Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Wyburzanie chłodni kominowej w Łagiszy. Zobaczcie jak to wyglądało [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
Takie sytuacje w Łagiszy nie zdarzają się często. Ostatni raz mieszkańcy wyciągnęli aparaty i telefony osiem lat temu, gdy burzono chłodnię nr 6 na terenie Elektrowni Łagisza. Teraz runęła chłodnia nr 4.

Na początku słychać było sygnał ostrzegawczy, później zatrzęsło ziemią w Łagiszy i było słychać pędzące jak pociąg wystrzały. Kilkadziesiąt sekund później po chłodni kominowej na terenie Elektrowni Łagisza pozostały tylko kłęby opadającego kurzu. Wyburzenie było związane z wyłączenie z eksploatacji pięciu bloków energetycznych o mocy 120 MW każdy, które nastąpiło z uwagi na niedotrzymywanie norm środowiskowych i barak możliwości ich dostosowania do obecnych wymagań emisyjnych, spowodowało także wyłącznie trzech chłodni kominowych.

- Obiekty, ze względu na obecny swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie - mówi Patrycja Hamera, rzecznik prasowy Tauron Wytwarzanie.

- Przygotowanie wyburzenia to długotrwały, wymagający precyzji proces, gdzie najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo - tłumaczy pani rzecznik. Nieczynna chłodnia kominowa została wyburzona metodą strzałową. - Jest to jedna z najbezpieczniejszych a przy tym ekonomicznie uzasadnionych metod wyburzania dużych obiektów - zapewnia rzeczniczka.

Całą operację przeprowadziła wyspecjalizowana firma, która posiada wszelkie pozwolenia oraz dopuszczenia do używania materiałów wybuchowych. Obecnie trwa proces uciepłownienia (przystosowania do produkcji ciepła) bloku 460 MW. Podobnie było w 2004 roku w Łagiszy gdy wyburzano chłodnię nr6 . Chłodnia ta miała 96 metrów wysokości. Wybudowano ją ponad 40 lat wcześniej.

Z kolei w Jaworznie trwa budowa bloku energetycznego 910 MW.

- Budowa bloku o mocy 910 MW w Jaworznie jest obecnie największym przedsięwzięciem, realizowanym w ramach programu inwestycyjnego Grupy. Angażujemy nasze środki w nowe moce wytwórcze, dbając jednocześnie o odpowiednie modelowanie struktury finansowania, które umożliwia utrzymanie wskaźników zadłużenia na bezpiecznym poziomie, dzięki czemu Grupa zachowuje stabilność finansową - podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Obecne zaawansowanie budowy bloku 910MW w Jaworznie przekroczyło 74%. Obecnie na terenie budowy znajduje się nawet 2896 pracowników.

Blok będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje CO2 oraz pozostałych gazów emisyjnych.

Nowy blok może zużywać nawet 2,4 mln ton węgla rocznie. Aby dostarczyć taką ilość paliwa, do elektrowni w ciągu roku przyjedzie ok. 40 tys. wagonów z węglem o średniej ładowności 60 ton każdy. Czas potrzebny by w kotle nowej jednostki spalić jeden wagon węgla to zaledwie 10 minut.

Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Po zakończeniu inwestycji, ze względu na ponad 10 procent wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto