Czeladź: wielkie otwarcie przebudowanej Kamienicy Konarzewskich na rynku. Już dziś służy miastu i mieszkańcom

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się dziś, po remoncie, Kamienica Konarzewskich 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się dziś, po remoncie, Kamienica Konarzewskich Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
W niedzielę 19 września będzie można po raz pierwszy zobaczyć wszystkie wnętrza Kamienicy Konarzewskich przy ulicy Rynek 22 w Czeladzi. Każdy, na własne oczy, będzie mógł ocenić efekty gruntownej przebudowy. Czekać będą też dodatkowe atrakcje.

- Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda wyremontowana kamienica oraz poznać jej ofertę, serdecznie zapraszamy już w najbliższą niedzielę na jej oficjalne otwarcie – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Od godziny 15 do 19 będzie możliwe obejrzenie wnętrz budynku. - Ponadto o godzinie 18 na rynku odbędzie się koncert projektu „Czeladź Śpiewa”, który składa się z grupy naszych lokalnych artystów, a o 20 zaplanowaliśmy dla mieszkańców pokaz laserowy. Będzie to wyjątkowy spektakl audiowizualny o przemianach w naszym mieście – dodaje Jakub Kubasik.

Otwarcie Kamienicy Konarzewskich planowane było już w październiku 2020 roku, ale wówczas wszystko musiało zostać odwołane, bo coraz większe problemy powodował COVID-19.

Kamienica Konarzewskich trafiła do miasta i wypiękniała

Kamienica Konarzewskich mieści się przy ulicy Rynek 22 w Czeladzi. Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Regularnie odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe.
Jak informuje miasto w 1992 roku zmarła córka właścicieli kamienicy - Stanisława Konarzewska. Posiadłość trafiła w ręce jej kuzynki, a w 2007 roku sprzedana została miastu. Niestety, przez wiele lat budynek niszczał i szpecił wizerunek starego miasta.

Temat gruntownego remontu wrócił kilka lat temu. Miasto otrzymało ponad 3 mln zł na rozbudowę i modernizację kamienicy. Zakres prac był ogromny. Obejmował roboty rozbiórkowe budynków gospodarczych, roboty adaptacyjne, rozbudowę istniejącego budynku o nową część, zaadaptowaną na pomieszczenia CUSiAL, połączenie przewiązką części pierwotnej i rozbudowywanej, utworzenie placyku wewnętrznego z powierzchnią biologicznie czynną, wykonanie dwóch pochylni dla osób niepełnosprawnych, doprowadzenie nowych przyłączy oraz zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania centrum Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Tam będą realizowane zadania, służące aktywizacji i reintegracji zawodowej poprzez doradztwo zawodowe, opiekę trenera pracy i pośrednictwo pracy. Promowanie równości szans i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, realizowane będzie miedzy innymi w formie warsztatów aktywizacji społecznej, arteterapii i autorefleksji.

Miasto pozyskało na przebudowę kamienicy dofinansowanie w kwocie ponad 3 mln zł, a dodatkowe 900 tys. zł na prowadzenie działalności społecznej w tym obiekcie. Remont o wartości 5,7 mln zł wykonało konsorcjum firm z Siemianowic Śląskich, które należą do Grupy Efekt.

Kamienica służy i będzie służyć miastu i mieszkańcom

Kamienica Konarzewskich jest cały czas wykorzystywana przez miasto. W okresie wakacyjnym w ramach akcji „Lato w mieście” w budynku odbywały się spotkania przeznaczone dla harcerzy oraz zajęcia terapeutyczno-artystyczne, organizowane przez MOSiR przy współpracy MOPS Czeladź. Ponadto w kamienicy miały również miejsce zajęcia z tańca liniowego, które były prowadzone przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. W wakacje można było również skorzystać z warsztatów dziennikarskich, zorganizowanych przez MOSiR.

- Warto dodać, że w budynku funkcjonuje Punkt Konsultacyjno Informacyjny, w którym od poniedziałku do piątku realizuje takie zadania jak: konsultacje w sprawach przemocy domowej, zajęcia psychoterapeutyczne dla dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, porady prawne, konsultacje dla osób uzależnionych od narkotyków i ich rodzin, konsultacje dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Pomieszczenia w kamienicy są wykorzystywane także przez Klub Seniora Wrzos, działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie systematycznie spotykają się seniorzy naszego miasta – wylicza Jakub Kubasik.

Ponadto w kamienicy Zespół ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi realizuje projekt "Rynek - Nowe Możliwości", współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Grupę docelową w projekcie stanowią osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo, niepełnosprawne osoby wykluczone lub zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W ramach reintegracji społecznej i zawodowej realizowane są: trening umiejętności społecznych, job-coaching, kurs obsługi komputera, spotkania grupy wsparcia, pośrednictwo pracy, szkolenia podnoszące kwalifikacje. W ramach działań środowiskowych na rzecz społeczności lokalnej są realizowane animacje społeczności lokalnej, zajęcia integracyjne sportowo-ruchowe, edukacyjne, plastyczne, poradnictwo psychologiczne i prawne, wyjścia edukacyjno-integracyjne.

- Na parterze kamienicy mieści się m.in. Punkt Informacji Miejskiej, natomiast planujemy także, aby część miejsca, którym dysponujemy, została przeznaczona na działalność gastronomiczną – mówi rzecznik czeladzkiego Urzędu Miejskiego.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie