MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można nagrywać policjanta? Co z publikacją takiego nagrania w internecie?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami przeprowadzanych czynności, czy osobami w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy swoim zachowaniem utrudniać tychże czynności.
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami przeprowadzanych czynności, czy osobami w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy swoim zachowaniem utrudniać tychże czynności. Bartosz Frydrych
Nagrywanie policji to dość kontrowersyjny temat. Nie ma przepisu, który wprost tego zabrania. Są jednak pewne zastrzeżenia. Osobną kwestią jest publikacja takiego nagrania.

Spis treści

Nie ma przepisu zabraniającego filmowania lub fotografowania funkcjonariusza publicznego na służbie znajdującego się w miejscu publicznym. Bez wątpienia taką osobą jest umundurowany funkcjonariusz policji, strażnik miejski, czy inspektor transportu drogowego. Nagrywanie czy fotografowanie policjanta nie wymaga jego zgody i nie trzeba także go o tym informować. Nie ma również podstawy prawnej do wystawienia mandatu za nagrywanie, a funkcjonariusz nie może żądać wykasowania nagrania.

Nagrywanie policjanta. Lepiej trzymać się tej zasady!

Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy jesteśmy świadkami przeprowadzanych czynności, czy osobami w stosunku do których są one prowadzone, nie możemy swoim zachowaniem utrudniać tychże czynności, a naszym obowiązkiem jest wykonywanie poleceń, np. nakazujących odsunięcie się, tak aby policjant mógł np. wylegitymować osobę, czy przeprowadzić kontrolę osobistą.

Kodeks karny jest precyzyjny

Art. 224. § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej

Nagrywanie policjanta. Uwaga na powództwo cywilne

Zapis video z zasady nie powinien być rozpowszechniany w sieci bez zgody występujących w nagraniu osób. Art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nakłada na osobę publikującą materiał uzyskanie zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W związku z publikacji wizerunku policjanta, czy innej osoby musimy liczyć się z odpowiedzialność cywilną za naruszenie dóbr osobistych.

Organami uprawnionymi do publikowania wizerunku - w ściśle określonych przypadkach - są sąd i prokurator. Może to dotyczyć np. wydania listu gończego za osobą (na podstawie kodeksu postępowania karnego) lub zezwolenia na publikację wizerunku osoby wobec której toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe (na podstawie prawa prasowego).

Nagrywanie policjanta. Przestroga dla nagrywających

Wiele osób nagrywa policjantów, gdyż uważa, że Ci odstąpią od interwencji, nałożenia mandatu, czy popełnią błąd. Decydując się na nagrywanie funkcjonariusza należy mieć świadomość, że nagranie może być dowodem w sprawie. Co więcej nagranie może posłużyć jako dowód przeciwko nagrywającemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy można nagrywać policjanta? Co z publikacją takiego nagrania w internecie? - Motofakty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto