Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: OFKiP rozkręcił się na dobre [Zdjęcia]

Katarzyna Domagała
Zespół wokalny DYSONANS LL
Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży w Krośnie
07.01.2010 - II dzień Festiwalu
Zespół wokalny DYSONANS LL Stowarzyszenie Kultury Dzieci i Młodzieży w Krośnie 07.01.2010 - II dzień Festiwalu Beata Banaś
Od czwartku do soboty przez scenę w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie przewinie się aż 136 wykonawców z całej Polski i Ukrainy.

Wśród nich soliści chóry i zespoły. To może oznaczać tylko jedno. Ruszyła kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Artyści, dla których śpiewanie kolęd jest prawdziwą pasją, przyjadą do Będzina już po raz siedemnasty.

A w 1994 roku, kiedy to ksiądz Piotr Pilśniak, wpadł na pomysł zorganizowania festiwalu kolęd i pastorałek nikt nie myślał, że w ciągu tylu lat przyciągnie on do Będzina rzesze miłośników kolędowania.

- Nie spodziewaliśmy się, że coś takiego będzie możliwe - opowiada ksiądz Pilśniak. - Po prostu udało nam się trafić na dobry pomysł, w dobrym kształcie i co najważniejsze pomogli dobrzy ludzie. Pewnie festiwal nie miałby dziś swojego kształtu, gdyby nie pomoc profesor Mirosławy Knapik, jednej z członkiń jury oraz Stefanii Sierpińskiej, która jak i wiele ludzi, włożyła w festiwal całe swoje serce - dodaje.

A pierwsza edycja, to nie tak jak dziś, szczegółowe informacje na stronie intrentowej czy drukowane plakaty. Pierwsza edycja, to ręcznie podpisywane zaproszenia oraz plakaty, które wykonała młodzież z będzińskich szkół. I jak dodaje ksiądz Pilśniak, bez nich wszystkich zorganizowanie tego przedsięwzięcia byłoby niemożliwe.

W tym roku do eliminacji finałowych zakwalifikowała się największa liczba uczestników.

- Pobiliśmy dotychczasowy rekord - potwierdza z zadowoleniem Jarosław Ciszek, rzecznik OFKiP-u. - W zeszłym roku na scenie zaprezentowało się 127 artystów - dodaje.

Zaś od początku przesłuchań wzięło w nich udział 1780 uczestników. Eliminacje odbywały się w 33 miastach na terenie całego kraju, m.in. w Jaworznie, Sanoku czy Zielonej Górze oraz na Ukrainie.

W niedzielę o godzinie 16 Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka, wypełni się kolędami w wykonaniu tych najlepszych. Na ten czas zaplanowano koncert galowy XVII edycji festiwalu. W tym roku reżyserować go będzie Krystyna Jakubczyk.

Po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się dołączyć oprawę teatralną. Widzowie zobaczą fragmenty Schillerowskiej "Pastorałki" w przygotowaniu Dariusza Wiktorowicza i wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Jednak to będzie tylko dodatek do muzyki, którą uraczą nas najlepsi soliści, zespoły i chóry.

Wstęp na przesłuchania finałowe oraz koncert galowy jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto