Nasza Loteria

Bursztynowym szlakiem

Magdalena Nowacka
Agnieszka Milka, przewodniczka, pokazuje pałacowe wystawy młodym mieszkańcom Grodźca i Ksawery, uczestnikom Biblioferii.
Agnieszka Milka, przewodniczka, pokazuje pałacowe wystawy młodym mieszkańcom Grodźca i Ksawery, uczestnikom Biblioferii.
Agnieszka Milka, pracownica Muzeum Zagłębia, oprowadza po pałacu kilkunastoosobową grupę młodych mieszkańców dzielnicy Grodziec i Ksawera. - Przyjechałyśmy z dziećmi w ramach zajęć Biblioferie 2004.

Agnieszka Milka, pracownica Muzeum Zagłębia, oprowadza po pałacu kilkunastoosobową grupę młodych mieszkańców dzielnicy Grodziec i Ksawera.
- Przyjechałyśmy z dziećmi w ramach zajęć Biblioferie 2004. Najmłodsze mają po siedem lat, najstarsze to gimnazjaliści. Staramy się zaproponować dzieciom, które nie wyjechały z miasta, ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu. Chcemy, żeby nie przesiedziały wszystkich wolnych dni przed komputerem lub telewizorem. Dzisiaj wybrałyśmy wycieczkę do muzeum - mówią Małgorzata Janas i Jadwiga Gubała z bibliotek w Ksawerze i w Grodźcu.

Ciekawostki z Góry Zamkowej

Zwiedzanie pałacu rozpoczyna się od sali prezentującej czasy najdawniejsze. Przewodniczka mówi o Biskupinie i Bursztynowym Szlaku. Największe zainteresowanie wzbudzają eksponaty znalezione podczas wykopalisk w pobliżu będzińskiego zamku.
Chłopcy podziwiają fragmenty końskiej uprzęży i groty strzał, dziewczynki z zainteresowaniem oglądają dawną biżuterię.

- Taka wycieczka to o wiele ciekawsza forma zdobywania wiadomości, bardziej atrakcyjna niż lekcja historii w szkole. Angażujemy więcej zmysłów, nie tylko słuchamy, ale i oglądamy. Jestem tu nie pierwszy raz, ale za każdym oglądam inną wystawę. Najbardziej interesują mnie eksponaty związane z historia Będzina - podkreśla czternastoletnia Olga Majorczyk z Grodźca.

Dzieci zwiedzają też wnętrza pałacowe. Agnieszka Milka opowiada o rodzie dawnych właścicieli pałacu, Mieroszewskich, wyjaśnia do czego służyły niektóre meble i jak arystokracja spędzała długie, zimowe wieczory.

Ptasie obrączki

Największy entuzjazm wzbudziły sale, gdzie zorganizowano wystawę, poświęconą ptakom i ich obrączkowaniu. Jest to jedna z wystaw czasowych. Tu zatrzymano się na dłużej, a przewodniczka zaprosiła wszystkich do rozwiązania konkursowego testu. Czy sójka odlatuje za morze? Jakie ptaki można spotkać zimą? To tylko niektóre z konkursowych pytań.
Uczestnicy musieli również znaleźć na wystawie przedstawiciela gatunku ptaka, którego wizerunek widnieje w herbie dawnych właścicieli.

Sara Terenga i Basia Kuc rozwiązały test bez problemu.

- Ten punkt wycieczki spodobał się nam najbardziej, bo lubimy przyrodę. Wcześniej widziałyśmy zaobrączkowane gołębie i kanarka, ale tak naprawdę niewiele wiedziałyśmy na ten temat. Teraz znamy już nawet adres miejsca, gdzie można wysłać takiego zbłąkanego, zaobrączkowanego ptaka - mówiły nastolatki.

Uczestnicy konkursu mieli też za zadanie sporządzić wizerunek ptaka. Pomagał im w tym plastyk, Bartosz Gawlik.

- Posłuchajcie nagranych odgłosów ptaków i uruchomcie waszą wyobraźnię - zachęcał plastyk.

Konkurs był ostatnim punktem tej niezwykłej wycieczki. Kiedy dzieci pełne wrażeń opuszczały muzeum, do zwiedzania przymierzała się już kolejna grupa. Tym razem aż z Chorzowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto