Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź na starych zdjęciach, ale w kolorze. Tak wyglądało miasto przed II wojną światową

PAS
Czeladź na zdjęciach z lat 1918-1939 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czeladź na zdjęciach z lat 1918-1939 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czeladź na starych zdjęciach wygląda unikatowo, bo też jest najstarszym miastem Zagłębia. Prawa miejskie otrzymało już w XIII wieku. Dziś mamy dla was ciekawe zdjęcia, prezentujące miasto w okresie międzywojennym. Nie są jednak czarno-białe, ale zostały przez nas pokolorowane.

Czeladź na przestrzeni dziejów przechodziła różne koleje losów. Zmieniała się jej zabudowa, pojawiały się kolejne domy, zakłady. To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie na fotografiach. Nakładanie obrazu na czarno-białe zdjęcia wymagało jeszcze do niedawna konieczności użycia specjalistycznego sprzętu i nowinek technologicznych. Dzisiaj nie jest to już trudne, a wystarczy tylko użyć do tego odpowiednich narzędzi, jakie znajdują się w wirtualnej przestrzeni.

Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Pokazują, jak wyglądała Czeladź w latach 1918-1939. To czas stosunkowo odległy, ale widać na zachowanych zdjęciach fragmenty istniejących do dziś ulic, budynków, placów czy kopalnianych budynków. Tak więc warto przyjrzeć się bliżej kościołowi św. Stanisława BM oraz jego otoczeniu. Na fotografiach widać też m.in. kopalnię Saturn z 1936 roku, budynek sądu grodzkiego, który stał na środku rynku, a dziś go już nie ma, a także budynek Towarzystwa Górniczego Saturn SA.

Widać też stary dom pokryty gontem przy ul. Kościelnej oraz siedzibę urzędu miasta, a także sklep spożywczy B. Kupfera. W kadrze zatrzymana została również wizyta w Czeladzi ministra Mariana Zyndrama Kościałkowskiego, a także lekkoatletyczne zawody sportowe z udziałem Stanisławy Walasiewiczówny, złotej medalistki na 100 metrów podczas zmagań olimpijskich w 1932 roku w Los Angeles.

W galerii zdjęciowej zobaczycie między innymi: budynek sądu pokoju na rynku, siedzibę magistratu w Czeladzi, kopalnię węgla Saturn w Czeladzi, budynek Towarzystwa Górniczego Saturn SA w Czeladzi, defiladę oddziałów wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego w Czeladzi, drużynę piłkarską Czeladzkiego Klubu Sportowego, fotografię grupową członków zarządu Czeladzkiego Klubu Sportowego, fotografię grupową uczestników biegu w 1936 roku, fragment ulicy z kapliczką Matki Boskiej, przy której spacerują przechodnie z dziećmi 1936 rok, Jadwigę Wajsównę w rzucie dyskiem na zawodach w Czeladzi, ministra Mariana Zyndrama Kościałkowskiego (w środku) wśród górników, panoramę miasta z kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika 1918-1939, sklep spożywczy B. Kupfera w Czeladzi, Bibliotekę Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi 1936, stary dom przy ulicy Kościelnej kryty gontem, z charakterystycznymi podcieniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto