Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają nas zmiany w ruchu

Magdalena Nowacka
Krzysztof Zelek i Kazimierz Filipek ustawiają pierwsze tablice zmieniające organizację ruchu na drodze powiatowej w Mierzęcicach.
Krzysztof Zelek i Kazimierz Filipek ustawiają pierwsze tablice zmieniające organizację ruchu na drodze powiatowej w Mierzęcicach.
Już od dzisiaj mieszkańcy Mierzęcic, Przeczyc, Toporowic, oraz wszyscy poruszający się na odcinku DK 78 w Mierzęcicach na trasie Siewierz-Tarnowskie Góry muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu a nawet korki.

Już od dzisiaj mieszkańcy Mierzęcic, Przeczyc, Toporowic, oraz wszyscy poruszający się na odcinku DK 78 w Mierzęcicach na trasie Siewierz-Tarnowskie Góry muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu a nawet korki. Wszystko to jest związane z budową wiaduktów, którymi poprowadzona zostanie droga S1 w kierunku na lotnisko w Pyrzowicach.

Lepszy dojazd, mniej kolizji
- Droga S1 połączy węzeł S1 na skrzyżowaniu dróg krajowych 86 i 1 w Podwarpiu. Główny ciąg komunikacyjny idący w kierunku Warszawy zostanie połączony z lotniskiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmieni się struktura ruchu, odciążony zostanie ruch na DW 913 i DK 78 oraz na terenach gmin Mierzęcice, Bobrowniki i Siewierz - mówi sierżant sztabowy Mariusz Węglarski z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Obecnie na lotnisko w Pyrzowicach można dojechać dwoma trasami. Pierwszą, jedziemy od Katowic trasą DK 86 i DK 1 a następnie skręcamy w Siewierzu w lewo na DK 78. Można też jechać inaczej. W Będzinie na skrzyżowaniu DK 86 z ulicą Odkrywkową i DW 913 skręcamy w lewo i jedziemy przez Psary i Siemonię.

Obie te drogi są jednak już teraz bardzo obciążone. Dlatego budowa nowej wydaje się po prostu niezbędna.

- W naszych założeniach ma ona prowadzić od węzła S1 w Podwarpiu prosto do samego lotniska (w sumie około dwunastu kilometrów). Mam nadzieję, że dzięki niej ruch się zmniejszy, będzie bardziej płynny a w konsekwencji bezkolizyjny. Ponadto, dzięki nowej drodze zmniejszy się czas dojazdu do lotniska i stworzone zostanie bardzo dogodne połączenie między lotniskami pyrzowickim i w podkrakowskich Balicach - mówi sierżant Węglarski.

Droga ma być ekspresowa, na początku jednojezdniowa, ale już po jej uruchomieniu rozpoczną się prace nad wykonaniem drugiej jezdni. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Kto się boi korków
Zanim jednak tak się stanie, trzeba będzie pomęczyć się z objazdami. Zaplanowane prace i zamknięcie dróg ma potrwać do końca września bieżącego roku. Największe utrudnienie w ruchu drogowym odczują mieszkańcy Mierzęcic, Przeczyc i Toporowic. Oni będą musieli przede wszystkim poruszać się objazdami i w związku z tym, trochę nadłożyć drogi. Ale, jak zapewnia Mariusz Węglarski, nie więcej niż 1,5 do 2 kilometrów.

- Ta droga jest naprawdę potrzebna, ale nie ukrywam, że przez te objazdy wydłuży mi się trasa z pracy do domu. Dobrze jednak, że wiem o tym wcześniej. Trzeba będzie przez te pół roku wstawać wcześniej. Całe szczęście, że zima, przynajmniej kalendarzowo, zmierza ku końcowi. Gdyby na przykład te objazdy wprowadzono w listopadzie, to przy obecnych warunkach trochę sobie tego nie wyobrażam - mówi pan Aleksander, mieszkaniec gminy Mierzęcice.

Czy czeka nas długie stanie w samochodowej kolejce?

Korki mogą zaskoczyć przyjezdnych, którzy będą przejeżdżać na odcinku DK 78 w Mierzęcicach trasa Siewierz - Tarnowskie Góry.

- Staraliśmy się tak poprowadzić objazdy, aby było z nimi jak najmniej zamieszania. Wszędzie są znaki i odpowiednie tablice. Myślę, że mieszkańcy, którzy znają te trasy nie będą mieli problemu z przestawieniem się. Jedynie osoby spoza terenu powiatu mogą mieć na początku trochę kłopotów. Ale wielkich zastojów w ruchu nie przewidujemy - zapewnia Mariusz Węglarski.Jak będziemy jeździć?

Na terenie Przeczyc, dojazd do miejscowości Zendek, ulica Gminna będzie zamknięta. Należy skorzystać z objazdu ulicą Szkolną w Przeczycach. Zamknięty będzie dojazd na trasie Przeczyce - Toporowice ulicą Targową i ulica 1000-lecia. Objazd - ulicą Dąbrowską albo do trasy DK 78. Zmiany będą trwały około sześciu miesięcy.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto