Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin, Sławków. Mieszkańcy zgłaszają zapotrzebowanie na węgiel. Miasta sondują sytuację, by wiedzieć, jak duża musi być pomoc

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Samorządy Będzina i Sławkowa zbierają dane o liczbie chętnych na zakup węgla po preferencyjnych cenach
Samorządy Będzina i Sławkowa zbierają dane o liczbie chętnych na zakup węgla po preferencyjnych cenach Polska Press
Władze samorządowe Będzina i Sławkowa sondują, jakie jest zapotrzebowanie na tańszy węgiel, jaki miałyby dystrybuować lokalne samorządy. Jeśli zatem macie prawo do dodatku węglowego i chcielibyście kupić tonę węgla za nie więcej niż 2 tysiące złotych, warto już teraz poinformować o tym miasto.

Prezydent RP Andrzej Duda w środę 2 listopada podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą teraz mogły sprzedawać węgiel (orzech, groszek lub miał), mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować wcześniej węgiel od importerów za kwotę nie wyższą niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena ta nie uwzględnia jednak kosztów transportu.

Dlatego Urząd Miejski w Będzinie prowadzi rozeznanie, ilu mieszkańców (gospodarstw domowych) chciałoby skorzystać z możliwości zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Każda uprawniona do tego osoba może kupić maksymalnie 3 tony węgla. Półtorej tony w tym roku i kolejne półtorej w 2023 roku.

Mieszkańcy Będzina powinni zgłaszać takie właśnie zapotrzebowania do piątku (4 listopada), do godz. 14. By zgłosić zapotrzebowanie na zakup węgla w promocyjnej cenie należy wypełnić ankietę, która znajduje się: TUTAJ, osobiście zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Będzinie przy ul. 11 Listopada 20 pokój 127 w godzinach pracy Urzędu (poniedziałek 7.30-17.00 wtorek – czwartek 7.30-15.30 piątek 7.30-14.00). Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod specjalnym numerem infolinii 730 50 30 30.

Zebranie danych, jak podkreślają będzińskie władze samorządowe, jest niezbędne do dalszych prac związanych z preferencyjnym zakupem paliwa stałego.

Dane jakie są gromadzone do analizy to:

  • adres gospodarstwa domowego
  • rodzaj stosowanego paliwa (orzech, groszek, miał)
  • numer telefonu, adres email
  • ilość paliwa stałego planowanego do zakupu po preferencyjnej cenie.

Zgłoszone zapotrzebowanie ma charakter informacyjno-statystyczny i nie jest na razie równoznaczne ze złożeniem wniosku.

Włączenie się Sławkowa do procesu dystrybucji węgla będzie z kolei zależeć od liczby mieszkańców zainteresowanych taką formą kupna opału. Osoby chętne proszone są o kontakt z Urzędem Miasta w Sławkowie osobiście (Rynek 1, I piętro - sekretariat) lub pod numerem telefonu 32 293 15 52 i pozostawienie swoich danych kontaktowych. Pozostawienie swoich danych nie stanowi gwarancji takiego zakupu i ma obecnie charakter sondażu zapotrzebowania. Jeśli zainteresowanie będzie duże, to miasto przeanalizuje możliwość włączenia się proces dystrybucji opału z uwzględnieniem w pierwszej kolejności potrzeb osób starszych i samotnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto