Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekada Orientu

Wojciech W. Wacławek
Siedem sekcji w sześciu miastach naszego województwa ma TKKF Orient, świętujący dziesięciolecie istnienia. Dwie z nich działają na terenie naszego powiatu.

Siedem sekcji w sześciu miastach naszego województwa ma TKKF Orient, świętujący dziesięciolecie istnienia. Dwie z nich działają na terenie naszego powiatu. W Będzinie w sali sportowej Zespołu Szkół 2 treningi prowadzi Zbigniew Pawlak IV dan, założyciel i prezes Orientu, natomiast grupą w Czeladzi (Zespół Szkół 1) opiekuje się Damian Wysocki 1 cup.

Pierwszą sekcją takewon-do TKKF Orient założył w częstochowskiej SP 6. Później klub rozszerzył swoją działalność na Kłobuck i Blachownię. Przez pewien czas działała również sekcja w Katowicach. Kolejna powstała w Sosnowcu, gdzie trenerem był Grzegorz Czyż I dan oraz w Będzinie i Zawierciu. Najmłodsza jest czeladzka.

Założyciel klubu Zbigniew Pawlak swoją przygodę z taekwon-do rozpoczął w częstochowskiej SP 18, gdzie najpierw trenował karate, a później taekwon-do, zwane wtedy kyoksul taekwon-do. Na treningi przyjeżdżało wielu mistrzów Polski i z Korei. Byli to m.in.: Szczepan Błoński z Łodzi, zwany "Krwawym Szczepanem", Hong Chool Song VI dan, Chon Dae Jong VI dan, Kim Jong Su V dan oraz Sim Jae Sop IV dan. Instruktorzy z Korei przyjeżdżali na parę miesięcy, prowadząc treningi, seminaria, pokazy.

W latach 1987-91 Zbigniew Pawlak jako zawodnik Żaka, a później Częstochowianki startował w zawodach taekwon-do i kick-boksu. Poważna kontuzja stawu biodrowego nie pozwoliła na dalsze starty. Były zawodnik został instruktorem i założycielem TKKF Orient. W kwietniu 1994 r. jego klub przyłączył się do Polskiej Unii Taekwon-do.

Zawodnicy TKKF Orient szybko trafili do polskiej i europejskiej czołówki teakwon-do. W 1996 r. z mistrzostw Europy w Szkocji złote medale przywieźli: Robert Kantorysiński i Ilona Osińska, w konkurencji walk indywidualnych. Srebro w tej samej konkurencji wywalczyła Anna Gromakowska. Rok później po tytuł mistrza Świata sięgnął Robert Kantorysiński, natomiast w 1998 r. Jakub Demuth w Niemczech wywalczył mistrzostwo Europy.

Aż cztery złote "krążki" zawodnicy Orientu wywalczyli w 2001 r. podczas rozegranego w Opolu Otwartego Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęli wówczas: Martyna Błasikiewicz, Sandra Radecka, Piotr Korpus oraz Bartosz Niedbałek. Niestety, rok później w Miami na Florydzie nasi reprezentanci dotarli tylko do ćwierćfinału Mistrzostw Świata.

W ubiegłym roku z Mistrzostw Europy w niemieckim Witten złoty medal i mistrzowski tytuł przywiózł Kamil Soboń, srebro w konkurencji walk indywidualnych zdobył Kamil Fałek.
Po kilka, a ostatnio kilkanaście medali reprezentanci Orientu przywożą z imprez krajowych. W klasyfikacji generalnej Polskiej Unii Taekwon-do w trzech ostatnich sezonach nasz klub zajmował pierwsze miejsce, a jego szkoleniowiec otrzymywał tytuł trenera roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto