Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie znów się zmieniają - zobacz ZDJĘCIA. Powstaje deszczowy ogród, ścieżki rowerowe i strefy wypoczynku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Będzinie trwa przebudowa Bulwarów Czarnej Przemszy. To już trzeci etap tej dużej inwestycji, która od 2018 roku systematycznie zmienia wygląd tego zagłębiowskiego miasta. Tym razem możemy liczyć na kolejne nowości, a wśród nich m.in. deszczowy ogród, hamaki oraz nowe ścieżki rowerowe. Na jakim etapie jest dziś cała inwestycja?

Odnowiona i całkowicie przebudowana zostanie tym razem przestrzeń na bulwarach Czarnej Przemszy, które biegną obok biblioteki w stronę ul. Krasickiego i Sosnowca.

- Do dziś zostały wykonane wszystkie prace rozbiórkowe w zakresie istniejących nawierzchni, oświetlenia i małej architektury. Wykonano również większość prac remontowych w zakresie istniejących murków, barierek, nawierzchni na odcinku ul. Podjazie, prace konserwacyjne mostu w ciągu ul. Piłsudskiego, prace konserwacyjne koryta rzeki, ścieżka piesza i rowerowa wzdłuż rzeki na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Krasickiego, podbudowy i roboty przygotowawcze pod nawierzchnie oraz oświetlenie terenu – mówi Kinga Wesołowska- Bodzek, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

- W trakcie są jeszcze zagospodarowanie placu przed biblioteką, budowa parkingu, nasadzenia zieleni, montaż małej architektury i uporządkowanie terenu. Teren inwestycji zostanie udostępniony mieszkańcom do końca tego roku – dodaje.

Inwestycją zajmuje się zwycięskie w przetargu konsorcjum firm, na czele którego znajduje się jaworznicka spółka GAMA. Pomagają jej w pracach dwie partnerskie firmy, a więc Ecc Pax z Jaworzna oraz Eko Projekt z Sosnowca. Modernizacja i przebudowa kolejnego odcinka Bulwarów Czarnej Przemszy będzie kosztowała 3 miliony złotych.

- Umowa na roboty budowlane została podpisana 25 maja br. Na realizację tej inwestycji pozyskaliśmy dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego WSL 2014-2020, dzięki czemu blisko 2 miliony złotych wydatków zostanie pokrytych z funduszy Unii Europejskiej – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek.

Zmieni się plac przed biblioteką, a napis “Będzin górą!” będzie widoczny z daleka

Projekt zmian w trzecim etapie ma stworzyć ciekawe miejsca zarówno dla osób szukających relaksu, jak i rekreacji. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem będzie plac przed biblioteką który całkowicie się zmieni. Pojawi się tutaj nowoczesna nawierzchnia z prostokątnych betonowych płyt, poprzerastana naturalistycznie trawą. Oprócz stonowanej zieleni niskiej oraz wysokiej swoje miejsce znajdzie tu również pięć betonowych okręgów, wypełnionych trawą oraz grysem. Obok staną drewniane siedziska. Właśnie tutaj pojawi się duży napis „Będzin górą!” w kolorze czerwonym i szarym, który ma być widoczny także od strony ul. Piłsudskiego. Przed literami stanie dużych rozmiarów rama, umożliwiającą “złapanie w kadrze” całości napisu i wykonanie pamiątki z Będzina.

Wzdłuż Czarnej Przemszy będzie kilka stref wypoczynku, z wygodnymi leżakami oraz hamakami w stylu nowoczesnym, a także z czerwonymi okrągłymi i owalnymi, charakterystycznymi siedziskami z betonu. Kolejny oryginalny element to kolorowa instalacja, nawiązująca do barw oraz kształtu logo miasta Będzin. Stanie ona na jednym z kilku okrągłych placów, na których znajdą się również modernistyczne rzeźby, dodające całości charakterystycznego, nowoczesnego wyglądu.

Deszczowy ogród w Będzinie, a nad nim trasa rowerowa

W ramach trzeciego etapu modernizacji Bulwarów Czarnej Przemszy na długości 100 metrów pojawi się też specjalny deszczowy ogród, wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli na zbieranie oraz oczyszczanie wody opadowej. Nad deszczowym ogrodem przebiegać będzie kładka dla rowerzystów. Cały obszar zyska nowe 6-metrowe oświetlenie, które stylistycznie wpisze się w modernistyczny charakter założenia, a także poprawi bezpieczeństwo spacerowiczów po zmroku.

Na całym odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Krasickiego powstanie ścieżka rowerowa. a obok niej chodnik dla pieszych. Przy nim staną ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz kosze na psie odpadki, które pozwolą zachować porządek na terenie. Zarówno przy ul. Piłsudskiego jak i w pobliżu ul. Krasickiego zlokalizowana zostanie stacja naprawcza, która umożliwi szybką reparację rowerów oraz stojaki rowerowe.

Przy ul. Piłsudskiego, w pobliżu stojaków, na tle traw ustawiona zostanie 3-metrowa rzeźba przedstawiająca bicykl, która oprócz nawiązania do ścieżki rowerowej, wpisze się także w pozostałą sztukę znajdującą się na terenie w pobliżu biblioteki,

Będzie także nowy parking, mieszkańcy się ucieszą

W ramach inwestycji planowany jest remont odcinka ulicy Podjazie od wjazdu z ul. Piłsudskiego do zjazdu na parking za biblioteką.

- Na tym odcinku zostanie wymieniona nawierzchnia, a wzdłuż jezdni powstaną miejsca postojowe, dzięki czemu kierowcy nie będą już tarasować chodnika. Ponadto dwukrotnie zwiększy się liczba miejsc postojowych na parkingu za biblioteką, który w całości zostanie przebudowany – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek.

Parking na tyłach biblioteki będzie liczył 18 miejsc, a dwa dodatkowe przeznaczone zostaną dla osób niepełnosprawnych. Jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych powstanie także wzdłuż ul. Podjazie. Nawierzchnia ul. Podjazie zostanie również wyremontowana.

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie znów się zmieniają - zob...

Dwa pierwsze etapy przebudowy już zmieniły miasto

Wcześniej zakończył się pierwszy etap przebudowy bulwarów Czarnej Przemszy. Prace trwały tam od 20 września 2018 roku. Uporządkowany został teren na lewym brzegu rzeki. To obszar blisko 400 metrów kwadratowych. Teraz nowymi schodami można zejść bezpośrednio nad wodę. Pojawiły się również betonowe siedziska. Wykonana została też podbudowa i przyłącza pod punkty gastronomiczne, które powstały w obrębie forum miejskiego. Są również także stoły i ławki do biesiadowania oraz stojaki na rowery. Całość uzupełniają drewniane pergole.

Drugi etap przedsięwzięcia, który zakończył się w grudniu 2019 roku, obejmował budowę zatoki teatralnej po prawej stronie Czarnej Przemszy oraz budowę dwóch widowni plenerowych na lewobrzeżnej skarpie. Ponadto powstała przystań wodna z pomostem pływającym, kładki piesze oraz parking z toaletą. Zakres robót obejmował również czyszczenie i odmulanie rzeki na odcinku od ul. Czeladzkiej do ul. Piłsudskiego. Inwestycja zakończyła się pracami związanymi z nasadzeniami zieleni wysokiej i niskiej oraz montażem elementów małej architektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto