Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź: przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej powstaje nowy parking

PAS
Przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi powstaje nowy parking 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi powstaje nowy parking Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Przy kościele pw. Matko Bożej Bolesnej w Czeladzi na Starych Piaskach powstaje parking. Ta wiadomość z pewnością ucieszy mieszkańców, bo dotychczas miejsc dla samochodów nie było tam zbyt wiele.

- Niektóre instytucje, a także spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe uważają, że budowa parkingów dla interesantów czy mieszkańców wspomnianych spółdzielni czy wspólnot, to obowiązek miasta. Nie, to nie jest obowiązek miasta. Mimo to, by rozwiązać problem, staramy się budować parkingi gdzie się tylko da. Nie wszędzie to jednak jest możliwe, choćby ze względu na brak należącego do miasta terenu. Taka właśnie sytuacja jest na Starych Piaskach, dlatego cieszy to, że problem z parkowaniem samochodów dla wiernych w oparciu o kościelny teren postanowił rozwiązać proboszcz parafii górniczego kościoła. Już wkrótce przyjeżdżający samochodami na mszę czy inne uroczystości do tego kościoła nie będą już blokować pobliskich ulic i dojazdów do budynków mieszkaniowych, tylko będą mogli korzystać z wygodnego parafialnego parkingu – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak podkreślił, proboszcz parafii pw. Matko Bożej Bolesnej poinformował, że przebudowany będzie płot okalający kościelny teren w okolicach przyszłego parkingu, a w przyszłości wyremontowany zostanie także zabytkowy, dawny budynek siedziby parafii. Przy okazji parkingowej inwestycji proboszcz postanowił wbudować do ziemi dwa wielkie betonowe pojemniki, w których będzie zbierała się woda opadowa. Dzięki temu parafia będzie oszczędzać na zużyciu wody do podlewania pięknie zagospodarowanych terenów zielonych wokół kościoła.

- Dzięki tym kolejnym wielkim inwestycjom, prowadzonym przez proboszcza tej historycznej górniczej parafii, ta zabytkowa część miasta stanie się jeszcze piękniejsza i bardziej funkcjonalna. Brawa dla gospodarza tego pięknie odnowionego kościoła – podsumował burmistrz Czeladzi.

Do parafii tej należą ulice: Bema, Betonowa, Borowa, Broniewskiego, Brzechwy, Francuska, Harcerska, Kościuszki, Krakowska, Krzywa, Lwowska, Mickiewicza, Nowopogońska, nr parzyste do 100, nieparzyste od ul. Wiejskiej do 97, Piastowska, Poniatowskiego, Pusta, Pułaskiego, Sikorskiego, Sułkowskiego, Stalowa, Staropogońska, Szybikowa, 3 Kwietnia, 3 Szyb, Trznadla, Warszawska, Wiejska nr nieparzyste, Wojciechowskiego, Zwycięstwa, Żeromskiego.

Jak informuje diecezja sosnowiecka staraniem pierwszego proboszcza tej parafii, z fundacji francuskiego Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź" oraz pracowników kopalni „Czeladź", w latach 1922-1924 wybudowana została tutaj okazała świątynia. Do powstania kościoła przyczynił się Wiktor Vianney, krewny proboszcza z Ars, ówczesny dyrektor kopalni. Świątynia, zaprojektowana przez architektów francuskich, m.in. dziekana kapituły w Beranson - ks. Abgal'a, wzniesiona została w stylu neoromańskim, nawiązującym do wczesnochrześcijańskich bazylik rzymskich. Kościół pobłogosławił w 1924 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński, a jego uroczystego poświęcenia 1 września 1957 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto