MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bo kochają folklor

Wojciech Maćkowski
Członkowie zespołu Rogożanki. Na pierwszym planie muzykanci  Mariusz Pajda, Lucjan
Zarychta, Michał Sznajder i Wojciech Pajda.
Członkowie zespołu Rogożanki. Na pierwszym planie muzykanci Mariusz Pajda, Lucjan Zarychta, Michał Sznajder i Wojciech Pajda.
Zagłębie od dawna słynie z bogatych tradycji ludowych. W powiecie będzińskim działało wielu twórców ludowych, kapel i zespołów folklorystycznych. Do tej tradycji nawiązuje swoją działalnością Regionalny Zespół ...

Zagłębie od dawna słynie z bogatych tradycji ludowych. W powiecie będzińskim działało wielu twórców ludowych, kapel i zespołów folklorystycznych. Do tej tradycji nawiązuje swoją działalnością Regionalny Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca "Rogożanki". Łączy tradycje ziemi małopolskiej, śląskiej i kieleckiej.

Dzięki gospodyniom

- W zespole są ludzie starsi, ale też dużo uzdolnionej młodzieży - mówi Stanisław Wodnicki, szef artystyczny i dyrygent zespołu.

Swoją działalność zespół rozpoczął w 1973 r. z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku jako zespół śpiewaczy. Uświetniali uroczystości gminne i powiatowe, występując na akademiach, festynach i koncertach okolicznościowych.

- Kierownictwo nad zespołem przejąłem w 1987 r. i przekształciłem go z chóru mieszanego w obecną formację. Zamiłowanie do folkloru wynika z mojej fascynacji pieśniami, muzyką, tańcem oraz strojami tego rejonu - mówi Stanisław Wodnicki.

W tym czasie patronat nad zespołem przejął Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach. Repertuar powiększyono o nowe pieśni, przybyło instrumentów i strojów ludowych. Wprowadzano obrzędy, oparte na ustnych przekazach starszych mieszkańców.
Z inicjatywy Teresy Niedbały, dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury, zorganizowano przegląd pod nazwą Spotkanie z Folklorem w Bobrownikach. Ma on charakter konkursu i spełnia rolę kulturotwórczą w regionie.

Świętowali jubileusz

Na początku października odbył się koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia zespołu, wręczano nagrody i składano życzenia.

- Gminny Ośrodek Kultury udostępnia zespołowi pomieszczenia i finansuje wyjazdy. Sama jestem jego członkinią od prawie trzydziestu lat, bo bardzo lubię śpiewać i kocham nasz folklor - mówi Genowefa Nikodem, księgowa Gminnego Ośrodka Kultury oraz członkini zespołu.

Program Rogożanek obejmuje ponad 250 pieśni ludowych, patriotycznych i religijnych z Zagłębia i innych regionów kraju. Zespół pracuje bez choreografa, ale z wielką pieczołowitością zachowuje autentyczne elementy tańców zagłębiowskich (np. Ceglorz, Chodzony czy Obracany).

Sukcesów moc

Zespół jest uczestnikiem wielu festiwali np. chorzowskich Wici Folklorystycznych czy Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jest także laureatem licznych nagród, wśród nich nagrody starosty będzińskiego: Kasztelanki. We wrześniu 2003 r. starosta będziński, Bożena Respondek, przyznała Rogożankom nagrodę rzeczową za wieloletnie kultywowanie tradycji oraz obrzędów ziemi zagłębiowskiej.

Od 2000 r. przy zespole istnieje Kapela Ludowa z Rogoźnika, w skład której wchodzą młodzi, utalentowani muzycy z Zagłębia. Mają już wiele sukcesów artystycznych odniesionych na różnych przeglądach i konkursach.

- W najbliższym czasie będę występował o zorganizowanie zagłębiowskiego festiwalu folkloru. Stosowna dokumentacja jest właśnie tworzona - kończy Stanisław Wodnicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto