Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladzki Rower Miejski wystartował i od razu cieszy się popularnością. W weekend było prawie 200 wypożyczeń, a w kwietniu 500

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czeladzkie rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czeladzkie rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Facebook Z. Szaleniec
Czeladzki Rower Miejski miał swoją premierę w kwietniu tego roku. Z dnia na dzień cieszy się coraz większą popularnością. Podczas minionego weekendu jednoślady zostały wypożyczone prawie 200 razy.

- To dla mnie znakomita wiadomość, bo jak wiadomo sceptyków roweru miejskiego i budowy ścieżek rowerowych w naszym mieście nie brakowało. Dlatego miło było patrzeć jak zwłaszcza w czasie weekendu całe rodziny na miejskich rowerach jeździły po ścieżkach rowerowych naszego miasta - podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak wskazał licznik systemu roweru miejskiego w Czeladzi tych pierwszych jazd od 1 kwietnia br. mieszkańcy Czeladzi wykonali już prawie pół tysiąca.

- Tylko w czasie weekendu wypożyczano rowery prawie 200 razy. Bardzo się z tego cieszę i już się martwię, czy 50 rowerów, które mamy do dyspozycji, to nie za mało jak na nasze miasto, szczególnie w okresie letnim - przyznaje burmistrz Czeladzi.

Dzięki zakończonej i będącej w trakcie ostatecznych odbiorów i poprawek największej drogowej komunikacyjnej inwestycji w historii Czeladzi (to m.in. budowa trzech węzłów przesiadkowych) w mieście pojawiło się 16 kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Przebiegają m.in. od ulicy Wojkowickiej, przez Szpitalną, Katowicką w kierunku Milowic, Piasków czy Centrum Handlowego M1. Tak więc mieszkańcy mogą dziś bezpiecznie poruszać się po sporej części miasta, a do tego dochodzą tereny zielone czy parkowe. Nic więc dziwnego, że po Sosnowcu Czeladź jako drugie miasto w Zagłębiu zdecydowało się na wprowadzenie własnego systemu roweru miejskiego. Na razie nie ma go w Będzinie, a w Dąbrowie Górniczej planowany jest za kilka lat.

Jak skorzystamy z roweru miejskiego w Czeladzi?

Na ulice zagłębiowskiego miasta może jednocześnie wyjechać 50 rowerów.

- Istnieją dwie możliwości skorzystania z naszego roweru miejskiego: z aplikacją i bez. My zalecamy jednak ten pierwszy sposób. Aplikację można pobrać za pośrednictwem strony www.czeladzkirower.pl. Pod tym adresem dostępny jest również szczegółowy regulamin korzystania z usługi oraz cennik – tłumaczy Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Rowery są przystosowane są do komfortowego korzystania przez osoby o wzroście od 150 do 195 cm w pozycji wyprostowanej i masie do 120 kg. Rowery można wypożyczać po zarejestrowaniu się na dedykowanej systemowi stronie internetowej www.czeladzkirower.pl, a łatwość korzystania zapewni aplikacja mobilna. Za wypożyczenie można zapłacić bezpośrednio z konta bankowego poprzez system Pay-by-Link, jak również przy użyciu kart Visa i Mastercard. Dostępne są także płatności Blik. Pierwsze 15 minut jest darmowe.

Istnieje też możliwość skorzystania z systemu bez wgrywania aplikacji. Można to zrobić wysyłając SMS o treści "start numer_roweru", np. "start 1234567", na numer telefonu +48539569930. Można również uruchomić przejazd za pomocą specjalnego telekodu. Skontaktujcie się w tej sprawie z Biurem Obsługi Klienta 88 77 66 833

Co nam wolno, a czego lepiej nie robić?

Jeśli nie znajdziemy miejsca dla roweru po zakończeniu przejażdżki w specjalnych strefach Roovee Park, to po prostu odstawmy rower na nóżce/stopce obok innych zaparkowanych rowerów. Nie trzeba koniecznie zostawiać tam rowerów. Za dodatkową opłatą można pozostawić rower w innym publicznym miejscu. Pamiętajcie, aby zapoznać się z regulaminem systemu Czeladzkiego Roweru Miejskiego.

Nie zostawiajcie natomiast roweru w miejscu, w którym nie ma zasięgu GPS, GSM. Rower musi być pozostawiony w miejscu publicznym, ogólnodostępnym. Nie można pozostawić roweru np. na prywatnej posesji, firmie, zamykanych cmentarzach, garażach.

Cztery stacje dokujące znajdują się na terenie trzech nowych centrów przesiadkowych (pętla tramwajowa przy Szpitalnej, ul. Katowicka oraz Francuska) i w rejonie pętli autobusowej przy ulicy Wojkowickiej.

Oświetlenie sterowane jest elektronicznie i zapala się samoczynnie po zmroku. Nie trzeba się więc o to martwić. Maksymalne obciążenie koszyka to z kolei 5 kg.

Cennik za wypożyczenie jednośladów w ramach Czeladzkiego Roweru Miejskiego:

Depozyt inicjalny 10 zł
1 minuta jazdy/postoju do 15 minut - 0 zł
Opłata za przejazd lub pauzę trwającą między 16, a 60 minut - 1 zł
Opłata za drugą rozpoczętą godzinę wypożyczenia roweru - 2 zł
Opłata za trzecią rozpoczętą godzinę wypożyczenia roweru - 3 zł
Opłata za każdą kolejną rozpoczętą godzinę wypożyczenia roweru - 4 zł
Opłata dodatkowa za pozostawienie roweru poza strefą ROOVEE PARK - 5 zł
Bonus za odstawienie roweru stojącego poza strefą do strefy ROOVEE PARK - 2 zł
Opłata dodatkowa za pozostawienie roweru do 5 km poza obszarem funkcjonowania systemu- 60 zł

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto