Co w zamian za opłatę śmieciową?

Artykuł sponsorowany
1 lipca 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa dotycząca zagospodarowania odpadów. W naszym kraju zaledwie 11% śmieci podlega recyklingowi, a aż 71% trafia na wysypiska. System ten należy ulepszyć, by w pełni wykorzystać potencjał tego, co wyrzucamy, a przy okazji poprawić ekologiczne nawyki Polaków. Nowoczesne zarządzanie odpadami pozwoli nam cieszyć się pięknem naszej rodzimej przyrody i zniweluje ryzyko nielegalnego składowania niebezpiecznych śmieci.

Jak wygląda proces segregacji i przetwarzania odpadów?
Na początku procesu recyklingu najwięcej zależy od Ciebie. Staranne selekcjonowanie śmieci sprawia, że pełne wykorzystanie surowców wtórnych jest zdecydowanie łatwiejsze. Pogrupowane odpady z Twojego domu wędrują do odpowiednich kontenerów, skąd odbierane są przez specjalistyczne, wybrane podczas przetargu firmy. Transportują one śmieci wprost do sortowni, gdzie oddzielnie składowane są odpady komunalne i segregowane. Z pogrupowanych śmieci można odzyskać niemal 80% surowca, który ponownie trafia na rynek jako zupełnie inny produkt. Podczas wstępnej segregacji odpadów komunalnych pracownicy sortowni wyłuskują cenne szkło (białe i kolorowe) oraz elementy niebezpieczne, np. opakowania po lekach czy silnych środkach chemicznych. To, co da się ponownie wykorzystać, jest rozdrabniane na części w specjalnej maszynie i ponownie wykorzystywane. Posegregowane przez Ciebie surowce wtórne są starannie czyszczone i poddawane dalszej obróbce, by mogły nam służyć pod inną postacią, np. jako nowe plastikowe opakowania, słoiki czy butelki. Śmieci biodegradowalne zamyka się natomiast w specjalnych bioreaktorach. Po poddaniu ich kompostowaniu są wykorzystywane do rekultywacji składowiska. Odpady organiczne stają się nawozem, który zwiększa jakość ziemi i korzystnie wpływa na rosnące w niej rośliny.

Jakie są korzyści z wprowadzenia nowych zasad?
Według ustalonych celów unijnych do 2020 roku powinniśmy sprawnie przetwarzać połowę wyrzucanego papieru, plastiku, metalu i szkła. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele cennej energii, którą trzeba zużyć, by wyprodukować zupełnie nowe opakowania. Nowe zasady sprawią również, że z naszych pięknych lasów znikną szpecące wysypiska ? skoro wszyscy zapłacą za wywóz śmieci, ich nielegalne wyrzucanie przestanie się po prostu opłacać. Pozytywne zmiany bez wątpienia zachęcą Polaków do życia w zgodzie z naturą oraz czerpania korzyści poddanych recyklingowi surowców wtórnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto