Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nam może grozić?

Magdalena Nowacka
Na szczęście wyposażenie służb ratowniczych jest coraz lepsze. Strażacy dzięki wysięgnikowi dostają się na wyższe piętra.
Na szczęście wyposażenie służb ratowniczych jest coraz lepsze. Strażacy dzięki wysięgnikowi dostają się na wyższe piętra.
Analizując warunki atmosferyczne, nikogo nie dziwi już występowanie gwałtownych opadów i silnych wiatrów. Trudno jednak nie pokusić się o pewne analizy, nie da się także uniknąć czarnych scenariuszy.

Analizując warunki atmosferyczne, nikogo nie dziwi już występowanie gwałtownych opadów i silnych wiatrów. Trudno jednak nie pokusić się o pewne analizy, nie da się także uniknąć czarnych scenariuszy.

- Burze mogą spowodować gwałtowny przybór wód w przepływającej przez Będzin Czarnej Przemszy, a co za tym idzie podtopienie i zalanie obszarów miasta - relacjonował Radosław Baran, prezydent Będzina, w oparciu o raport Miejskiego Centrum Reagowania Kryzysowego UM.

Dodatkowym zagrożeniem powodziowym jest zbiornik retencyjny w Przeczycach, z którego w przypadku intensywnych opadów dokonywane mogą być zrzuty wody do rzeki dochodzące nawet do 50 metrów na trzy sekundy.

Uszkodzenie lub przerwanie tamy na zbiorniku grozi wystąpieniem rzeki z koryta, wzdłuż pasa o szerokości od 400 do 800 metrów. W strefie powodziowej znalazłoby się wtedy około 5 tysięcy mieszkańców.

Jeśli doszłoby do takiej katastrofy, najdotkliwiej skutki powodzi odczuliby mieszkańcy dolnych kondygnacji budynków wielopiętrowych i domów jednorodzinnych w rejonie ulic Krasickiego, Słowiańskiej, Kochanowskiego, Reja, Niepiekła i Podłosia.

Na skutek wyładowań atmosferycznych mogą powstać pożary przestrzenne lasów w Grodźcu i Łagiszy oraz pożary starej zabudowy miasta. Osiedle Syberka i Warpie natomiast, ze względu na wysoką zabudowę, narażone są na pożary blokowe.

- Musimy również pamiętać, że w niewielkiej odległości od południowej granicy Polski znajdują się trzy elektrownie jądrowe. W przypadku awarii którejś z nich, przy niesprzyjających wiatrach, skażeniu może ulec południowa część kraju, w tym również teren Będzina - informuje prezydent Baran.

Na terenie Będzina działalność gospodarczą prowadzą przedsiębiorstwa, które gromadzą znaczne ilości toksycznych środków.

W przypadku ich uwolnienia może nastąpić skażenie atmosfery, wody, gleby i żywności. Największe zagrożenia stwarzają: "Lodus", spółka z o. o. w Łagiszy, przechowująca 18 ton amoniaku (w instalacji zamkniętej), Elektrociepłownia Będzin SA w dzielnicy Małobądz, gdzie przechowywane jest w zbiornikach naziemnych 228 metrów sześciennych 30-procentowego kwasu solnego, oraz Elektrownia Łagisza SA przechowująca w zbiornikach naziemnych 60 ton 33-procentowego kwasu solnego.

Coraz więcej substancji chemicznych przewożonych jest drogami. Na terenie Będzina niebezpieczne substancje chemiczne przewozi się ulicami Wolności, Odkrywkową, Małobądzką, aleją Kołłątaja, ulicą Czeladzką oraz drogą krajową nr 86.

Liczba zagrożonych osób mieszkających wzdłuż tras przewozu (w skrajnym przypadku) wynieść może nawet około 35 tysięcy osób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto