Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Celnik na szerokim torze

Piotr Sobierajski
Daniela Nicek i Sławomir Musiał, dąbrowscy celnicy, spisują sprzęt biurowy przygotowując się do przeprowadzki
Daniela Nicek i Sławomir Musiał, dąbrowscy celnicy, spisują sprzęt biurowy przygotowując się do przeprowadzki
Po ponad 14 latach zniknie Oddział Celny w Dąbrowie Górniczej. Celnicy dokładnie za miesiąc przeniosą się do nowej siedziby na terenie powstającego Euroterminalu w Sławkowie.

Po ponad 14 latach zniknie Oddział Celny w Dąbrowie Górniczej. Celnicy dokładnie za miesiąc przeniosą się do nowej siedziby na terenie powstającego Euroterminalu w Sławkowie. Decyzja już zapadła, ale nie są z niej zadowoleni kierowcy tirów, którzy odprawiają tutaj towary spoza Unii Europejskiej. Teraz będą musieli nie tylko jeździć prawie 20 km dalej, ale także czekać na całe zaplecze logistyczne, które dopiero powstaje.

Taki sam los czeka indywidualnych klientów, którzy zgłaszali dotychczas w Dąbrowie Górniczej używane samochody do opodatkowania akcyzą, a także oczywiście... samych celników. Ci już teraz martwią się, jak dotrą do pracy. Bez własnego samochodu będzie to prawie niemożliwe, bo komunikacja z położonym w środku lasu Euroterminalem jest fatalna. W pobliże przez cały dzień dojeżdżają tam tylko autobusy dwóch linii 49 i 634.

- Tutaj zawsze było blisko i po drodze, bo wozimy często towary dla zakładów położonych pięć, sześć kilometrów stąd przy byłej Hucie Katowice. Teraz trzeba się będzie przedzierać wąskimi uliczkami przez Strzemieszyce, a w zimie nie należy to do przyjemności, bo jest po prostu niebezpieczne, ale cóż służba nie drużba. Tak dla nas, jak i dla celników - podkreśla Arkadiusz Bałaga, zawodowy kierowca.

Przenosiny dąbrowskiego oddziału przyspieszyła decyzja lokalnych władz, które właśnie tutaj zamierzają wybudować ogromne centrum dydaktyczno-rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci. Przeniosą się do niego Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych i Zespół Szkół Specjalnych nr 5, znajdujący się przy ul. Mireckiego.

- Gmina ze swej strony zrobiła wszystko, co było możliwe, aby zatrzymać w Dąbrowie Górniczej Urząd Celny %07- mówi Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego. - Zaproponowaliśmy przeniesienie placówki do siedziby przy alei Zagłębia Dąbrowskiego. Lokalizacja nie została jednak przyjęta - dodaje Bazylak.

Oddział Celny w Dąbrowie Górniczej ma największy obrót w województwie śląskim, czemu sprzyja bliskie sąsiedztwo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ubiegłym roku złożonych zostało tutaj aż 34 tys. dokumentów, wymaganych do odprawy towarów. To więc dla miasta nie tylko strata prestiżu, ale także miejsc pracy, które powędrują do sąsiadów.

- Propozycja Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Sławkowie, gdzie powstaje Euroterminal, z wielu względów była najkorzystniejsza. Już teraz ponad 95 procent towarów obsługujemy dla przemysłu, zlokalizowanego w KSSE, tak więc klienci indywidualni stanowią zdecydowaną mniejszość.

Szeroki tor w Sławkowie to miejsce strategiczne, gdzie będą powstawać kolejne inwestycje, a przede wszystkim docierać będą tutaj koleją w tranzycie towary z krajów trzecich, z Azji. Niebagatelne znaczenie ma też bliskie położenie autostrad w kierunku Wrocławia i Warszawy - mówi Sławomir Musiał, kierownik Oddziału Celnego w Dąbrowie Górniczej.

- Celnicy służą tam, gdzie jest potrzeba. Współczesne cło nie jest nastawione na obsługę indywidualną - dodaje Elżbieta Gowin, rzeczniczka Izby Celnej w Katowicach.

Poprzednie zmiany w strukturze celnej w województwie śląskim dotknęły Gliwic i Rybnika. Od 1 września ub.r. Urząd Celny został przeniesiony z Gliwic do Rybnika. W Gliwicach pozostał tylko podlegający mu oddział celny.

Bez problemu

Przystąpienie 21 grudnia ubiegłego roku do Strefy Schengen nie zmieniło istotnie sytuacji celników i urzędów celnych.

- Dla nas najtrudniejszy był okres przed trzema laty, kiedy weszliśmy do UE. Oznaczało to zejście z granic i reorganizację całego systemu służby celnej. Teraz wszystko zostaje po staremu - wyjaśnia Elżbieta Gowin. - Warto pamiętać, że pomimo prawa do swobodnego przekraczania granic na podstawie dowodu nadal obowiązują limity w przewozie towarów akcyzowych mi.in. alkoholu i papierosów (muszą służyć do użytku osobistego i nie mogą być sprzedawane).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto