Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek coraz bliżej. Czas na zgłoszenia. Na inaugurację zagra Golec uOrkiestra

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2022 roku

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2022 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow/mat.organizatorów
Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Do Będzina znów przyjadą najlepsi kolędnicy z Polski i Europy, by prezentować swój talent, dzielić się radością i wiarą. To także czas na zgłoszenia.

Obecnie na stronie: mfkip.pl trwa przyjmowanie zgłoszeń do eliminacji, które odbędą się w ponad trzydziestu polskich miastach oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Oczywiście najwięcej rejonów eliminacji jest na terenie województwa śląskiego - można zgłosić się, wybierając eliminacje w Będzinie, Bielsku Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowicach, Łazach, Mikołowie, Raciborzu, Rybniku i Tarnowskich Górach.

W Festiwalu udział mogą brać soliści, chóry i zespoły. Jedna z prezentowanych kolęd (dwóch w przypadku solistów i trzech w przypadku grup) musi być tradycyjną polską kolędą lub pastorałką. Udział jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

Po tym, kiedy ze względu na pandemię dwa lata temu Festiwal był w stu procentach zdalny, a w zeszłym roku eliminacje odbywały się hybrydowo, w tym roku organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy polscy uczestnicy wystąpią w rejonach eliminacyjnych na żywo. Wyjątek - z oczywistych względów - zrobiono dla polonijnych solistów i grup z Ukrainy i Białorusi.

Finał Festiwalu odbędzie się w Będzin Arenie. 10 stycznia organizatorzy zapraszają na koncert inauguracyjny w wykonaniu grupy Golec UOrkiestra. W dniach 12-14 stycznia zaplanowane zostały przez organizatorów przesłuchania finałowe, a 15 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy. Wstęp na całość Festiwalu jest wolny, a jak zawsze będzie można liczyć także na transmisję internetową (za wyjątkiem koncertu inauguracyjnego).

- W jednej z kolęd, spopularyzowanej przez zespół Skaldowie, śpiewamy: "Do szopy, do szopy wszyscy, kto ogrzać pragnie ręce. Z darami, z darami, z darami, by odtajało serce". Kolędy mają niezwykłą moc, wielki ładunek energii, któremu nie straszny nawet kryzys energetyczny. W niełatwym czasie roztapiają lody i dają nadzieję, dlatego tak bardzo są nam dziś potrzebne - mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz możliwość zgłoszeń dostępne są na stronie: www.mfkip.pl.

Podczas ostatniej edycji Festiwalu na scenie w Będzin Arenie mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać ponad 150 wykonawców, spośród których jury wybrało najlepsze wykonania. Zdobywcą nagrody Grand Prix został solista Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim. Powędrowała do niego nagroda w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Warto podkreślić, że pula nagród festiwalu wyniosła wówczas rekordowe 100 tysięcy złotych.

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka, a dziś dyrektora festiwalu.

Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto