Będzin: obchody Dnia Kota w Urzędzie Miejskim. Co nas czeka?

PAS, mat. prasowe
pixabay, mat. UM Będzin
Światowy Dzień Kota to wyjątkowe święto dla miłośników zwierząt. Obchodzony corocznie ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu codziennym człowieka i uwrażliwienie na trudną sytuację bezdomnych czworonogów. Zapraszamy więc właścicieli i sympatyków kotów na obchody Dnia Kota, które odbędą się 17-18 lutego 2020 r. w Urzędzie Miejskim w Będzinie.

Będą kocie porady, rozmowy z lekarzem weterynarii oraz wskazówki dla osób zainteresowanych adopcją. Na mieszkańców, którym nie jest obojętny los kotów wolnożyjących i przyniosą karmę czekać będzie upominek. Na koniec odbędzie się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym - zdjęcie swojego kota. Początek 17 lutego o godzinie 14.

Dzień Kota oraz konkurs fotograficzny odbywają się w ramach Kampanii Edukacyjno-Ekologicznej Projektu Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny Przemszy i Brynicy - Miasto Będzin współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Działanie 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej - tryb pozakonkursowy.

Urząd Miejski zachęca także do wypełniania deklaracji opiekuna społecznego kotów wolno żyjących! Zapewniamy karmę w okresie zimowym oraz bezpłatne zabiegi kastracji i sterylizacji - informuje UM w Będzinie.

Zachęcamy mieszkańców miasta do wstępowania w szeregi społecznych opiekunów kotów. Zwracamy się z apelem do właścicieli budynków, zarządców nieruchomości i wszystkich mieszkańców Będzina o pomoc wolno żyjącym kotom. Zima to szczególnie trudny okres dla tych zwierząt, a poprawa ich losu zależy głównie od wrażliwości i odrobiny dobrej woli każdego z nas - zachęcają urzędnicy.

Koty wolno żyjące - bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów). Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie należy ich wyłapywać ani wywozić do schroniska, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Dorosłe osoby zajmujące się dobrowolnie i bezinteresownie opieką nad nimi mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego w Będzinie: Wydział Rozwoju Miasta Referat Strategii i Inżynierii Miejskiej, pokój 219, II piętro w celu złożenia stosownej deklaracji, następnie zostaną wpisani do rejestru opiekunów kotów wolno żyjących. Urząd wspiera opiekunów poprzez zapewnienie karmy dla kotów.

- Proponujemy również tworzenie dla nich bezpiecznych, ciepłych i suchych schronień z dostępem do wody i jedzenia. Jedno otwarte okienko piwniczne lub niewielki otwór umożliwiający kotom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych, pomoże im przetrwać nie tylko zimę, ale także umożliwi całoroczne bytowanie.
Wszelkie działania podejmowane przez zarządców nieruchomości, jak też osoby opiekujące się wolno żyjącymi kotami, powinny odbywać się z zachowaniem zasad współżycia społecznego, tak aby nie stwarzać uciążliwości dla mieszkańców - mówią inicjatorzy tego przedsięwzięcia.

Zgodnie z art. 1 Światowej Deklaracji Praw Zwierząt, wszystkie zwierzęta rodzą sie równe wobec życia i majeą te same prawa do egzystencji. Natomiast ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 856), nakazuje humanitarnie traktować wszystkie zwierzęta, w tym również koty wolno żyjące.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie