Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi pięknieje. Wiemy, jak ma wygladać wystawa w muzeum górnictwa i górniczy plac zabaw

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Takie zmiany zastaną czeladzianie na terenie byłej cechowni kopalni Saturn i wokół niej. Powstanie tu m.in. kopalniany plac zabaw, nowa mediateka a w środku nowoczesna wystawa, prezentująca tradycje górnicze w mieście i regionie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Takie zmiany zastaną czeladzianie na terenie byłej cechowni kopalni Saturn i wokół niej. Powstanie tu m.in. kopalniany plac zabaw, nowa mediateka a w środku nowoczesna wystawa, prezentująca tradycje górnicze w mieście i regionie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Z każdym tygodniem widać coraz wyraźniej kolejne efekty modernizacji obiektów na terenie byłej kopalni Saturn w Czeladzi. Kilka pokopalnianych budynków zyskało już swoje nowe życie, a dziś m.in. mieści się w nich Galeria Elektrownia oraz Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Teraz ogromną metamorfozę przechodzi cechownia, w której znajdzie swoje miejsce muzeum górnictwa oraz nowoczesna mediateka. Właśnie dowiedzieliśmy się, jak może wygladać muzealna wystawa oraz… górniczy plac zabaw, jakiego nie ma nigdzie indziej.

Przy rewitalizowanym budynku cechowni dawnej powstanie bowiem “kopalnia zabaw" dla najmłodszych.

- Tak więc w przyszłości, po obejrzeniu atrakcyjnej, także dla najmłodszych, wystawy w cechowni, dzieci będą się mogły pobawić w górników na specjalnym, imitującym kopalnię placu zabaw – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Cała modernizacja byłej cechowni ma się zakończyć najpóźniej we wrześniu tego roku, a potem przez kilka miesięcy powstawać będzie muzealna wystawa w Postindustrialnym Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi.

- Jedna z najlepszych w Polsce firm projektujących muzealne ekspozycje, po sześciu miesiącach intensywnej pracy, przekazała do naszego Muzeum Saturn, gotowy projekt koncepcyjny, przyszłej wystawy, która wypełni wnętrza remontowanej cechowni. Zgodnie z naszymi wytycznymi, wystawa wykorzystując techniki multimedialne i interaktywne, w nietuzinkowy i bardzo atrakcyjny sposób, przedstawiać będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa oraz pokazywać ciężka pracę górników – poinformował ostatnio burmistrz Czeladzi.

Tym samym czeladzkie muzeum ma dołączyć do grona najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce.

- Staniemy się oprócz Zabrza i tamtejszej muzealnej kopalni Guido, jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki woj śląskiego, przedstawiającym górniczą przeszłość Zagłębia. Wiemy już, na przykładzie takich państw jak Francja, Anglia, Belgia czy Niemcy, gdzie górnictwo zlikwidowano wiele lat temu, że muzea tego typu cieszą się ogromnym powodzeniem. Mieszkańcy tamtych państw chcą bowiem poznać, znaną z opowiadań swoich przodków, górniczą przeszłość tamtych regionów i zobaczyć, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonywali ich rodzice, dziadowie czy pradziadowie – mówi Zbigniew Szaleniec.

Jak dodaje, jest przekonany, że podobnie będzie w Czeladzi, gdzie zjawią się nie tylko turyści z innych stron Polski, ale także mieszkańcy całej aglomeracji a szczególnie młodzież szkolna wraz z nauczycielami.

Inwestycją zajmuje się warszawska firma AnnaBud. Powstanie tu Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi. Będzie też nowoczesny, powstający od podstaw, budynek nowoczesnej mediateki. Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawiśnie natomiast sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na około 150 miejsc. Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu będzie wyremontowaną wieża zegarowa, która oprócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stanie się też wieżą widokową. Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni.

To wszystko na terenie dawnej kopalni Saturn, w budynku byłej cechowni. Inwestycja będzie kosztowała około 31 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto