Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cechownia w Czeladzi wypiękniała. Powstanie tu muzeum górnicze i mediateka. Wnętrza zobaczymy w czasie Industriady

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wideo
od 16 lat
Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi wygląda świetnie. Po modernizacji zachwyca architekturą i dbałością o szczegóły. Wiosną 2023 roku zakończyła się dwuletnia przebudowa i modernizacja, dzięki której budynek zyskał swoje drugie życie, mogąc teraz przez kolejne dziesięciolecia służyć czeladzianom i mieszkańcom całego województwa śląskiego. Znajdzie tu swoje miejsce górnicze muzeum oraz nowoczesna mediateka. Wnętrza cechowni zobaczymy po raz pierwszy 17 czerwca.

Inauguracja w trakcie Industriady

Odnowiony budynek cechowni bierze udział w internetowym ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. W tegorocznej edycji o tytuł najlepszej modernizacji walczy projekt pod oficjalną nazwą: Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu wraz z zagospodarowaniem terenu ul. Dehnelów w Czeladzi.

To największa w historii tego zagłębiowskiego miasta rewitalizacja poprzemysłowego obiektu. Wcześniej na terenie byłej kopalni Saturn wyremontowane zostały już inne obiekty. To m.in. budynek byłych warsztatów elektrycznych oraz transformatorów, gdzie swoją siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej, a od lat na wystawy, recitale, warsztaty zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia.

- Otwarcie cechowni odbędzie się podczas czerwcowej Industriady. Wtedy - 17 czerwca - będzie można zajrzeć do środka i zobaczyć wszystkie wnętrza - mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Wówczas wszystkie obiekty na śląsko- zagłębiowskim szlaku techniki otwierają się dla zwiedzających, organizując ciekawe imprezy towarzyszące.

- Otwarcie Industriady w Czeladzi stanie się jednocześnie uroczystym oddaniem do użytku po remoncie naszej cechowni. Będzie się to przy okazji wiązało z wieloma artystycznymi atrakcjami. W międzyczasie trwać będą przygotowania do stworzenia w obiekcie stałej wystawy dla przyszłego Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Wystawa powinna być gotowa najpóźniej w połowie przyszłego roku – zapowiadał już wcześniej Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Cechownia to symbol miasta, dziś odzyskała swój blask. Powstanie tu muzeum

Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi to jeden z symboli górniczej przeszłości miasta, podobnie jak wspomniany sąsiedni obiekt, zamieniony w Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia czy też budynek dawnych warsztatów elektrycznych, który po remoncie stał się od grudnia 2019 roku siedzibą Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Teraz cechownia też wygląda po gruntownej przebudowie świetnie, a wkrótce znów będzie służyć lokalnej społeczności.

- By wejść na wieżę, która będzie udostępniona dla zwiedzających Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, trzeba będzie pokonać prawie 100 schodów. Na szczycie przez przezroczyste tarcze zegarów będzie można obejrzeć panoramę naszego miasta z każdej strony świata. Wieża jest zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz podświetlona - podkreślił Zbigniew Szaleniec.

W dwukondygnacyjnej części muzealnej na parterze zlokalizowano salę edukacyjną i ekspozycyjną, pomieszczenia biurowe i pomieszczenia magazynowe, natomiast na piętrze salę konferencyjną, której forma także przypomina bryłę węgla. Sala edukacyjna, znajdująca się na parterze, to otwarta przestrzeń z przeznaczeniem na edukacyjne funkcje muzeum.

We wnętrzu budynku znajduje się odrestaurowana, dużych rozmiarów płaskorzeźba, wykonana przez regionalnego artystę Eugeniusza Samka, przedstawiająca górników i pracownice górnicze, która zainstalowana została we wnętrzu cechowni w latach 70 – tych XX wieku. Ta realizacja plastyczna należała do rzadkich przykładów twórczości artystycznej instalowanej w przestrzeni industrialnej. Ponadto obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W budynku byłej kopalnianej cechowni powstanie wspomniane Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników.

Nowoczesna mediateka

Oprócz Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w zrewitalizowanym obiekcie znajdzie swoje miejsce m.in. oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w zasadzie nowoczesna mediateka, który obsługiwał będzie całe Zarzecze. Mieścić się będzie w dobudowanym obiekcie, który ma wygląd czarnej, ogromnej bryły.

Będzie to nowoczesna placówka, korzystająca z różnych nowatorskich form promowania czytelnictwa, dlatego nazywamy ją mediateką. Przed oddaniu do użytku najpierw musi zostać w pełni wyposażona i przygotowana do obsługi mieszkańców.

Bibliotekę zaprojektowano jako prostopadłościenną bryłę. Bryła budynku biblioteki została wizualnie zróżnicowana od historycznej formy budynku głównego. Z kolei forma budynku głównego została przywrócona zgodnie z dokumentacja archiwalną do stanu z roku 1911. Budynek główny podzielono na następujące segmenty: segment 1: od wschodu - strefa wejściowa, segment 2: sala edukacyjna wraz z salą konferencyjną, częścią biurową oraz wieżą widokową, segment 3: sala ekspozycyjna z magazynami.

Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Zmieniło się także otoczenie cechowni, pojawiły się ławki, zieleń, a jedną z unikatowych atrakcji dla najmłodszych jest plac zabaw w postaci górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową. Inwestycja kosztowała ponad 32 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja. Wykonawcą inwestycji była firma AnnaBud.

Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu wraz z zagospodarowaniem terenu wraz z Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej SATURN i Galerią Sztuki Współczesnej Elektrownia, tworzą spójną pamiątkę górniczej przeszłości miasta Czeladź i wciąż silnej tradycji górniczej.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto