Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nie tylko miniaquapark!

Magdalena Nowacka
Sławomir Witek i Edmund Mikołajczak nad planami budowy kompleksu sportowego. Niżej widok zmodernizowanego Domu Turysty. olgierd górny
Sławomir Witek i Edmund Mikołajczak nad planami budowy kompleksu sportowego. Niżej widok zmodernizowanego Domu Turysty. olgierd górny
Mieszkańcy Będzina z zazdrością patrzą na Dąbrowę Górniczą, gdzie funkcjonuje nowoczesny kompleks sportowy — aquapark i efektowna hala. Jeśli jednak poczekają dwa lata, może nie będą musieli wyjeżdżać, by zażyć ...

Mieszkańcy Będzina z zazdrością patrzą na Dąbrowę Górniczą, gdzie funkcjonuje nowoczesny kompleks sportowy — aquapark i efektowna hala. Jeśli jednak poczekają dwa lata, może nie będą musieli wyjeżdżać, by zażyć sportowych uciech.

Budowa krytego basenu z niecką do nauki pływania, rynną, sauną, solarium, jacckuzi, siłownią, będzie połączona z remontem Domu Turysty OSIR-u i budową boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią. Powstanie więc Centrum Rekreacji Turystycznej, jedna z najważniejszych inwestycji sportowych podjętych przez Urząd Miejski.


Nie tylko Zamek

— Chcemy, by ta inwestycja była i dla mieszkańców, i dla turystów. Dotąd dla większości przyjezdnych największą atrakcją w naszym mieście jest Zamek. Chcemy pokazać, że wycieczka do Będzina jednak nie tylko zaczyna się i kończy na tym zabytku. Jeśli powstanie kompleksy sportowy, to naprawdę możemy stać się atrakcyjnym przystankiem turystycznym — mówi Sławomir Witek, kierownik Referatu Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim. — Mamy niezłą bazę hotelową, a dzięki remontowi Domu Turysty jeszcze ją polepszymy. Będzie można organizować u nas np. konferencje wyjazdowe.

Rozstrzygnięto już przetargi na projekty poszczególnych obiektów. Kryty basen z „dodatkami” powstanie na miejscu dawnego basenu odkrytego przy ulicy Sportowej.

— Podejmując się tej inwestycji, chcieliśmy z jednej strony zapełnić niszę między zwykłymi basenami a wielkimi aquaparkami, które istnieją np. w Dąbrowie Górniczej. Wiemy, że wiele osób z nich nie korzysta, bo po prostu nie stać ich na drogie bilety. Z drugiej strony zależało nam też, aby koszty utrzymania były jak najmniejsze.

Bilety do tego małego „wodnego raju” nie powinny kosztować więcej niż 5-6 złotych, a atrakcji ma być dużo.
Pomysłodawcy chcą, aby te wszystkie obiekty zlokalizować w jednym miejscu.

— Cały czas dążymy do tego, by z istniejących już kortów tenisa ziemnego zrobić korty kryte, co umożliwiłoby grę o każdej porze i w każdych warunkach.


Terminy i koszty

Można już mówić o szacunkowych kosztach tej dużej inwestycji. Przygotowanie basenu ma kosztować 8 mln złotych. Remont Domu Turysty od 2 do 2,5 miliona złotych. Zbudowanie boisk będzie kosztowało pół miliona złotych.

— Nie ukrywamy, że liczymy na dofinansowania, m.in. z Urzędu Marszałkowskiego. Chcemy także wystąpić o wsparcie europejskie. Takie dofinansowanie mogłoby wynieść nawet do 70 procent kosztów budowy. Liczymy i na to, że znajdziemy się w „Programie rozwoju bazy turystycznej województwa śląskiego” — opowiada kierownik Witek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto