Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z kwestami 1 listopada na cmentarzach w Będzinie i Czeladzi? Wszyscy chcą, by się odbyły

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kwesty w Będzinie i Czeladzi są cenione przez mieszkańców, którzy chętnie wspomagają ratowanie cennych nagrobków Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kwesty w Będzinie i Czeladzi są cenione przez mieszkańców, którzy chętnie wspomagają ratowanie cennych nagrobków Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Towarzystwo Przyjaciół Będzina, KJ, Sauer
Nieco ponad tydzień pozostał do Wszystkich Świętych, który to dzień w tym roku obchodzony będzie w zupełnie innej, pandemicznej rzeczywistości. W wielu miastach tradycją stało się już, że 1 listopada organizowane są tradycyjne kwesty na ratowanie cennych nagrobków. Czy zatem odbędą się one w Będzinie i Czeladzi?

Sytuacja jest dość skomplikowana, bowiem praktycznie co chwilę ogłaszane są nowe zmiany w przepisach, określające to, co nam dziś wolno, a czego nie. Dlatego organizatorzy tegorocznych kwest w Zagłębiu jeszcze nie podjęli ostatecznych decyzji. W Będzinie przygotowania do zbiórki trwały jednak normalnie w ostatnich tygodniach, więc wszystko wskazuje na to, że się odbędzie.

- Sytuacja jest wyjątkowa, ale bardzo chcielibyśmy kolejną, siedemnastą już kwestę w Będzinie zorganizować. Oczywiście z zachowaniem wszystkich wymaganych środków ostrożności. Wolontariusze wyposażeni zostaną w maseczki, rękawiczki. Sama kwesta zostanie także ograniczona czasowo, będzie trwać krócej niż zazwyczaj – mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które od lat organizuje będzińską kwestę.

- Kontaktujemy się na bieżąco z tymi, którzy uczestniczyli dotychczas w kwestach. Część tych osób deklaruje chęć udziału w tegorocznej zbiórce funduszy na ratowanie kolejnych mających unikatową wartość grobów, inni z powodów koronawirusa rezygnują, co jest w pełni zrozumiałe. Planujemy, że w naszej tegorocznej kweście nie będą także uczestniczyli harcerze oraz uczniowie, choć będą nam mocno kibicować – dodaje.

DECYZJA OSTATECZNA W PONIEDZIAŁEK

Ostateczna decyzja o kweście w Będzinie pod patronatem biskupa sosnowieckiego ma zapaść w poniedziałek, 26 października. Kwestowanie planowane jest na dwa dni (31 października i 1 listopada), od godziny 8 do 16 na trzech będzińskich cmentarzach (na Górze Zamkowej, komunalnym oraz przy ul. Krakowskiej). Wolontariuszy ma być w tym roku mniej – 88 osób.

- Nasza inicjatywa pokazała wielką ofiarność osób odwiedzających w Będzinie miejsca wiecznego spoczynku swoich bliskich. Dotychczas udało się zebrać kwotę niemal 330 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji 18 zabytkowych grobowców. W ubiegłym roku kwesta okazała się rekordową pod względem liczby uczestników i zebranych funduszy. W tym roku – nie licząc na rekord, nasza akcja trwa nadal i to już samo w sobie jest niezwykle ważne. W mojej opinii nasi wolontariusze, będzińscy społecznicy, to prawdziwi bohaterowie – podkreśla Marcin Lazar.

Tym razem kwesta w Będzinie odbywać się będzie na renowację grobu harcerzy z Ksawery, znajdującego się w dojnej części cmentarza. Wykonany po 1925 roku nagrobek o cechach zabytkowych skrywa doczesne szczątki rodzeństwa Niemców, przedwcześnie zmarłych - Stasi (w wieku 11 lat) i Janka (w wieku 22 lat). Do dziś zachowały się medaliony z wizerunkami tych młodych ludzi, których pasją było harcerstwo, dlatego nagrobek wystawiony staraniem rodziców, zdobi krzyż z lilią i harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!

Ubiegłoroczna kwesta na trzech będzińskich cmentarzach okazała się rekordowa. Podczas szesnastej edycji tego przedsięwzięcia, przez trzy dni – od 1 do 3 listopada – udało się zebrać w sumie 31 tysięcy 481 tys. 77 groszy. To najlepszy wynik w historii, który jednocześnie przyczynił się do przekroczenia kwoty 300 tysięcy zł w trakcie wszystkich zbiórek. Dzięki tak wysokiej sumie udało się zrealizować plany i zadbać o renowację grobu skrywającego szczątki czterech zagłębiowskich socjalistów, rozstrzelanych we wrześniu 1906 roku i pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżami Niepodległości z Mieczami. Wykonane zostały także wtórne zabiegi konserwatorskie przy grobowcu Jakuba i Katarzyny Chorzelskich.

CZELADŹ TAKŻE JESZCZE CZEKA

Kwesta odbywa się także co roku w Czeladzi. W piątek i sobotę, 1 i 2 listopada 2019 roku w obrębie czeladzkich nekropolii przy ulicach Nowopogońskiej i Wojkowickiej można było spotkać 60 kwestujących wolontariuszy. Już po raz piąty w Czeladzi odbyła się tam zbiórka publiczna na rzecz ratowania bezcennych pamiątek nagrobnej sztuki rzeźbiarskiej, zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria. Podobnie jak w Będzinie, kwesta ta okazała się rekordowa.

Po komisyjnym przeliczeniu przez członków Społecznego Komitetu Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria zebranych podczas kwesty datków, okazało się, że zebranych zostało dokładnie 12 tys. 547 zł.

A co z tegoroczną kwestą? - Cały czas rozważane są jeszcze różne scenariusze, w zależności od tego, jak będzie wyglądała sytuacja w całym kraju. Decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek 23 października – poinformował Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Od 2015 roku Komitet Społeczny Pro Memoria przy zaangażowaniu pracowników Muzeum Saturn, członków ToPo i CiS-u, radnych miejskich i powiatowych, dyrektorów i pracowników instytucji miejskich, działaczy społecznych i harcerzy a także władz miasta z burmistrzem i wiceburmistrzami przeprowadził w sumie pięć zbiórek publicznych, w ramach których łącznie zebranych zostało ponad 44,5 tysiąca złotych.

Pozyskane fundusze umożliwiły przeprowadzenie renowacji m.in. trzech zabytkowych nagrobków: ks. proboszcza Sataleckiego, małżonków Marcjanny i Franciszka Skowrońskich oraz okazałego mauzoleum z kolumnami prokurenta Czesława Pogorzelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto