Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: 2012 - rok kultury pod znakiem Dormana

Katarzyna Kapusta
Jedną z propozycji teatru są przedstawienia dla maluszków
Jedną z propozycji teatru są przedstawienia dla maluszków fot. Marzena Bugała
Rok 2012 w Będzinie został ogłoszony rokiem kultury. Nieprzypadkowo jest on obchodzony pod patronatem Jana Dormana, bowiem 11 marca przpada setna rocznica jego urodzin.

Dlatego właśnie Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie przygotował dla widzów mnóstwo atrakcji, począwszy od niemowląt, dzieci, młodzieży a skończywszy na dorosłych.

W ubiegłym roku Teatr Dzieci Zagłębia odwiedziło 51 tysięcy 975 widzów. Trwają cały czas rozpoczętę w 2010 r. obchody jubileuszu TDZ. 2012 rok zamyka te obchody. Z tej okazji teatr zamierza wydać pojubileuszowy katalog oraz wydawnictwo poświęcone życiu Dormana, dokumentujące całą jego twórczoć artystyczną. TZG nawiązał współpracę z Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Studenci reżyserii, pod opieką artystyczną Dariusza Wiktorowicza, dyrektora teatru, przygotują dla dzieci spektakl o roboczym jeszcze tytule "Zaczarowana pozytywka". Premiera odbędzie się wiosną.

W będzińskim TDZ rusza także Baby Scena. Pierwszy spektakl, który zainaugurował jej działalność, odbył się 4 lutego. Baby scena jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie wśród rodziców spektaklami dla swoich najmłodszych pociech. Tym samym nowe przedsięwzięcie świetnie wpisuje się w nurt tzw. teatru inicjacyjnego.

- Spektakl w ramach tej sceny trwa 50 minut i może go obejrzeć za jednym razem 65 osób. Oficjalna premiera odbędzie się 31 marca. Będzie to prapremiera "Bajki z jajka". To bardzo przysfajalny tekst dla dzieci, którego autorem jest Maciej Dłużyński - mówi Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Niedawno został rozstrzygnięty także konkurs na statuetkę Jana Dormana, która będzie wręczana przy okazji różnych imprez kulturalnych. - Konkurs miał formułę otwartą, mogli do niego przystąpić zarówno dyplomowani artyści, studenci szkół artystycznych, jak i amatorzy. Komisja po zapoznaniu się ze wszystkimi projektami jednogłośnie wyłoniła zwycięzcę konkursu, którym jest pan Hubert Bujak z Wrocławia. Zaproponowana przez autora statuetka docelowo powinna być wykonana z brązu, na kamiennej podstawie, z wydzielonym miejscem na umieszczenie dedykacji - tłumaczy nam Agnieszka Siemińska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto