Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź na starych zdjęciach i pocztówkach wygląda unikatowo. W tym roku miasto świętuje 760-lecie lokacji

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Jadalnia w Czeladzi

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jadalnia w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bracia Altman/Śląska Biblioteka Cyfrowa
Czeladź jest najstarszym miastem Zagłębia, które prawa miejskie otrzymało w XIII wieku, a w tym roku świętuje 760-lecie lokacji. Dziś prezentujemy zdjęcia i pocztówki tego miasta, które wcześniej nie były szerzej publikowane.

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Czeladzi radni przyjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 Rokiem Obchodów Jubileuszu 760-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Czeladź. Tak rocznica, jak i przyjęta data nadania Czeladzi praw miejskich są nieco umowne, bowiem dokument potwierdzający to ważne wydarzenie nie zachował się do naszych czasów.

Pierwsza wzmianka o Czeladzi pochodzi z 1228 roku i znajduje się w dokumencie Kazimierza, księcia opolskiego. Pierwotnie osada istniała na zachód od dzisiejszego centrum, przy moście Gawła, łączącym oba brzegi Brynicy. Dopiero w wyniku procesu lokacji na prawie niemieckim, czyli nadaniu nowej formy organizacyjno-prawnej, otrzymała ona także nowy kształt urbanistyczny.

Nie wiemy, kiedy dokładnie lokacja została przeprowadzona. Na pewno nie stało się to przed 1262 rokiem, ale lokacja nastąpiła nie później jednak niż przed 1281 rokiem.

Rok obchodów 760-lecia Czeladzi ma być okazją do organizacji wielu okolicznościowych wydarzeń, promujących miasto. – Finałem wszystkich rocznicowych wydarzeń będzie wrzesień tego roku. Odbędzie się wtedy uroczysta sesja Rady Miejskiej i duża kulturalna impreza o charakterze historycznym na czeladzkim rynku – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - Szczycimy się naszą bogatą historią, a także tym, że mimo upływu wielu wieków w naszym mieście zachował się, zgodny z zasadami ówczesnej lokacji, średniowieczny, eliptyczny układ starego miasta z rynkiem po środku - dodaje.

Fotografie w galerii zdjęciowej pochodzą m.in. ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Pokazują, jak wyglądała Czeladź przed II wojną światową.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto