Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bez kiełbasy wyborczej

Rozmawiał: maciej wąsowicz
Rozmowa z Radosławem Baranem, prezydentem Będzina, o koncesji na piwo dla „Biedronki”, walących się murach i planach na przyszłość. Dziennik Zachodni: Czy możemy powiedzieć konkretnie jakie inwestycje w ...

Rozmowa z Radosławem Baranem, prezydentem Będzina, o koncesji na piwo dla „Biedronki”, walących się murach i planach na przyszłość.

Dziennik Zachodni: Czy możemy powiedzieć konkretnie jakie inwestycje w tym roku zostaną zrealizowane?
RB: Już na początku roku oddamy budynek przy ul. Odrodzenia z 30 mieszkaniami socjalnymi i jednym dla osoby niepełnosprawnej. Największym przedsięwzięciem jest rozpoczęcie realizacji projektu – „Kompleksowy Program Gospodarki Ściekowej dla miasta Będzina” opiewającego na kwotę 133 mln złotych, na który uzyskaliśmy 75 proc. wsparcia z Funduszu Spójności. Celem będzie radykalna poprawa jakości wód Czarnej Przemszy, a także zmniejszenie zanieczyszczenia Psarki i Brynicy. Program realizowany będzie na obszarze zamieszkanym przez około 24 tysiące 500 osób, obejmującym fragmenty centrum, Łagiszy, Grodźca, osiedla Syberka oraz Zamkowe, Małobądza, Zielonej i Brzozowicy.
Ponadto czeka nas kolejny etap modernizacji centrum miasta. Jesteśmy już po przetargu i kiedy tylko pozwoli aura, ruszą prace. Rozbicie etapowe modernizacji łączyło się z dezorganizacją ruchu w centrum miasta i uporządkowaniem tego harmonogramu w taki sposób, aby był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Oprócz tego będzie wreszcie modernizowany most przy ulicy Słowiańskiej. Jego stan nie pozwala, by wydłużać czekanie w nieskończoność. Oczywiście będą inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa. Zainstalujemy kolejne kamery rozbudowując monitoring miasta. Do inwestycji największego kalibru należy także zaliczyć prace związane z kanalizacją Grodźca, które zakończy położenie nowej nawierzchni ulic.

Dziennik Zachodni: W ciągu Pana kadencji kilka murów upadło. Mowa oczywiście o walących się kamienicach na terenie starego Będzina. Czy miasto ma pomysł na rozwiązanie kwestii ich własności?
RB: Temat jest bardzo złożony. Wiąże się z tym, że proces regulacji stanów prawnych jest długotrwały i tym, że część właścicieli tych kamienic mieszka w Izraelu. Trudno do wszystkich trafić i zrealizować zalecenia dotyczące stanu bezpieczeństwa budynków. Robimy co możemy i miasto podejmuje wiele wysiłków. Mam nadzieję, że jeden z dużych obiektów u zbiegu ulic Sączewskiego i Alei Kołłątaja znajdzie wreszcie nabywcę. Lada dzień powinien zostać podpisany akt notarialny. Wiele kamienic jest w niezadowalającym stanie, ale monitorujemy sytuację i współpracujemy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Te obiekty, które wymagają natychmiastowej reakcji zabezpieczamy, często na własny koszt.

Dziennik Zachodni: Kwestie budowlane w mieście są Będzinie dość niepokojące. „Biedronka” ruszyła a Urząd Miasta i Starostwo twierdziły, że nic nie wiedzą o budowie pawilonu. Jak to się stało?
RB: Trwa proces wyjaśniania jak była realizowana ta inwestycja. Komenda Powiatowa Policji w Będzinie prowadzi postępowanie. Czas pokaże w jakim kierunku ta sprawa się potoczy. Nie jestem przeciwny inwestowaniu w naszym mieście, ale w tym przypadku nastąpiło wiele uchybień ze strony inwestora. Mam nadzieję, że ujawnienie szkodliwego mechanizmu funkcjonowania z jakim mamy do czynienia w przypadku Biedronki, nie powtórzy się w przyszłości.

Dziennik Zachodni: Ale miasto twierdziło, że nie wie nic o tym, że Biedronka ma tam powstać. Sprzedaje się tam. Żeby to robiç należy uzyskać koncesję, którà wydaje nie kto inny jak miasto.
RB: I czego Pan oczekuje?

Dziennik Zachodni: W związku z tym miasto chyba jednak wiedziało...
RB: Podpisałem taką koncesję dotyczącą sprzedaży piwa 23 grudnia 2005 r. Natomiast pozostałego alkoholu w tej konkretnej Biedronce się nie sprzedaje, bo takiej koncesji nie ma. Przy spełnieniu wszystkich wymogów dotyczących wydawania koncesji urząd nie ma możliwości odmowy. Ta sprawa jest określona przepisami. Jeśli wszystkie warunki są spełnione – koncesję należy wydać.

Dziennik Zachodni: Rozumiem, że Biedronka spełniła wszystkie warunki...
RB: Spełniła. Natomiast proces sprawdzania legalności jej działania toczy się dalej. Może być tak, że zapadnie decyzja wstrzymująca działalność sklepu. Policja nakreśli bieg następnych wydarzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto