Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź: Powstała pierwsza monografia miasta

sauer
W środę 17 października o godz. 17 w siedzibie Muzeum Saturn, odbędzie się promocja "Historii Czeladzi" odbędzie się spotkanie z jej autorami oraz redaktorem naczelnym prof. Janem Drabiną.

Po kilku latach prac naukowców, których zaprosił do współpracy prof. Jan Drabina, miasto Czeladź doczekało się zwartego opracowania swoich dziejów. Licząca prawie osiem wieków historia Czeladzi była przedmiotem wielu analiz badaczy jak i historyków amatorów, zajmujących się dziejami miasta. Z dotychczasowego dorobku w tej dziedzinie, jak zauważa profesor Jan Drabina, zaledwie dwie pozycje naukowe, a są to Kazimierza Sarny Czeladź. Zarys rozwoju miasta (wyd. w 1977 r.) i opracowanie zbiorowe pod redakcją Feliksa Kiryka Siewierz Czeladź Koziegłowy. Studia z dziejów księstwa siewierskiego z 1994 roku, zasługują na uwagę. Jednak obydwie publikacje nie wyczerpują zagadnień związanych z całościową historią Czeladzi.

Autorzy poszczególnych rozpraw odnotowali również i inne dostępne źródła opisujące dzieje miasta, jak zespoły dokumentów i archiwalia, które przeglądali podczas pracy, a wszystko po to, by - jak pisze prof. Jan Drabina - ułatwić następnym badaczom ewentualne dopełnienie ich ustaleń.

Praca naukowa pod redakcją naukową prof. Jana Drabiny doprowadza analizę dziejów miasta do czasów współczesnych. Współautorami najnowszej monografii Czeladzi są naukowcy z uczelni krakowskich (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej), katowickich (Uniwersytet Śląski, Akademia Sztuk Pięknych), Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Muzeum w Czeladzi, Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz znawców dziejów przyrody i przemysłu.

Zawartość monografii została podzielona na dziewięć zasadniczych rozdziałów. Są to: „Pradzieje Czeladzi i okolicy w świetle wykopalisk”, „Czeladź do końca XVI wieku”, „Czeladź w XVII i XVIII wieku”, „W okresie rozbiorów (1795-1918)”, „ W odrodzonej Polsce międzywojennej (1918-1939)”, „Podczas II wojny światowej (1939-1945)”, „W powojennej Polsce (1945-2000)”, „Czeladź – urbanistyka i architektura”, „Przyroda w Czeladzi dawniej i dziś”. W gronie autorów – ekspertów w swoich dziedzinach znajdują się m.in. Jacek Pierzak, Jerzy Rajman, ks. Mariusz Trąba, Zdzisław Jedynak, Jan Drabina, Ryszard Kaczmarek, Ryszard Kurek, Dariusz Nawrot, Marek Nita, Mirosław Węcki, Kazimierz Mieroszewski, Dorota Głazek, Krystyna Holeksa. Autorski wkład w powstanie monografii ma również czeladzkie Muzeum Saturn – nie tylko jako wydawca publikacji. Autorką rozdziału poświęconego historii sportu w Czeladzi jest Iwona Szaleniec dyrektor Muzeum. Monografia została wyposażona w spory materiał ikonograficzny, który znakomicie dopełnia całości.

„Historia Czeladzi” składa się z dwóch tomów. Ukazała się w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Publikacja powstała na zamówienie Miasta Czeladź, które sfinansowało wszystkie prace związane z jej przygotowaniem i wydaniem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto