Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy globalne ocieplenie to bujda? Rozwiewamy mity

Mateusz Borda
Mateusz Borda
Dowodów na postępujące globalne ocieplenie widać gołym okiem coraz więcej. Mimo to, w Internecie i w mediach znajduje się także coraz więcej fake newsów i nieprawdziwych informacji, które starają się zaprzeczyć temu, o czym dyskutowali najwięksi naukowcy świata w Katowicach, w grudniu 2018 roku podczas konferencji klimatycznej COP24. Z pomocą naukowego portalu Skepticalscience.com rozwiewam dla Państwa trzy, z dziesiątek klimatycznych mitów.

Mit #1 - Kiedyś nie było smogu, a nawet jak był, to ludzie jakoś żyli

Tak, 40 lat temu w Polsce ludzie żyli, oddychali zatrutym powietrzem i umierali z jego powodu. Tylko nikt tego wtedy nie stwierdził. Dziś, według różnych badań, w Polsce z powodu smogu umiera nawet 40 tysięcy osób.
Smog w powszechnej postaci pojawił się wraz z rewolucją przemysłową w XVIII i XIX wieku. Przyczyniło się do tego wykorzystanie węgla jako paliwa do napędzania setek maszyn w fabrykach i ogrzewania w rozbudowujących się ośrodkach miejskich. Późniejsze lata to okres globalnego rozkwitu kolejnych gałęzi przemysłu i brak większych działań z zakresu ograniczenia emisji spalin.
Kulminacją był wielki smog londyński. Wielka mgła, która nawiedziła stolicę Wielkiej Brytanii na początku grudnia 1952, stworzyła idealne warunki atmosferyczne do powstania smogu. Chłodna temperatura skłoniła mieszkańców do większego palenia w piecach, a zjawisko inwersji spowodowało zatrzymanie się całego dymu na poziomie ulic. W połączeniu z gęstą mgłą uśpiło to czujność mieszkańców, którzy oddychali zatrutym powietrzem przez 4 dni. Skutek? 4 tysiące natychmiastowych zgonów z powodu niewydolności oddechowej i kolejne 8 tysięcy zgonów w następnych tygodniach. Dopiero wtedy władze Londynu zaczęły walczyć ze smogiem. Smog był, jest i jeszcze długo z nami będzie.

Mit #2 - Nawet naukowcy nie są zgodni co do globalnego ocieplenia

Jak to zwykle bywa - kilka osób siejących zamęt potrafi poddać w wątpliwość nawet bezdyskusyjne fakty.
Blisko 97% prac naukowych o przyczynach zmian klimatu stwierdza jedno - to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Oficjalne stanowiska największych i najbardziej poważanych na świecie organizacji naukowych i akademii nauk z 80 państw są zgodne, a jedynie mały odsetek naukowców w swoich pracach zaprzecza lub sceptycznie podchodzi do przyczyn zmian klimatu. Często są to prace zawierające podstawowe błędy metodologii i opierające się na przypuszczeniach - czytamy na portalu Skepticalscience.com

Mit #3 - Klimat zmieniał się od zawsze, człowiek nie ma na niego wpływu

Po części to prawda - nasza planeta cały czas się zmienia, a wraz z nią klimat. Tylko że klimat jest bardzo czuły na zmiany ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Pokazały to badania zmian klimatu w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Dziś, wzrost ilości CO2 powoduje, że nasza planeta oddaje w kosmos mniej energii, niż dostaje ze słońca, powodując jej akumulacje w atmosferze - czyli globalne ocieplenie. To, jakie będą jego skutki, zależy przede wszystkim od nas samych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto