Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź: Stare Miasto w Czeladzi znowu ma szansę zostać wizytówką miasta

Artur Pycela
Tak ma wyglądać starówka
Tak ma wyglądać starówka
Prace nad przywróceniem świetności czeladzkiej Starówce idą pełna parą. Po zakończeniu prac Stare Miasto ma odzyskać swoją świetność i ponownie stać się reprezentacyjnym punktem miasta.

Prace nad przywróceniem świetności czeladzkiej Starówce idą pełna parą. Po zakończeniu prac Stare Miasto ma odzyskać swoją świetność i ponownie stać się reprezentacyjnym punktem miasta. Na razie wykonywane są najbardziej uciążliwe prace budowlane. Największym utrudnieniem dla mieszkańców jest zamknięcie dla ruchu ulicy Bytomskiej. Jednak do końca sierpnia ma on zostać przywrócony.

Najpierw kanalizacja

W pierwszym etapie wykonywane są prace związane z kanalizacją i zakładaniem sieci energetycznej.

- Obecnie prowadzimy roboty na ulicach Bytomskiej, Kościelnej, Katowickiej, Walnej i Ciasnej. Jest tam zakładana kanalizacja sanitarna i wodociągowa. Przede wszystkim staramy się jak najszybciej skończyć ulice Bytomską, żeby przywrócić tam ruch. Na bocznych ulicach nawierzchnia wykonana będzie z kamienia naturalnego, który ma zachować klimat Starego Miasta - wyjaśnia Robert Szczupider dyrektor Zakładu Inżynierii Komunalnej nadzorujący prace budowlane.
Kolejnym etapem robót będzie przebudowa ulicy Pieńkowskiego.

- Są to prace porządkujące i poprawiające komfort zamieszkania w rynku. Przewidujemy również renowację budynków będących własnością gminy w tamtym rejonie i uruchomienie programu zachęcającego mieszkańców do inwestycji poprzez ulgi podatkowe - mówi Marek Mrozowski burmistrz Czeladzi.

Ostatnim etapem robót będzie przebudowa układu komunikacyjnego, tak by w efekcie zmniejszyć natężenie ruchu w okolicach Starego Miasta. Koszt pierwszych dwóch etapów ma wynieść około 18,5 mln zł. Przebudowa układu drogowego pochłonie 11 mln zł.

- Na pierwszy etap uzyskaliśmy blisko 4 mln zł. dotacji z funduszy europejskich. Mamy również przygotowany kolejny wniosek czekamy tylko na ogłoszenie konkursu. Pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu miasta - mówi burmistrz Mrozowski.

Najbardziej uciążliwe prace zostaną zakończone w przyszłym roku. Miasto przeprowadziło ankietę wśród mieszkańców, z której wynika, że prawie wszyscy są za kontynuowaniem prac.

- Ludzie przede wszystkim skarżą się na przeniesienie przystanków komunikacji miejskiej. Dlatego też około 50 procent z nich domaga się ich przywrócenia po zakończeniu robót - twierdzi Mrozowski.

Jedno z najstarszych miast

Czeladź otrzymała prawa miejskie w XIII w. od Władysława I Opolskiego. Stare Miasto zostało ukształtowane jako obronny gród graniczny. Do dziś zachowała się jego owalna struktura przestrzenna, która obecnie znajduje się pod ścisłą opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jest jedynym w aglomeracji katowickiej, zachowanym bez większych naruszeń układem miejskim. W jego obrębie znajdują się takie zabytki jak neoromański kościół p.w. św. Stanisława z początku ubiegłego wieku, dawny zbór ariański z połowy XVII w. dom przy ulicy Kościelnej z XVII w. oraz układ urbanistyczny Starego Miasta oparty na planie owalnicowym z XIII w. z drewnianą zabudową.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto