Będzińskie przedszkolaki nie nudziły się w grudniu. Działo się naprawdę wiele. Sami zobaczcie!

OPRAC.: PAS
Tak wyglądał grudzień w będzińskich przedszkolach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał grudzień w będzińskich przedszkolach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. będzińskie przedszkola
Koniec 2020 roku w będzińskich przedszkolach obfitował w wiele wspaniałych uroczystości: odbyły się zabawy andrzejkowe, spotkania ze Świętym Mikołajem, ubieranie choinek, Jasełka oraz uroczystości wigilijne. Dzieci nie zapomniały również o potrzebujących, przygotowując paczki dla seniorów i piękne kartki świąteczne.

Przedszkole Miejskie nr 12

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Będzinie uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie słuchały wiersza „Brązowy miś, bawiły się przy piosenkach: „Misie szare” i „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, eksperymenty, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.

Nie zabrakło spotkania z wielkim Pluszowym Misiem, który zawitał do przedszkola. Ten niezwykły gość witał dzieci od samego rana, potem bawił je w poszczególnych grupach i pozował z nimi do zdjęć. Dzieci miały okazję dekorować biszkoptowe ciasto w kształcie misia, a potem je pałaszować.

Odbyło się również uroczyste rozdanie dyplomów oraz nagród dzieciom, które wzięły udział w konkursie fotograficznym „Ja i mój przyjaciel Miś”. Na koniec dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w specjalnie na tę okazję przygotowanej „foto budce”.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Andrzejki

30 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 12 zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło przelewania wosku przez klucz, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

Spotkanie ze Św. Mikołajem

6 grudnia przedszkole odwiedził Św. Mikołaj. Długo oczekiwany przez dzieci przybysz zajrzał z wizytą do wszystkich grup, a każdego przedszkolaka obdarował drobnym upominkiem. Dzieci w ramach podziękowania za wspaniałe prezenty przygotowały dla Mikołaja krótki występ artystyczny.

Przedszkolaki ubierają choinkę

Tradycja ubierania choinki jest znana chyba wszystkim – naszym maluszkom również. W związku z tym, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 12 postanowiły wspólnie ubierać choinkę, aby wprowadzić świąteczny nastrój. Panie przystroiły drzewko w kolorowe lampki a każde dziecko zawiesiło na choince wybraną przez siebie bombkę. Teraz choinka cieszy oko wszystkim bywalcom przedszkola i umila nam czas oczekiwania na święta.

Świąteczna paczka dla seniora

Przedszkole Miejskie nr 12 w Będzinie wzięło udział w akcji „Świąteczna paczka dla seniora” Rodzice, dzieci oraz pracownicy przedszkola przygotowali dla seniorów świąteczne paczki, które zostaną dostarczone osobom samotnym, starszym, potrzebującym pomocy z powodu obowiązujących ograniczeń.

Wigilia

W Przedszkolu Miejskim nr 12 w Będzinie odbyło się spotkanie opłatkowe. Dzieci wyrecytowały wiersze i śpiewały świąteczne piosenki. Wspólnie zaśpiewały kilka kolęd i ubrały choinkę w sali przedszkolnej. W świątecznym nastroju, przy świetle świec wszyscy składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Uroczyste spotkanie zakończyło się degustacją tradycyjnych wigilijnych potraw. Po wieczerzy pod choinką dzieci znalazły piękne prezenty.

Jasełka

18 grudnia, 6 - latki z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Będzinie postanowiły zrobić miłą niespodziankę świąteczną i wszystkich wprowadzić w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały pod okiem swoich pań Uroczyste Jasełka, do których bardzo pilnie się przygotowywały.

Przedstawienia były wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Po przedstawieniu wszyscy połamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia.

dyrektor Izabela Niemczyk życzyła wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę.

Przedszkole Miejskie nr 13

W ramach programu eTwinning w listopadzie dzieci z grupy Żabki we współpracy ze słoweńskimi partnerami zrealizowały projekt „Tell me forest story”. Projekt obejmował cztery obszary aktywności uczestników: poznanie ekosystemu leśnego, zabawy sensoryczne, zabawy doświadczalne, zabawy i gry w terenie oraz w pomieszczeniu. Produktem finalnym była stworzona przez dzieci wspólna prezentacja zawierająca leśną opowieść.

Ostatnie dni listopada obfitowały w święta nietypowe. Pięciolatki z grupy „Pszczółki” uczciły Dzień białych skarpet. W tym dniu wszyscy pojawili się na zajęciach w białych skarpetkach. Po bajkowym wprowadzeniu dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach: szukały skarpetek do pary, porządkowały bałagan w szufladzie ze skarpetkami, ćwiczyły w skarpetkach, a na koniec wykonały prace plastyczne pt. „Białe skarpetki".

Starszaki, z kolei, obchodziły Święto Makaronu. Po poznaniu historii pochodzenia, szerokiego zastosowania oraz niezliczonych rodzajów makaronu dzieci z grupy „Wiewiórki” wykorzystały to tworzywo do wielu kreatywnych zabaw. Makaron posłużył również do wykonania pięknych kolorowych korali i innej biżuterii.

3 grudnia 2020 roku do przedszkola nr 13 zawitał oczekiwany przez wszystkich gość. Mikołaj, bo o nim mowa, zjawił się już z samego rana i odwiedził po kolei dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki przygotowały dla niego piosenki i okolicznościowe wiersze, nie zabrakło drobnych własnoręcznie wykonanych upominków. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych milusińskich, obdarowując ich wspaniałymi prezentami.

Niezwykle cenną i pożyteczną inicjatywą okazały się zorganizowane w grupie sześciolatków „Wiewiórki” w ramach projektu „Logopedyczne podróże małe i duże” - warsztaty logopedyczne „Co pomaga nam ładnie mówić?". W trakcie warsztatów przeprowadzono szereg ćwiczeń oddechowych, doskonalących sprawność narządów mowy, percepcję słuchową oraz logorytmicznych. Wszystkie ćwiczenia były realizowane w formie zabaw, aby ułatwić dzieciom ich wykonywanie i zachęcić do kontynuowania w domu.

6 grudnia dzieci z grup „Wiewiórki” i „Pszczółki” obchodziły „Dzień Herbaty”. W tym dniu poznały rodzaje i pochodzenie herbaty oraz różnorodność kulturową związaną z tradycjami jej picia. Wysłuchały baśni Andersena „Imbryk”, wykonały zabawy badawcze, spacerowały pomiędzy przeszkodami z filiżanką oraz wykonały ciekawą pracę plastyczną.

8 grudnia 2020 roku pięciolatki z grupy „Tygryski” wraz z dziećmi z grupy „Uśmiechnięte Ludki” z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie uczestniczyły we wspólnym projekcie „Dni przyjaźni z książką” promującym rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Nowoczesna technologia multimedialna umożliwiła realizację zaplanowanych działań. Inspiracją do wielu zabaw i poważniejszych rozważań była lektura książki autorstwa Nadii Berkane „Marysia. To moje!”. Dzieci wykonały Drzewko Przyjaźni, bo tak jak liście należą do jednego drzewa, tak każde dziecko jest ważną częścią grupy, w której ma prawo do radosnej aktywności.

Jak co roku o tej porze przedszkolaki przygotowały się do świątecznych występów dla swoich najbliższych. W tym roku swoje umiejętności zaprezentowały w wersji online. Dzieci z grupy „Żabki” przygotowały przedstawienie wyjątkowe, bo zaprezentowane w języku angielskim. Mali aktorzy wcielając się w rolę elfów, reniferów i Św. Mikołaja zaprezentowały baśniowy świat Fabryki Św. Mikołaja. „Wiewiórki” natomiast przybliżyły tradycje świąt Bożego Narodzenia wprowadzając widzów w magiczny nastrój.

W oczekiwaniu na święta przedszkolaki bardzo chętnie brały czynny udział w warsztatach z ozdabiania pierników. Dzieci najpierw dowiedziały się jakich składników używa się do ich wypieków, rozpoznawały po zapachu poszczególne przyprawy, po czym przyszła pora na dekorowanie. Z wielkim zaangażowaniem maluchy ozdabiały swoje ciasteczka różnokolorowym lukrem, a także barwną posypką. Każdy pierniczek był wyjątkowy i bardzo kolorowy. Po skosztowaniu wypieków, część z nich została spakowana i każde dziecko zabrało swoje słodkości do domu.

Przedszkole Miejskie nr 2

Od 19 do 20 listopada dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie uczestniczyły w zajęciach „Akademii Bezpieczeństwa Malucha”, podczas których dowiedziały się w jaki sposób reagować spotykając osobę potrzebującą pomocy medycznej, następnie powiadamiać służby medyczne i w ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej. Swoje umiejętności doskonaliły podczas zaaranżowanych scenek. W utrwalaniu zdobytej wiedzy pomogła „Myszka w paski” – bohaterka filmów animowanych poświęconych zasadom bezpieczeństwa.

23 listopada przedszkole przybrało niebieskie barwy, by uczcić „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” i docenić działalność UNICEF-u na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Przedszkolaki poznawały sytuację rówieśników w Jemenie i różne sposoby niesienia im pomocy.

25 listopada w przedszkolu każda z grup obchodziła „Święto Pluszowego Misia”. W tym dniu dzieci wzbogaciły swą wiedzę przyrodniczą, wzięły udział w quizie, ale przede wszystkim stworzyły piękne prace plastyczne poświęcone ulubionym przytulankom.

30 listopada rozstrzygnięto międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Mamy swoje prawa”, który swym honorowym patronatem objął prezydent Będzina Łukasz Komoniewski. Przygotowane prace wspaniale oddały tematykę zadania, więc w nagrodę wszyscy młodzi plastycy otrzymali pamiątkowe prezenty i dyplomy.

6 grudnia zawitał w gościnne progi naszego przedszkola długo wyczekiwany Mikołaj. Spotkał się z każdą z grup, by wręczyć dzieciom prezenty, a przy okazji udekorował naszą choinkę.

W grudniu przedszkole nr 2 zrealizowało także założenia projektu edukacyjnego „Klucz do uczenia” poznając bajki z programu literackiego i biorąc udział w zabawach parateatralnych pozwalających na rozwijanie umiejętności aktorskich i zdolności poznawczych.

Grudzień – od lat nazwany jest w przedszkolu „Miesiącem Dobroczynności”. Koronawirus nie przeszkodził nam by przestrzegając obowiązujących zasad bezpieczeństwa przygotować zbiórki dla potrzebujących.

Z okazji „Aniołkowego Grania” popłynęły do podopiecznych Domu Dziecka w Sarnowie kosmetyki, środki higieny osobistej i pielęgnacji. Razem z zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniem Motocyklowym „Dawcy Uśmiechu” pozyskano słodycze dla dzieci, które zostały wręczone podczas „Motomikołajek”.

Przedszkole wzięło udział w akcji „Świąteczna paczka dla seniorów” zbierając dary dla osób potrzebujących pomocy. Natomiast w dniach 21.12.2020 - 29.01.2020 przedszkole będzie

Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 9

Przygotowania do zimy - grudzień w przedszkolu

Dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 9 uczestniczą w wielu wyjątkowych wydarzeniach i codziennie rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania.

Wspaniałym wprowadzeniem w świąteczny klimat było wspólne ubieranie choinki i wykonanie ozdób oraz kartek świątecznych.

Wielkim wydarzeniem była wizyta Świętego Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty, a przedszkolaki odwdzięczyły się śpiewając zimowe piosenki, następnie bawiąc się wspólnie na mikołajkowej zabawie tanecznej.

Kolejne dni przyniosły ze sobą koncert najpiękniejszych polskich kolęd.

Mnóstwo radości i wspaniałej zabawy dostarczyło wspólne pieczenie i dekorowanie pierników.

Przedszkolaki nie zapominają o tym, że zima to ciężki czas dla ptaków i regularnie dokarmiają swoich śpiewających przyjaciół.

Dla dzieci z oddziału przedszkolnego zawsze jest dobry czas na naukę, zabawę i pomoc innym! gromadzić „Górę Grosza” dla maleńkiej Oliwii Hyli, która potrzebuje finansowego wsparcia w walce z chorobą.

Przedszkole Miejskie nr 9

Przedszkole Miejskie nr 9 im. Wandy Chotomskiej w Będzinie dołączyło do programu międzynarodowego eTwinning. Projekt „Happy Buttons” ma na celu wzbogacenie wyobraźni dzieci w wieku 4-7 lat i rozwinięcie ich umiejętności rozumowania. Głównym narzędziem pracy są guziki, które można wykorzystać do kodowania, wykonania prac plastycznych oraz tworzenia historii o ich powstaniu. Jednocześnie prace z guzików, które dzieci mają stworzyć podczas projektu, będą wspierać rozwój drobnych mięśni dłoni. W projekcie bierze udział 5 innych państw: Litwa, Serbia, Rumunia, Turcja, Albania. Przestrzeń partnerska oraz dokumentacja projektu odbywa się na eTwinningowej platformie Twinspace, gdzie publikujemy relacje z podjętych działań.

Przedszkole rozpoczęło naukę czytania metodą globalną. „Motyle" uczą się czytać poprzez zabawę niosącą radość i przyjemność. Przedszkolaki błyskawicznie zapamiętują wyrazy.

Dzieci zostały zapoznane ze starymi ludowymi zwyczajami - „Andrzejkami”. W grudniu również tradycji stało się zadość poprzez pieczenie pierniczków. Obydwa doświadczenia przebiegały w wesołej, domowej atmosferze, przepełnionej pysznymi zapachami i dobrą zabawą.

20 listopada obchodzono „Dzień Kredki”. Święto to szczególnie wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Z tej okazji w grupie odbyły się zabawy z kredkami w głównej roli. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których głównymi bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje, tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki” a także wykonały własne przestrzenne kredki.

Dzieci przedświąteczny czas spędziły bardzo pracowicie. Wykonywały samodzielnie różne ozdoby świąteczne. Zajęcia dostarczyły mnóstwo radości, wyzwoliły kreatywność oraz wyobraźnię twórczą i wprowadziły w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. W oczekiwaniu na święta dzieci i nauczyciele przygotowali inscenizację bożonarodzeniową.

Przedstawicielka z grupy „Motyle”, wręczyła kierownik będzińskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, kartki świąteczne dla samotnych podopiecznych. Całe przedsięwzięcie jest wynikiem zaangażowania w akcje MEN „Razem na Święta” 2020.

Przedszkole Miejskie nr 5

Świąteczne ciasteczka

Jedno z przedświątecznych dni dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego spędziły bardzo pracowicie. W całym przedszkolu unosił się zapach świątecznych wypieków. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wałkowały ciasto i wycinały różne kształty foremkami. Wszystkie ciasteczka zostały starannie ułożone na blachach i upieczone w przedszkolnej kuchni. Na tym praca się nie skończyła. Dzieci pięknie ozdobiły swoje ciasteczka. Polewały je lukrem, ozdabiały kolorowymi posypkami, cukrem pudrem i cukiereczkami. Po długim oczekiwaniu dzieci z apetytem jadły przygotowane przez siebie słodkości.

Mikołaj w przedszkolu

W grudniu Przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko Mikołaj - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

Choinka w przedszkolu

Czas świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W Przedszkolu Miejskim nr 5 również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Tuż przed wizytą św. Mikołaja – długo oczekiwanego gościa przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały własnoręcznie przygotowane ozdoby, bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Ileż było przy tym radości wśród dzieci, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie.

Przedszkole Miejskie nr 4

Na początku grudnia wszystkie grzeczne dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie z niecierpliwością wyczekiwały Mikołaja. Dobry staruszek z dalekiej Laponii nie zawiódł i przybył z prezentami. Dzieci też nie zawiodły – zaśpiewały, zatańczyły, powiedziały wiersze. Prezenty zostały wręczone ku obopólnej uciesze. Pozostało tylko czekanie na święta…

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas radości kojarzący się z dobrem i spokojem oraz pięknym wystrojem otoczenia. W pandemicznym czasie, kiedy niemożliwym było zaprosić do przedszkola rodziców dzieci, nauczyciele postanowili urządzić uroczystą wigilię w swoich grupach. Cudownie ozdobione sale i przystrojone stoły, wigilijne potrawy i podniosły nastrój wpisały się w dziecięcą pamięć, a tradycja to ważne przesłanie, które należy przekazywać następnym pokoleniom.

Przedszkole Miejskie nr 10

4 grudnia dzieci z grupy „Motylki” z Przedszkola Miejskiego im. Jana Marcina Szancera w Będzinie świętowały „Dzień Górnika”. Motylki obejrzały film edukacyjny o pracy w kopalni, uczestniczyły w zabawach badawczych z wykorzystaniem węgla, dowiedziały się do produkcji czego węgiel jest wykorzystywany. Ponadto poznały węgiel do rysowania, którym wykonały prace plastyczne – „W kopalni”. Motylki już wiedzą czym zajmują się górnicy, jak trudną, ciężką i niebezpieczną mają pracę.

4 grudnia „Motylki”, „Żabki”, „Biedronki”, „Kangurki”, oraz „Misie” jak co roku z niecierpliwością czekały na przyjście Świętego Mikołaja. Dzieci wysłuchały opowieści o tradycji Mikołajek jak i o samym Mikołaju. Kiedy nieoczekiwanie na korytarzu rozległ się dźwięk dzwonków Mikołaja Przedszkolaki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Święty Mikołaj został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci do sal. Miło spędzony czas uświetniły prezenty oraz zdjęcia z gościem.

15 grudnia ,,Motylki” obchodziły „Międzynarodowy Dzień Herbaty”. Wstępem do świętowania była prezentacja multimedialna „Skąd pochodzi herbata”. Dzieci poznały rodzaje i pochodzenie herbaty oraz podobieństwa i różnorodność kulturową związaną z tradycjami picia herbaty obowiązującymi w innych krajach. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów np.: „W jakiej wodzie zaparzy się herbata?”, „Do czego służy zaparzacz?”, „Co to takiego jest imbryk?”. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały „Kubek wypełniony herbatą”. Na zakończenie odbyła się degustacja herbaty. Było dużo wrażeń!

17 grudnia w grupie „Motylki” oraz „Misie” odbyły się warsztaty świąteczne. Przedszkolaki, aby poczuć ducha nadchodzących świąt wysłuchały opowiadania „Cudowne Święta Bożego Narodzenia” oraz uczestniczyły we wspólnym kolędowaniu. Na zakończenie warsztatów dzieci wykonały wieńce Bożonarodzeniowe oraz świąteczne bombki, które zostały umieszczone w galerii prac plastycznych.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie