18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Dzięki Stowarzyszeniu Pro Fortalicium możemy zobaczyć, jak wyglądała wojenna fortyfikacja

KK
Członkowie "Pro Fortalicium" podczas otwarcia szlaku
Członkowie "Pro Fortalicium" podczas otwarcia szlaku fot. arc
Ratują zabytki architektury militarnej, swoją pasją rozbudzają wśród ludzi zainteresowanie problematyką fortyfikacyjną. Jest ich 140 i formalnie działają od 2001 roku. Miłośnicy, pasjonaci i historycy zrzeszeni w Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", opracowali ścieżkę historyczną śladami budowli fortycznych obszaru warownego "Śląsk". Trasa przebiega przez dwie miejscowości gminy Bobrowniki.

Szlak ścieżki rozpoczyna się w Dobieszowicach i biegnie przez Wymysłów. Ścieżka ma w sumie 5 kilometrów. Można go pokonać pieszo, rowerem lub częściowo również samochodem.

Dojścia do schronów oznakowane są tablicami. W sumie do zwiedzenia jest osiem budowli militarnych z bardzo ciekawą historią.

Obiekty w większości są pod opieką pasjonatów z "Pro Fortalicum". Wycieczkę można zacząć od schronu bojowego nr 52 w Dobieszowicach - Wesołej. - Tu znajduje się izba muzealna. Obiekt ten został zbudowany w 1937 roku, a jego ząłoga liczyła 16 żołnierzy - opowiada Marek Wacławczyk z Pro Fortalicum. Przed schronem stoi kopuła pancerna, uratowana przed kradzieżą z obiektu dowodzenia znajdującego się w Sączowie. Kolejnym obiektem w podróży jest jednoizbowy schron pozorno - bojowy z 1938 roku. Przystosowany dla dwóch żołnierzy uzbrojonych w ręczny karabin maszynowy.

- Zwiedzanie w sezonie trwa od maja do września w każdą sobotę miesiąca od godziny 14 do 18 - mówi Kamil Ferdyn z koła terenowego w Dobieszowicach. - Zwiedzanie poza terminem i sezonem jest możliwe również po uprzednim umówieniu telefonicznym lub mejlowym - dodaje.

Wszystkich miłośników militariów i nie tylko zachęcamy więc do wybrania się na ciekawą wycieczkę z lekcją historii w tle.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto