów, dyskusje zawodniczek oraz nerwowa reakcja trenera Jacka Ostrowskiego, który ukarany został żółtą kartką. Potem szybko stracone dwa punkty to koniec marzeń o finale.

- Po meczu sędzia tłumaczył, że nie zauważył błędu siatki, bo patrzył za piłką. Na pocieszenie pozostaje będziniankom fakt, że przegrały z mistrzyniami i wicemistrzyniami Polski młodziczek. Co najmniej brąz był w ich zasięgu - stwierdził trener MUKS "Ksawera Będzin.

Teraz dziewczęta wyjeżdżają szlifować formę w góry, na dwa obozy kadry śląska w siatkówce plażowej, a na początku sierpnia (jeżeli klub znajdzie sponsora) wystąpią w silnie obsadzonym turnieju w Łasku.

Końcowa klasyfikacja turnieju:
I miejsce: Sylwia Pilarek (Zryw Volley Iława)/Karolina Cichocka (MUKS Volley Wołomin).
II miejsce: Gluba/Piasta (UMKS I Tuszyn).
III miejsce: Karolina Wyrzykowska/ Karolina Polak (Sparta I Warszawa).
IV m. : Izabela Olkuska / Dominika Możul (Chemik I Police).
V-VI m. : Izabela Soja / Martyna Wyrwas( MUKS „Ksawera” Będzin). Reksuł / Sztandera (UMKS II Tuszyn ).